Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • cosmynator

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Salutare , am si eu o problema, mi-am luat un vectra b din 99 germania ,si am facut contractu pe numele meu ,am 21 de ani si permis de vreo 6 luni . Acum trebui s-o inmatriculez pe romania si dupa ce ca ma costa timbru vreo 2900 ma mai rupe si asigurarea cu 750 pe 6 luni.Nu am inscris-o pe numele lu tata din cauza ca are o banca neplatita si mi-a fost frica sa nu raman fara ea ,acum un prieten mi-a dat o idee,s-o trec pe numele lu tata , adik sa fac contract cu el si dupa ce o inscriu pe numele lui fac din nou contract intre el si mine si o iau inapoi ,masina ramanand inscrisa pe numele lui. Acum eu intreb : Se poate ? Si cam unde ar trbii sa merg ? eu am inscris-o deja la primarie pe numele meu ,i-am scos si civ-u da mi-a expirat certificatu , joi merg sa-l fac din nou.deci ,cum fac ? cam cat ma costa distractia asta si cat timp imi ia?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Inmatriculeaz-o direct pe numele lui si gata.Cel mai simplu.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Intr-o vreme oltenii se mandreau cu folosirea perfectului simplu, si mancau gramatica pe paine, erau perfect capabili sa demonstreze oricui ca modul lor de a vorbi e corect.
Vremurile alea s-or gatat, acuma vad ca ati trecut la macelarirea limbii romane...

La subiect: ce vrei tu sa faci se incadreaza cel putin la contraventie. Pentru ca, la achizitionarea unui automobil, ai obligatia de a-l transcrie pe tine in termen de 30 zile. In plus, daca banca va apela la un executor judecatoresc, tu crezi ca ala vine sa te intrebe pe tin e ce bunuri ai, prostii? Nu, dragul meu, ala se uita in evidentele legale. La cartea funciara, la primarie... de unde scoate bunurile mobile si imobile in proprietatea executatului.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cosmynator a scris:fac contract cu el si dupa ce o inscriu pe numele lui fac din nou contract intre el si mine si o iau inapoi ,masina ramanand inscrisa pe numele lui.


din moment ce faci contract cu el, esti obligat s-o treci pe numele tau in termen de 30 zile. altfel esti in ilegalitate.
ai doar 2 solutii: inmatriculare pe numele tau - platesti mai mult asigurare, dar nu platesti rata la banca tatalui sau inmatriculare pe numele parintelui - scapi la asigurare mai ieftin si-ti ramane sa platesti si rata la banca
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In mod evident,nu esti singurul...S-a mai discutat,iar solutiile le gasesti aici.Cat te va costa insa EXACT nu ne vei putea spune decat tu,nicidecum invers...
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=122570
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dragos, in esenta ai dreptate, costurile si modalitatile de schimbare a proprietarului sunt dezbatute pe larg in topicul indicat de tine, insa colegul vrea sa faca de fapt o manareala care nu are de fapt legatura cu modalitatea de schimbare a proprietarului
Adica colegul vrea sa stie, daca inmatriculeaza masina pe tatal sau, si apoi incheie un contract de vanzare cumparare intre tatal sau si el, va fi masina protejata de o eventuala executare silita din cauza unui credit restant?
Raspunsul e NU, functie de detaliile contractului in cauza, prezentarea lui in cadrul unei eventuale executari silite poate doar sa produca niste efecte de factura penala, daca cineva va considera util sa dezvolte subiectul mai departe.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
cosmynator a scris:.deci ,cum fac ? cam cat ma costa distractia asta si cat timp imi ia?

O poti inscrie pe BG si ai scapat de grija.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR