Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Sparc0

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2002 Z18XE & Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salutare, am vrut sa va cer si voua parerea, cum ar fi mai bine..sa pun Difuzoare Originale de opel in portierele din fata, care au dimensiunea de (16 cm) sau...sa cumpar un adaptor dinala de plastic...ca sa pot pune difuzoarele pe care le am (13 cm.). Daca imi puteti da niste sugestii...se aud bine cele originale?


Ultima modificare facuta de Sparc0 la Vin 14 Mar, 2014 8:54 pm
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
depinde ce ai
dar cele originale suna destul de bine
  • Sparc0

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2002 Z18XE & Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Poi..am kenwood de 100w ..Ar merita sa iau adaptoare?..nu o sa am probleme cu ele,,avand in vedere ca sunt de plastic?
  • Mihai Cosmin

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut, inainte avem in usile din spate boxe sony xplode de 13", iar sonorizarea era diferita pe bancheta din spate fata de locurile din fata unde am boxele originale GM, asa ca am luat de la un opel dezmembrat boxele pe spate GM. Te sfatuiesc sa cumperi boxele originale GM (au un bass bun si acustica va fi uniforma in habitaclu).
Skip ads

  • Sparc0

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2002 Z18XE & Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Ideea e ca..eu am pe placajul de la portbagaj inca 2 boxe de 23 cm. Nu stiu cum se vor intelege cu..boxele originale.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Inca se mai poarta boxe in tavita portbagaj ca la dacii?
  • Sparc0

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2002 Z18XE & Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Smile) nu in tavita, in polita aia a portbagajului (e hatchback). (aia ce se ridica odata cu hayonul).
Cumpar rame adaptoare pentru difuzoarele din fata (16 cm). Pentru Astra G. Daca are cineva..Pm.
  • CRSTN

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
La polita aia se referea.
De ce nu pui si pe spate boxe tot de 16 ?
Skip ads

  • Sparc0

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2002 Z18XE & Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2014

  • Mesaj Privat
In spate sun bune cele pe care le am. In fata ma intereseaza..daca merita..sa pun adptoare de plastic..sau..dif originale. Sau cel putin..se pot face improvizatii de adaptoare..care sunt mai..calitative?
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut, curand am schimbat si eu sistemul la masina mea ; pe fata erau boxele alea prastii originale de 16 coaxiale..le-am schimbat cu un sistem ( boxe joase + tweetere ) MAC la 205 lei de la beloud, se aud foarte bine, am mai avut si pe masina precedenta si am fost multumit ; in prima faza cablasem si usile spate si le pusesem tot MAC-uri coaxiale de 13, care le am la vanzare acuma ; tocmai pt ca nu eram de acord cu montarea de boxe pe polita ( " ca la dacii " ) , insa cele pe spate se auzeau destul de slab..fosta masina o facusem foarte frumos, cu 8 boxe + subwoofer si asta vroiam sa ma multumeasca macar pe jumate...asa ca a doua zi m-am intors la baieti sa imi scoata boxele din usile spate si sa imi monteze dastea mari pe polita..este altceva, simt si eu ca ascult muzica cat de cat, cu toate ca se simte un "gol " in spate ca sa zic asa...opelul este cred ca printrre cele mai slab insonorizate masini...ma refer aici la cele clasice cum sunt ale noastre, nu la bertone sau variante de top ; iti recomand cu caldura un sistem pe fata ( cel care il am eu este cel mai ok in raport calitate pret ) pt ca altfel vei simti diferenta mare de sunet si cele de pe spate iti vor acoperi mult fata...bafta !
  • Sparc0

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2002 Z18XE & Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Mersi mult pentru sfaturi. Oricum..cele din spate sunt de 240w..sunt cam mari..poate o sa pun altele si acolo. Deocamdata..trebuie sa cumpar adaptoare pe fata.
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bgd92 nush ce boxe ai tu pe masina dar daca gasesti boxe originale gm cu membrana de cauciuc si twitere originale se aud destul de bine si nu zic doar eu asta, intrec multe boxe la un pret de 200 Ron. Acum daca ai boxe cu memebrana de carton sau ce mai e, este alta poveste, dar eu pt opel recomand boxe originale cu membrana de cauciuc (sunt 2 tipuri dupa cum am spus)!
Skip ads

  • Sparc0

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2002 Z18XE & Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2014

  • Mesaj Privat
@ Lovrin, si..nu sti unde as gasii boxe originale cu membrana de cauciuc? sau..cam la ce pret. (2 bucati)
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Lovin, stiu, alea parca s-au pus pana in 2004..detin 2 astra g, ambele au avut difuzoare de carton ( si toate astra G-urile care le stiu cu echipare standard din fabrica asa au venit ) ..... sunt niste pocnitori, credema...MAC-urile ce le-am luat pe fata nu au termen de comparatie...si da, cele cu membrana de cauciuc sunt piesa..am auzit la Flores si la inca un baiat cu bertone...daca are sansa colegul sa cumpere unele bune din dezmembrari sau de la o cunostinta ceva, ii recomand ! dar in usile spate...poti sa pui tu ce vrei..ca vor fi praff..asta e opelul...m-am obisnuit cu ideea ; daca ei au considerat ca pe spate sa puna 13cm.....jos palaria.....si din cate am inteles nici nu merge vreo modificare facuta sa pui 17'...deh..asta e, o sa ma intrec la sunet cu loganurile care alea sunt mai praf, au 13cm si pe fata si pe spate Smile)))))
  • Sparc0

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2002 Z18XE & Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa pun boxe in usile din spate, vreau sa le las cele de pe Polita, daca tot am gaurile facute.. Sper sa gasesc ceva difuzoare de opel, cu membrana de cauciuc. Daca nu, ce adaptoare imi recomandati..de plastic..sau merita sa dau putin mai mult pe cele din MDF?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
MDF si antifonezi usile daca vrei ceva frumos
Pus doar in usi si toate 4 usile antifonate te vei urca in alta masina...
  • stefanpuica

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2014

  • Mesaj Privat
am un astra g caravan si pot sa spun ca am un bass foarte puternic pe el ,fara sa fi schimbat boxele.sunt cele originale si se aud destul de bine.nu am desfacut sa vad ce fel de difuzoare sunt dar se aud bine
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Depinde bre si ce ai ascultat pana acuma...daca te dai jos dintr-o masina cu subwoofer + statite + 10 boxe, o sa iti zgarie urechile sistemul de opel Smile)) ;daca sunt cele cu membrana de cauciuc, sunt chiar ok boxele ; mai conteaza si playerul..si cum spunea un coleg mai sus, antifonarea usilor e destul de importanta ( dar si al draq de scumpa )
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Boxe originale cu membrana de cauciuc gasesti daca cauti, chiar si la 100 de lei setul de 4! Trebuie doar sa cauti, Google-ul sa traiasca!
  • 0megga

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2013

  • Mesaj Privat
@stefanpuica da tati si eu am caravan si la inceput aveam si eu un bass foarte nebun..dupa doua luni imi fac boxele din spate ca si o sticla care o pui la roata de la bicicleta..praf...recomandarea mea este sa lasi bass-ul mai jos ca dupa iti va parea rau din proprie experienta iti spun...nu te supara pe mine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR