Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • Shevinho

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salutare membrilor Club Opel,

Am avut ceva probleme cu Opelul meu (Astra-J, 2010), l-am gasit in parcare facut praf. Am Casco la Euroins, am mers, am constatat dauna si mi-au indicat cele cateva service-uri agreate, niciunul dintre ele nu este autorizat Opel.

Voi ce imi recomandati sau de care sa ma feresc?

Service-urile sunt:

-Auto K9
-Auto Car Grup
-Ciclop
-Cars Tuning
-Damar Autorservice
-Italo Convest
-MC Auto Service
-S&M Auto Service (atat cel de pe Traian, cat si cel de pe Valea Lunga)
-SC Onu Multitrade SRL
-GOLD AUTO Development
-Atlantic Motors
-Top Auto Fly
-Super Trafic Service

Va multumesc.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In ce sens sa fie autorizat OPEL? Se pune problema de grantie?
  • Shevinho

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu se mai pune problema de garantie, ideea era daca cunoaste cineva unul din aceste service-uri si sunt seriosi si mai ales daca stiu sa manevreze un Opel Smile) De pilda, la constatare, eu am fost la unul din aceste service-uri si oamenii de acolo dadeau bara spate jos de la un Renault Megane cu o ranga, cand aveau toate instrumentele necesare demontarii langa ei. Nu vreau sa imi gasesc masina mai praf decat inainte de a o lasa la reparat.

Masina mea are haionul infundat, m-ar interesa ca reparatia sa fie reparatie, nu sa ii dea cu putin chit si sa zica "I-ati masina".
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ce legatura are "autorizarea Opel" cu a fi un service "serios"?
Ce te intereseaza pe tine e care dintre service-urile respective au meseriasi buni pe partea de tinichigerie. Punct. Un meserias bun o sa stie sa iti desfaca haionul, sa il indrepte, sa il traga, sa iti faca vopseaua si sa iti vopseasca reperul astfel incat diferentele sa fie cat mai mici posibile.

Si, pentru cultura ta generala, tu in esenta poti merge la ce service vrei. Vei pierde avantajele decontarii directe, dar asiguratorul nu te poate impiedica.
Iti recomand sa cauti pe net opinii despre service-urile in cauza, in special despre partea de tinichingerie. Cum ar veni, sa cauti, nu as astepti sa ti se faca sinteza. Si ia legatura cu kosfunny, lucreaza in domeniu, e posibil sa fi auzit unaalta de astia.
Skip ads

  • Shevinho

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu ma lasa la alte service-uri, oamenii de treaba de la Euroins te conditioneaza sa mergi la service-uri lor agreate, daca nu, iti evalueaza ei paguba la o suma pe care ti-o dau in mana. Suma evaluata de asigurator este mult mai mica. Am fost la o evaluare la DI-BAS si mi-a evaluat la 18 mil, iar Euroins a evaluat paguba la 8 milioane. Probabil, restul trebuie sa platesc din buzunarul propriu, dar de ce mai platesc CASCO?

Iar despre service-urile in cauza am cautat, dar nu am gasit foarte multe chestii, ceea ce ma duce cu gandul ca nu sunt foarte cunoscuti/seriosi. Dau exemplul service-ului Italo Convest care pe site-ul lor au rubrica de Confectii metalice, Constructii, Elemente beton, Inchirieri utilaje si Service Auto. D'aia zic, o parere in plus nu strica, poate chiar a avut si altcineva aceeasi problema cu Euroins.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu mai posta consecutiv ca ne sfadim
repet, ia legatura cu kosfunny, pentru un sfat legat de cum poti merge la alte service-uri.
Si pe viitor fa-ti casco la o firma serioasa. Sa te zgarcesi la RCA as mai intelege, ca, deh! de ala nu beneficiezi tu. Da' la casco?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Auto K9 detin primul Logan Coupe omologat in Romania plus multe alte masini modificate.
Ori le fac bine ori au pile la R.A.R.

Damar Autorservice fac parte din grupul AD Garage , nu prea am avut experiente bune cu alte serviceuri ale acestui grup

De restul nu am auzit nimic.
  • Shevinho

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc jE, am luat legatura. Despre problema cu CASCO, crede-ma ca nu ma legam singur la cap cu cei de la Euroins, acestia au fost indicati de firma de leasing, masina este in leasing.

Multumesc si lui cangri.

Daca exista si alte pareri, v-as fi recunoscator.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Au fost indicati sau impusi? Leasingul e financiar sau operational?
Daca leasingul e operational, deci firma de leasing e proprietara masinii, le pui masina in brate, sa o rezolve. Si sa iti dea la schimb alta masina, sau nu platesti "chiria" pe perioada
Daca leasingul e financiar, tu esti de vina ca ai pus botu' la fitele lor. Trebuia sa le zici "Masina mea, eu o asigur unde consider de cuviinta"
In fine, asta e analiza post mortem. O sa iti fie invatatura de minte (invatam din experientele vietii)
  • Shevinho

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Firma de leasing e proprietarul masinii pana cand se va face transferul, nu o sa se duca ei in veci sa rezolve, iti dau imputernicire si iti zic: "Descurca-te!". Asta e Romanica noastra...
  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Stiu ca e vechi topicul dar doresc sa atentionez pe cei ce vor sa aleaga MC Auto service , ganditi-va de doua ori inainte de a duce masina acolo ( in special cei ce vor sa faca masina pe asigurare ) au si centru de constatare daune Euroins , tipul de la constatari e ok, dar serviceul , praf . Nu folosesc piese originale ( desi m au asigurat ca vor folosii ) , nu au personal calificat , nu ai cu cine sa vorbesti daca esti nemultumit ..
LE : Este vorba de serviceul MC AUTO Bucuresti , str caporal marin grigore
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR