Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • veronrazvy

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 nu stiu inca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Masina este un Opel Astra G Club din 2001;123000 km la bord;motor 1.4 16v Z14XE.
Problema suna cam asa:
-in mers la scoaterea din viteza (de fapt cand opresc la stop ) imediat dupa apasarea ambreiajului masina se tureaza singura pana la 2500 RPM dupa care revine la normal (800-900RPM) asta intamplandu-se pana cand bag in viteza si plec din nou de pe loc.(mentionez ca asta se intampla doar pana se incalzeste motorul dupa care nu mai face)
-am schimbat in prezent decat senzorul de temperatura aer dar prezinta aceleasi simptome.
Acum am nevoie de niste sfaturi cu ce ar trebui verificat sau daca a mai avut cineva aceste probleme il rog sa-mi detalieze rezolvarea lor.
Va multumesc!
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
De cat timp ai masina si de cand face asa?
Cam ce turatie ai cand apesi pedala de ambreiaj?
  • deleted-21201

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
debitmetru, vacuum aerfals.verifica tot ce tine de aer
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Nu vad legatura cu debitmetru, aer fals etc...? Zi-mi o logica.
Cand trage aer fals sau debitmetru nu e in parametri, da in nas...nu se tureaza singura.
Pe partea de acceleratie e doar pedala cu senzorul ei, clapeta de acceleratie care e in legatura directa cu pedala si ECU care le gestioneaza.
Eu as verifica ambele potentiometre ale pedalei + motorasul si potentiometrul throttle body apoi ECU. ( cand se incalzeste numai face )
Skip ads

  • kosmynsony

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu Z14XE nu are debitmetru , este senzor temperatura acela pe gatu la filtru de aer .
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Are MAP si IAT
  • veronrazvy

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 nu stiu inca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Din ce am citit in manualul tehnic ziceau ceva de genul sa nu traga aer fals pe la conductele de admisie aer ,le-am verificat si nu exista nici o problema .Senzorul de temperatura aer l-am schimbat pentru ca a zis un nene ca nu ar functiona si m-am gandit ca are legatura cu problema asta dar se pare ca nu era asta cauza ....o sa verific ce ai recomandat tu si o sa vin cu un raspuns ;si da cand se incalzeste nu mai face absolut deloc.Multumesc mult de informatie ...revin in cel mai scurt timp cu rezultatele.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca un test de diagnoza,facut in conditiile existentei simptomelor descrise, ar scuti inlocuiri de componente.Se pot urmarii valorile senzorilor de temperatura,pozitiile senzorilor de pozitie,valoarea vacuumului din admisie.E nevoie de un pic de experienta la aprecierea valorilor fara referinta(valoarea din program).Rezolvarea e oarecum,delicata,dar interesanta ca speta...! Faptul ca nu exista bec aprins in bord,motiveaza urmarirea functionarii senzorilor si depistarea celui ce furnizeaza valori eronate...
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
22
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR