Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • wildursulika

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut
De mult vroiam sa incep aceasta discutie (am cautat pe forum si nu e niciuna deschisa, daca este rog operatorii sa ma anunte) dar azi s-a umplut paharul.
I. Este vorba de soferii nesimtiti care arunga gunoaiele din masina la stop, la trecerile de pietoni dar mai ales in mers, de te trezesti pe parbriz cu eu stiu ce punga de pufuleti ca sa nu mai zic de fumatorii ce arunca chistoacele pe geam( aici sper sa nu se simta cineva de pe forum ofensat).
Deci azi m-am trezit cu o punga de resturi alimentare pe capota de la melteanul din fata.
Intrebarea mea este Ce dumnezeu facem cu ei?
1.Ne dam jos si ii luam la bataie ?(nu e cea mai civica metoda plus ca poti ajunge sa platesti amenda pentru daune materiale sau corporale etc.)
2. Sunam la politie sa le dea amenda?(nu cred ca se obosesc domnii militieni pentru atata lucru)
3.Le dam claxon si flash-uri pana se satura?( aici unii invata ceva altii -majoritatea nu)
Voi ce ideii aveti? Chiar imi vine sa-i impusc pe astia.
II.Ce facem cu cei care incalca regulile de circulatie flagrant(aici nu vorbesc de mers cu viteza peste limita admisa pe autostrada) ci de neacordarea prioritatii pietonilor cand ei sunt deja pe zebra, intoarcerea brusca in fata ta si pe linie dubla etc meltenisme dastea grase
De regula sunt cam aceeasi soferi la ambele puncte. Chiar nu mai are nimeni educatie civica in tara asta sa nu mai zic ca pun viata in pericol celorlati participanti la trafic.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Poti sa iei gunoiul si sa i-l duci.. "Domnu', v-ati scapat ceva..."
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Se poate edita totusi titlul topicului astfel incat "taran" sa fie inlocuit cu "mojic", "meltean" sau alte asemenea?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Shiva, ai dreptate. Jignim niste oameni care nu merita asa ceva
Am modificat eu titlul
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Nu mai poti sa ii educi ... parerea mea. Tot mediul inconjurator, tot ceea ce se intampla in tara asta nu mai poate sa ii corecteze. Sincer nici daca ai avea arma, ai ameninta cu ea nici macar asa nu s-ar invata minte. E ceva care ar fi trebuit de la gradinita, din clasele primare, din scoala INVATAT si RESPECTAT. E legea junglei daca unu il vede pe altu ca arunca pe jos gunoaie si nimeni nu ii face sau nu ii zice nimic cu siguranta nu se va comporta ca atare avand in fata un exemplu negativ si nepedepsit ! si e mai comod asa decat sa caute un cos de gunoi ... Sincer si existenta unui cos de gunoi e o intreaga aventura ...pana il gasesti si daca il gasesti poate mai ai si surpriza sa fie plin pana la refuz Smile
Deeci revin la primele cuvinte si concluzia e ca nu mai poti sa ii educi pe astia, dar generatiile urmatoare ? ...

CristianTM.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu cand arunca ceva din masina le dau un claxon lung si lumini si daca se trage intr-o parte las geamul jos si le zic de la obraz ca la fel fac si acasa? ca au scrumiera in masina si gunoiul se poate pune deoparte pana la prima oprire... problema este ca nici politia nu face nimic... dar o sa imi pun camera de filmat la masina si apoi o sa trimit constant filmulete la politie pana se satura si iau atitudine...
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
N-ai ce sa educi.
Si cu semne obscene si flashuri si claxoane nu se educa nimeni.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nici eu nu cred ca pot fi educati. Am vazut azi un BMW 320D din 1998-1999 de Bulgaria, BH4596BC(numarul), care a ignorat absolut toate regulile de circulatie si de bun simt. Cred ca a facut 6-7 faze de o nesimtire crunta. Nu o data, nu de doua ori. Se intampla la toti sa ne mai grabim cateodata, dar cerem voie si multumim. Dar unui asemenea bizon nu ai ce-i mai face sa-l educi. Poate doar prin bataie. Dar asta nu e o solutie.
Skip ads

  • wildursulika

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Mda cred ca cea mai buna solutie este aceea a lui Mikyboy de ai filma si pune pe net si la politie pana se satura ori noi ori ei. Eu unul nu pot sa stau asa si sa zic ca nu pot fi educatii pentru ca aceste exemplare se inmultesc iar copii lor vor duce mai departe aceste gene si chiar nu vreau sa traiesc intr-o tara plina de jeguri. Trebuie sa luat atitudine macar pentru viitorul copiilor nostrii.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand trebuie o lege care sa reglementeze treaba asta apoi niste metode de aplicare (tocmai pentru a nu putea fi interpretata) si abia dupa aceea sanctiunile care se impun.
Daca in tara asta politia rutiera colaboreaza cu consiliile locale si cu cei de la drumuri doar pe legea circulatiei si nu se gandesc la toate aspectele pentru buna desfasurare a traficului si a respectului in trafic atunci sa nu ne miram.
Degeaba trimiti filmari ca nu exista baza legala mai ales daca e in afara localitatii. Sa zicem ca in localitate poate sa existe o decizie a consiliului local cu privire la curatenia in localitatea respectiva dar in rest?
Doamne fereste de un accident a carui cauza este un astfel de gest!
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris:Poti sa iei gunoiul si sa i-l duci.. "Domnu', v-ati scapat ceva..."

jE, ai sa razi dar acum doua ierni, stateam in Iasi la o bariera. La un moment dat se deschide usa din dreapta fata si o cucoana arunca in zapada o coaja de banana. Eu, stiind de fapt poanta sau bancul sau o alta faza reala anterioara auzita, cobor din masina, iau coaja, ii bat in geam si ii zic "V-a cazut ceva important din masina". a deschis usa, s-a facut rosie, a inghitit in sec si a luat coaja. Very Happy Mai spun ca doamna avea peste 50 ani si era cu sotul la volan?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Laughing
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bre, stiu ca te loveste rusinea. Vorbesc din experienta, ca fumator lenes, care prefera uneori sa arunce mucul pe geam decat sa isi umple scrumiera... asta este, recunosc ca sunt mojic...
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
idem cu chistoacele Very Happy
restu - NU.
sunt vreo 6-7 ani de cand mi s-a intamplat : eram prin jud bz ,eram in spatele unui autobuz plin de oameni .asteptam nerabdator sa-l depasesc cand paffffff pe parbrizul meu aterizeaza una cutie bere goala .n-a fost deranju cat sperietura .
depasesc otobuzu ,fac ceva semne soferului ,daca o fi inteles saracu, ca niscai navetisti dadeau cep la bericioaice si luau la tinta parbrize de masini.
la fel vor face si generatiile viitoare .
aveti grija cui atrage-ti atentia si pe cine luati la rost ca mai sunt si de astia care te impusca-n ochi daca-i deranjezi cu nimicuri de astea !
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mda! Recunosc si eu la faza cu tigara pe geam. Ma scot ca fumez foarte rar in masina. In general cand stau la bariere, in trafic in coloana si cam atat. la drum lung doar daca nu sunt cu familia. Si atunci folosesc scrumiera.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cu chistocu da...le mai scap si eu desi scrumiera se umple la 4 5 zile ...
Cel mai impecabil lucru care mi sa intamplat ca m-am trezit cu parbrizul vomitat de catre niste draci cu sau fara rea intentie ... taman dupa ce am polisato arqnjato putzuito .... a iesit varza .. no ce dracu sa le fac...
Acu ca se arunca chistoace e o nimica toata .... da sa vezi cum zboara peturi ... sticla de sticla si se sparge .... ce sa le faci la aia ca au q7 si sunt 3/4....
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pai de la chistoace se ajunge la mai mult... daca te vede unul ca arunci un chistoc el arunca cu altceva ca doar ce conteaza...
trebuie sa avem noi insine bunul simt si sa ne civilizam si cei de la guvern sa aplice legile ca ele exista dar nu sunt aplicate. responsabilitatea drumurilor din afara localitatilor este a ADNR sau asa ceva unde se duc si taxele de roviniete si ei trebuie ca curete si dupa accidente si nu numai... ca banii stiu sa ii ia dar sa faca randuiala nu...
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Recunosc. Am fost si eu mojic. Dar numai cu chistoacele. Acum nu mai am chistoace pentru ca nu mai fumez (tigari). Promit ca atunci cand se arde rezistenta la tigara electronica, sa nu o arunc pe geam.
Pentru a schimba ceva, trebuie amenzi incat sa le platesti cu imprumut bancar.....
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si cand te gandesti ca acum vreo 500 de ani tinuturile astea au fost curatate, cat de cat, de smecheri si de hoti Very Happy
Cum draq s-au civilizat aia care nu l-au avut nici pe Vlad Tepes?
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
de nevoie prin amenzi exorbitante si fortati sa plateasca
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR