Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • razvan_n

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Va salut cu respect, este prima mea postare pe acest forum.

As vrea sa cumpar un Opel Zafira cu maxim 3000 euro. M-am gandit la un motor de 1.6 pe benzina (mic pentru taxe mici, pentru ca oricum nu conduc sportiv, si benzina ca sa il pot trece pe GPL).
As vrea sa ma sfatuiti de ce anume sa ma feresc si daca merita sa o cumpar din tara sau din strainatate.
Daca o aduc din strainatate, din ce tara e mai convenabil si am sanse mai mari sa fi fost intretinuta bine?
M-as duce eu sa o iau, as avea posibilitatea (teoretic) de a ajunge acolo gratis, cu un sofer de TIR care ajunge pana in tarile nordice. Pentru 7-800 de euro, cat am vazut ca e comisionul celor care aduc masini din strainatate, m-as duce eu pentru ca e o suma mare pentru mine si in plus as avea posibilitatea de a o alege.
Ce taxe ar trebui sa platesc pentru a o inscrie in tara?
In tara am gasit (pe internet) pana in 3000 euro dar km arata cam putini pentru o masina din 2001 - 2003, banuiesc ca sunt modificate datele din computer (am vazut chiar si sub 150.000).
E adevarat, stiu o Dacie 1310 din 1985 care abia a trecut de 80.000 km, dar nu cred ca e o regula Razz
Astept sfaturile voastre (nu oferte, altfel as fi postat pe aria dedicata; poate pe PM Wink

Va multumesc!
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
E greu de dat sfaturi pt ca sunt situati si situatii. Oricumm platesti taxa de timbru la 1.6 aprox 350€ si la 1.8 aprox 700€.Despre cat de intretinuta este depinde de la proprietar la proprietar.In ce priveste Km se pot modifica si de smecheri de acolo, peste tot pe lume sunt smecheri nu numai in Romania.Zafira 1.6 e robusta dar piesa slaba este egr ul (1.8 nu are) ,se umple cu funingine si cand ti e lumea mai draga face figuri. Alt defect de proiectare este ECU (calculator motor) prins pe blocul motor ,se incalzeste si hop problemele.Remediul e simplu se indeparteaza de motor.Alta problema este bobina de inductie care e monobloc pt toti cei 4 cilindrii care poate sa se strapunga si trebuie schimbata toata , nu ca la Renault cate una pt fiecare cilindru.Mai e si debitmetru care calculeaza nivelul de aer inspirat trimite date calculatorului cat amestec sa faca.La praful care e la noi trebuie curatat mai des sau schimbat filtru mai des. Cand o iei sa i faci test pseudo agrafa sau un test cu OPCom si sa mergi cu ea in proba sa vezi daca iti mai apare erori. In concluzie la cumpararea unei masini second de generatia asta cumparatorului ii trebuie noroc si vanzatorului ... bun simt. Poti sa cauti si sa citesti si pe aici tutoriale. Acum daca nu te ai speriat iti uram mult succes si sa ne spui si noua cand si ce ti ai cumparat. Succes ...
  • mossul

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2003 z 16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut. Bine ai venit ! Eu tocmai am inmatriculat o Zamfira (asa o numesc eu) din 2003,1.6.ZXE Elegance.Are 180 mii de km.Ce pot sa-ti spun sigur este ca m-a ajuns 2700 ron taxa +carte +asigurare si am facut inainte de a o lua test la mecanic si la diagnoza..Nu am timp de umblat asa ca am dat la o firma sa se ocupe de totce inseamna inmatriculare.M-a chemat si mi-a dat cartea de identitate si asigurarea+numerele.Despre pretul lor nu stiu ce sa-ti zic. Mie mi-a adus-o un,,baiat" din Olanda.Am dat pe ea un Matiz din 2008 si 6000 Ron. Nici acum nu stiu daca e mult sau putin dar eu sunt multumit avand in vedere diferentele dintre un Matiz si o Zamfira.Smile. Am facut cam 200 de km in oras de cind o am.Sunt ff multumit dar inca nu pot sa-mi dau pareri. Ma abtin sa merg cu ea pt ca inca nu am schimbat distributia si filtre +ulei.Asa ca deocamdata merg cu masina de servici care e tot o Zamfira dar e diesel si 2012.(Alta treaba)Smile. Am fost sa comand piese si la firma Autonet (GALATI) mi-a dat pret 460 ron pentru distributie(inclusiv pompa de apa) si toate filtrele.Un pret bun zic eu..Pentru ulei inca nu am un pret pt ca nu sunt hotarat ce sa pun. Cred ca voi pune un10-40 dar nu stiu ce marca ( ASTEPT DE LA VIFOREL LAMURIRI:))SmileSmile).Oricum la mecanicul cu care am vb pentru aceasta mica <<primenire>> am vb deja de departarea ECU de motor si curatarea EGR. Astea is bubitele lor precum si consumul de ulei (de la simeringurile de la supape zice meseriasul),dar nu ma apuc de simeringuri pina nu vad cum e la consumul de ulei. Deci...te rog sa ma scuzi ca am scris asa mult dar sunt chestii interesante.NU STIU CE MASINA AI ACUM DAR LA MINE DE LA MATIZ LA ZAMFIRA SE MERITA>
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
masina de familie + 7 locuri+ taxe mici+ pret bun + adusa de prin vest-uri Very Happy per total se foarte merita
sfatul meu e sa mergeti pe un 5w-30 la ulei.si gm e foarte bun pentru acest motor sau un valvoline syn power sau un motul specific [ pentru cine se respecta]
oricum ca-i 5-30 sau 10-40 sau 5-40 pe toate le papa hraparetu si infometatul asta de 1.6 Very Happy
@mossul ce marca de kit de distributie ai cumparat la 460 lei ?.cu tot cu filtre 460 sau 460 numa kit-ul?.eu am luat un kit contitech + pompa de apa ruville la 400 lei fix.
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salut ! Mesaj pt ... Mossul. Inainte de a avea Zafira pe care o am acum am avut un Daewoo Nubira II ministeriala (care de fapt are acelasi motor si la origine este tot GM). Desi avea doar 130000 km ii puneam ulei GM si am fost total dezamagit in primul rand ca se ardea foarte repede ,pe la 5000 km era pacura si il consuma cu mare placere. Am facut schimbul acum 3 zile cu Castrol Magnatec 10w40 ... la cum il lauda unii , vreau sa vad si eu daca e chiar asa.
  • razvan_n

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru informatii!
Eu circul destul de putin cu masina, naveta mea zilnica e mult prea lunga ca sa-mi permit sa merg cu masina personala,
asa ca va fi utilizata in general in weekend si vacanta, pana in 10.000 pe an (asta daca nu ma va stimula sa ies mai des!)
Am doi baietei mici (cel mare are 5 ani si jumatate) si am vazut ca nu incapem deloc intr-o Dacie atunci cand plecam in vacanta. Atunci ne-am hotarat asupra unei masini de familie, gen Peugeot 5008, Citroen C4 Grand Picasso, Chevy Orlando, chiar si Lodgy... Cele mai bune preturi le-am gasit la Zafira, celelalte sunt mult prea noi si preturile sunt mari.

Sa-mi ordonez putin intrebarile...
1. Exista vreo varianta de motor benzina 1.6 care sa aiba distributie cu lant?
2. Cum este Austria ca piata SH fata de Germania sau Olanda? Teoretic as avea la cine sa stau o noapte in Viena.
3. Dar Norvegia?
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Nu exista la Zafira 1.6 benzina ,distributie pe lant. S ar putea ca cea pe motorina sa aiba distributie pe lant dar si capacitatea cilindrica este mai mare implicit costurile. Cei care si iau masini cu motorizare diesel se bucura ca, consumul este mic dar pretul benzina/motorina este la fel si uita ca, costurile de revizii si reparatii la motoarele pe motorina sunt duble, si ulterior daca la benzina mai poti sa i pui GPL la diesel nu prea. In Austria se gasesc locatii unde te poti caza ieftin gen Hostel. Preturile sunt relativ cam la fel si in celelalte tari. Diferentele nu sunt semnificative. In Norvecia nu stiu si nu ma pot pronunta.In Germania sunt Autohaus uri unde si acolo autoturismele sunt "bibilite" inainte sa fie scoase la vanzare. Decat sa gasesti direct la proprietar si acolo sa mergeti la service sa i faci test compresie,test general sa vezi daca are erori, care sunt cauza lor si apoi sa i arati ... in cazul in care are sa scada la pret. Dar ce proprietar se pune in miscare sa se duca cu cumparatorul la service ? Este putin probabil. Cumpara poloneziii masini "ciobite pe la colturi" le aranjeaza si le scot la vanzare ... intr o veselie. Au inceput si ai nostri sa faca d astea.Dar ce mai conteaza o aripa revopsita daca i facuta bine si nu se vede cand motorul si interiorul e in conditii bune. Dehh ... toti vrem sa luam "spuma si caimac"dar daca ne gandim bine ... nu le luam pt o viata, maxim 5-6-7 ani ... si alta.Daca o iei de acolo economisesti Taxa Timbru de mediu pe care o sa o dai aici. Dar poti sa inmatriculezi in urma unei hotarari judecatoresti si fara sa platesti taxa.
  • razvan_n

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Deci e recomandabil sau nu ca masinile sa fie luate dintr-un Autohaus? Ma refer la cele administrate de nemti, nu de turci.
Intreb pentru ca nu stiu cum sa interpretez "bibileala"...
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Si daca patronu acelui Autohaus ... e turc ? Smile) De regula neamtu i cinstit.Poti sa vezi ca exemplu descriere despre masina daca cauti pe mobile.de(ro) exista la masina expusa o descriere in germana ,dca dai traducere o sa vezi ca neamtu spune acolo ca a fost partial vopsita sau sa schimbat pompa apa sau masina are erori samd. Nu stiu restul ... sunt oameni si oameni.
  • mossul

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2003 z 16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2014

  • Mesaj Privat
razvan_n a scris:Deci e recomandabil sau nu ca masinile sa fie luate dintr-un Autohaus? Ma refer la cele administrate de nemti, nu de turci.
Intreb pentru ca nu stiu cum sa interpretez "bibileala"...

Razvan,parerea mea este sa nu te duci dupa masina. Cel care mi-a adus masina este un subaltern al meu. De multe ori am avut aceasta discutie cu el...referitor in a merge eu sa-mi aduc. Sunt o multime de inconveniente. hai sa le pun ordonat:
1. Nu stii de unde sa o iei. Samsarii stiu autohusurile,proprietarii,mecanicii si toate trucurile pe care le fac la masinute.
2. NU STII UNDE SA TE CAZEZI.Conteaza ff mult (baiatul asta doarme intodtdeauna in masina) tu daca te duci..si daca dai pe camera de motel o medie de 50 de euro pe noapte tot o sa mai dai 150 de euro cheltuieli suplimentare.
3. STII SA ALEGI O MASINA? Se pare ca ai cunostinte asa..generale..stii sa faci proba sa vezi daca bat planetare sau daca patineaza discul..de ambreiaj.ce bube are Zamfira..ce bube are Fordul sau eu stiu la ce te mai incanti acolo..etc...ai fi uimit cate trucuri stie un samsar.
4.Oboseala//////da si asta conteaza..timpul pierdut..concediu. invoiri de la munca...si astea tot bani inseamna.
Parerea mea: CAUTA UN SAMSAR PE CARE IL STII SAU CARE STII CA A MAI ADUS MASINI LA CUNOSCUTI...nu-i fa o comanda ferma..arunca-i asa...ca ai vrea o masina cam..ASA....daca vine cu ceva sa te anute si pe tine ..sa o vezi....REPET NU FA COMANDA FERMA>>>daca nu esti multumit de masina..poti refuza...La urmatoarea tura...sigur te va suna iar..Si sigur in momentul cind vine la tine..conditia sa o iei in probe este sa te lase sa-i faci tes...atat diagnoza cat si mecanic...O sa te scuteasca de surprize viitoare...BAFTA si nu te grabi...daca e sa fie ....MASINA TA TE ASTEAPTA:)
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Are dreptate ... Mossul. Daca nu esti mecanic ca sa sti ci ce se "mananca" din "bara n bara" un tip de masina ... singur esti expus hazardului. Trebuie sa i faci o diagnoza completa ... articulati,directie,frane, compresie,test electronic, si apoi verificare aspect exterior,interior. Cred ca e "fumata" treaba cu scgimbul volanului si a cauciucurilor de pedale ca sa nu se vada uzura. Si asta e doar un truc. Ce zici daca iti umbla la termostat si ti l blocheaza pe deschis.... apa nu se ridica la 90grade si fuge masina ... de mananca pamantul. Si nu mai zic sa sti cum sa privesti o masina si unde s o cauti la aspectul exterior sa vezi daca a fost vopsita. Ehh ... sunt multe lucruri ,dar dupa ce am avut vro 5 masini si la 3 din ele mi am prins degetele inseamna experienta ... si nu stiu chiar totul. Ce e culmea tupeului la unii vanzatori din Romania cum vorbeste de convingator ca nu sunt probleme ca iti vine chiar sa l crezi. Ca sa nu mai zic ca Mossul mai avea dreptate si in ce priveste deplasarea, cazarea.... care costa. Poti gasi si aici ceva bun chiar daca o mai avea o mica problema, se face. Masini care au peste 130000km iti dai seama ca nu pot fi ca noi, tot o sa mai schimbi ceva la ea. Sunt piese care functioneaza pana o cumperi ... mergi cu ea si dupa 5-10000km pica , pompa benzina, apa, electromotor ... Si eu sunt de aceeasi parere. Mai bine cauti p aici
  • razvan_n

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Voi lua in considerare toate sfaturile primite si voi hotari.
Pana atunci, cum vi se pare asta?
http://www.autoscout24.de/D...54795&asrc=st

Singura observatie pe care o am, legata de suspiciuni, imaginile cu scaunele sunt incetosate rau... daca s-a umblat la kilometraj, n-ar da bine ca scaunele sa fie roase... ce parere aveti?
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Remarca ta cu scaunele e corecta. Daca am vazut bine volanul sofer are butonul claxon dinstanga distrus la 80mii e ceva ciudat. Ori sa stat cam mult in masina (gen masina cu care sa facut transport prin vre un oras) ori nu are km reali. Gen masina de firma. Am mai vazut si alte Zafire dar n au scaunele asa.
  • razvan_n

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Mie nu mi se pare stricat acel buton din stanga, poate sa fie un efect de lumina care sa-l faca sa para mai bombat. In orice caz, chestia cu scaunele e suspecta. Mai bine nu puneau pozele acelea deloc.
  • razvan_n

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2014

  • Mesaj Privat
http://www.autovit.ro/opel-...ra-C32592241.html

?
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Mda ... interesanta oferta dar cam un pic cam scump ... poate se mai scade 300€. Sfatul meu e sa ti iei o culoare mai deschiza cum ar fi argintiu, pe bleumarin se vede orice fir de praf.Acum o speli si intr o ora e la fel. Casa nu mai zic de faptul ca,culorile inchise se incing la soare. Noi n avem clima Germaniei ... mai racoroasa sa nu conteze ca se incalzeste la soare. Iar in caz de zgarieturi se vad foarte repde, imediat sar in ochi.
  • mossul

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2003 z 16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Hm ..mie cea albastra imi place.Vezi si tu ce e cu ea.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Da ... n arata rau ... pare ingrijita dar si pregatita. Adica polishata ca prea luceste si rotile date cu coca cola sau silicon. Una peste alta estetic e ok ... si exterior si interior. Smile Un singur lucru imi atrage atentia. Lipsa paslei de amortizare a zgomotului motorului ... de pe interiorul capotei motor. Acolo trebuia sa aibe o pasla neagra prinsa cu niste capse de plastic . Daca vopsesc capota unii uita s o mai puna. Da ca l intrebi pe ala care o vinde o sa zica ca modelul asta n are sau nu stie ca el asa a luat o. Mmm ... maaai sa fie ... Pentru chestia asta ca seamana a suspiciune scade dinpret 3-400€. Dar mai trebuie verificat si motor, frane,direstie,articulatii..... E de vazut daca nu i departe de domiciliul tau. O vezi ... nu i dai rasp. Imediat... mai vezi inca 1 -2 ... ca la bani astia n o da repede ... o gasesti acolo si luna viitoare.
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@razvan_n ...Sfatul meu este sa nu te grabesti, este plina piata.Referitor la zafira albastra sant la aceias parere cu ceilanti colegi ca este un pic cam scumpa,in plus musai testul pseudoagrafa si nu imi place aspectul tevi de esapament, Bafta
  • razvan_n

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Domnilor, multumesc foarte mult pentru sfaturile voastre.
M-as grabi si sa cumpar una, dar banii sper ca ii voi avea
cam intr-o luna. Pana atunci ma grabesc sa aflu cat mai multe.
De fiecare data cand primesc un sfat, ma grabesc sa verific.
De exemplu, nu am stiut ca trebuie sa aiba acea pasla sub
capota, apoi am verificat in imagini.
La fel si acum, nu vazusem ce capat innegrit are teava de esapament.

Multumesc pentru ca aveti rabdare cu mine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR