Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • LOVE

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut, cei care au avut greierasi la insignia, cei care au remediat problema pot posta aici...
Ma confrunt cu o astfel de problema, am o vibratie in spate la haion/ polita/ perdeluta- de plastic vibreaza nu-mi dau seama de unde vine, am pus o banda adeziva burete unde sta polita de 2 cm stanga dreapta, am invelit tamburusii aia cu o banda, degeaba, la haions masca aceea de plastic lovea in carfoserie , la fel am bagat un burete nu mai atinge, insa vibrati exista...Sad

Multumesc frumos !
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Doar unul si cam mare... Crying or Very sad ,datorat carcasei din spatele oglinzii retrovizoare,mai studiez problema ,trebuie sa o rezolv ca a cam devenit "suparatoare".
Ai incercat sa pui un tubulet de cauciuc pe cele doua "stifturi" pe care se sustine polita?
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
la mine scrumiera , suna la o anumita turatie , de fapt capacul . Restul mai studiem , zgomote se aud si de la lucrurile puse in buzunarele usilor din cauza ca nu sunt izolate cu ceva catifea , etc
  • LOVE

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Am un "greieras" in plafon unde sunt luminile de interior (e primul dreptunghi de plastic) si mai sunt inca doua la care nu am nimic (poate existau optionale) la cel din mijloc trepideaza, cum fac sa dau capacul ala jos, unde exista locasul.... sa bag surubelnita pt a nu rupe ceva...

Multumesc
Skip ads

  • cpx

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cateva linkuri pe care le-am studiat inainte sa dau bordul jos si sa scap de greieri Smile

http://www.insignia-enthusi...hp?showtopic=5807

http://www.insignia-enthusi...hp?showtopic=8623

http://www.vodc.co.uk/showt...t=8876&page=3

Acopera atat problema consolei cat si a plasticelor de la iluminat de sus de la oglinda.
Mi-a luat aprox 3 ore sa dau toata consola centrala jos (zona de ICE + scrumiera + toate ornamentele + schimbator) si sa pun banda pe toate locurile din care am presupus ca pot face zgomot.

Rezultatul e f bun Smile

Acum mai am doar o vibratie parca din usa dreapta, geam, etc inca nu am identificat exact sursa, caut si sper sa rezolv si cu asta.
  • Dann93

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
ce fel de banda se pune in zona schimbatorului de unde se aud greierasii ? ...din pacate eu am greierasi si in zona turometrului...nu stiu de unde poata sa vina,nu ii de mirare ca o masina incepe sa sune dupa ce intra in romania...la drumurile proaste pe care le avem ....:-j
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Dublu adeziva...,este semn ca s-a umblat pe acolo... Idea
  • Dann93

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
in zona schimbatorului de viteza nu pare prea complicat doar grija mare cand le dau jos...dar nu stiu ce sa fac cu sunetul ala de la ceasurile masini .
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
La mine se aude in zona schimbatorului un greieras (singurul de fapt), aparut vara trecuta, dupa ce masina a fost rulata 1 an in RO si se aude doar cand e cald afara........deci nu stiu daca e din vina ca s-a umblat acolo, ma gandesc ca ar fi aparut mult mai repede.
  • Dann93

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
la mine au aparut toate in iarna asta,din decembrie de cand am venit in ro pana acuma...in zona schimbatorului deranjeaza foarte tare,poate pare prostesc dar cam misca tot ansamblul cu tot cu cotier...o fi fost umblat si posibil sa nu fie strans bine...
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Mult plastic.....daca foloseau lemn acum cautam gandaci rosii Smile
  • moshu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Dann93 a scris:ce fel de banda se pune in zona schimbatorului de unde se aud greierasii ? ...din pacate eu am greierasi si in zona turometrului...nu stiu de unde poata sa vina,nu ii de mirare ca o masina incepe sa sune dupa ce intra in romania...la drumurile proaste pe care le avem ....:-j


nu e de la drumurile Romaniei, am avut neplacuta surpriza sa pun masina la un test pentru amortizoare, la o luna dupa ce am cumparat-o de noua din reprezentanta, si scirtia di toate colturile. Nu-i normal, la o masina de 28k euro.
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
mosule poti sa pui si tu o constatare , o factura sa te cred si eu ? La o luna dupa ce ai cumparat-o din reprezentanta zici a ?

Ori cineva mananca rahat dulce ori de ce p m , ca a mea de 4 ani nu scartie nimic ?
  • moshu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ai dus-o la un test pt amortizoare? ai senzatia ca mergi pe un drum plin de gropi. Eu cautam un zgomot metalic, nu in interior ci pe la motor.
daca vrei sa crezi bine ... daca nu iara bine.
Am o foaie in care se prezinta rezultatul testului pt amortizoare, dar nu e specificat ceea ce am afirmat mai sus.

PS, iar de mincat nu maninc nimic (e post). Daca ai sa observi, am cont din 2008, si nu m-am bagat in seama.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
moshu, nu vad de ce as duce 0 la un test pentru amortizoare daca nu ma deranjeaza ceva. Nici nu am obiceiul sa strang in palme ca pe tate unele bucati de bord, volan sau consola. Aici unele mai tipa in conditiile astea....

Ce ma deranjeaza cu adevarat este forma volanului in partea de mijloc sub linia orizontala si partea de jos forma acestuia iti produce durere atunci cand introduci degetul pentru a invarti volanul pe loc mai multe ture. Aici designul a batut la fund tare de tot partea practica, functionalitatea. Asta ma deranjeaza !
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
[quote="moshu"]ai dus-o la un test pt amortizoare? ai senzatia ca mergi pe un drum plin de gropi. Eu cautam un zgomot metalic, nu in interior ci pe la motor.
daca vrei sa crezi bine ... daca nu iara bine.
Am o foaie in care se prezinta rezultatul testului pt amortizoare, dar nu e specificat ceea ce am afirmat mai sus.


Dupa ce am reparat scurgerea de la trapa am zis ca mor , la un drum Campulung-Pitesti ( groaznic drumul) nici muzica tare nu mi-a atenuat nervii. Scartait si zdranganit in portbagaj la greu. Cum am juns acasa a doua zi , redesfacut totul si pus la loc cu atentie , am mai bagat pe ici pe colo niste banda cauciucata si am rezolvat problema. Dar e clar , plasticurile si clipsurile sunt de calitate slaba ,usor de zgariat ( vezi spatele usitei de la cotiera spate , se zgarie usor cand ai bancheta lasata). Incearca sa cauti cauzele "greierilor" in interior, s-a mai scris despre asta in alte topicuri. Bafta!
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Vreau sa stiu si eu la ce masina COMPARABILA ca pret/clasa nu apar "greierasi", ai plastic la interior la un moment dat apar si greierasii.
Nu vrem greierasi ?....S Classe si am rezolvat Smile
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
fite.....greierasi auzi Rolling Eyes ! Cand conduceati dacia, olcit sau lada nu mai aveati urechile asa sensibile ... Laughing
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Alea aveau un pseudo bord, carton imbracat in vinilin pe fetele de usi....acum avem pretentii. Nu exista masina la care in timp sa nu apara zgomote, sa nu vibreze una alta mai ales ca avem niste drumuri....
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
lada 1500 inainte si multi ani dupa 1989 era best car of the year ! Laughing
!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR