Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • axelinho

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2006

  • Mesaj Privat
salut, prieteni!
Intentionez sa cumpar de la cineva o Vectra C 2.2 dti din 2003 (cutie automata)
Pretul cerut este foarte bun
problema e ca tipul mi-a spus ca este o problema cu cutia automata, adica merge numai intreptele 2 si 4....
el spune ca este numai calc. cutiei de vina, dar spune ca e scump si ca decat sa o repare o da mai ieftin...
ce sfaturi imi dati? ce probleme pot sa mai fie (in afara de calculator), eventual mecanice?....
mersi...
Skip ads

  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Imi pare rau ca nu pot sa te ajut la intrebarile tale. Un sfat iti dau, vezi cat te-ar costa reparatiile in cel mai rau caz, la ce pret final ajungi si daca nu e mai convenabil sa cumperi una care functioneaza Ok cand o cumperi (ca dupa aia vezi tu ce afacere ai facut). Bafta!
  • mihait

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pacat ca nu ne spui si noua de unde esti ca sa stim ce sfaturi iti putem da.

In orice caz, daca este vorba de o cutie hidraulica gestionata electronic:

1.) Functionarea cutiei doar in treptele alea poate fi si de la electrovalve blocate/arse/ in scurt sau ambreiaje sparte. In cazul asta repararea cutiei te va ustura rau de tot la buzunar(sa nu te gandesti ca scapi cu cateva sute de euro).
2.) Vezi ca am descris intr-un topic ( Caut utilizatori de cutie automata, pagina 3 sau 4 (ca nu mai stiu)) la ce trebuie sa te uiti cand iei o masina cu cutie automata. Citeste si acolo...

In orice caz, eu unul nu m-as risca sa dau banii. Mai bine il pui sa o repare (asta daca are unde ) si o cumperi tu apoi, desi nici asa nu ai nici o baza.

3.) Intreaba-l de curiozitate cand i-a schimbat uleiul si filtrul ultima data.

Daca cutie este tiptronic ( adica cutie manuala controlata de un bloc de servomotoare ...) mergi la o reprezentanta sa o puna pe tester. De regula daca s-a stricat ceva in blocul de actionare , se inlocuieste cu totul.
  • razzvan

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Daca masina este cea pe care o stiu eu, atunci reparatia costa in jur de 6.000 euro!
Skip ads

  • mihait

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca de 6000 eur cumperi transmisia noua.....
  • HerrDoc

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2008

  • Mesaj Privat
M-ati speriat rau de tot oameni buni...sunt nou pe forrum iar acesta e al doilea meu post. Stiam ca pot fi problematice cutiile astea da nici chiar asa...Am luat tiptronic fiindca parea interesant, acum, dupa citesc posturile legate de cutie mi-e frica sa mai umblu cu ea...incep sa imi fac tot felu de ginduri. La mine pe modul automat parca are o mica retinere inainte sa schimbe viteza, parca o tine ceva si da impresia ca tot timpul cutia lucreaza ceva, in sensul ca parca schimba si intre trepte, asta la turatie mica, mers absolut lejer. Mai am in familie un Rav4 automat dar in acest caz nu am aceasta senzatie. O fi problema sau asa trebuie sa fie? Pe semiautomat +/- are o mica intirziere la schimbarea treptei...Ce spuneti? imi puteti da vreun sfat? poate intervine cineva cu acelasi tip de masina, sau cutie. mersi mult de tot
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
herrdoc nu te mai lua dupa ce spun uni,vorbesc asa sa se bage si ei in seama ,
e normal sa aiba acea ezitare de care zici tu ptr ca daca mergi cu ea mai batrlneste,
treptele de viteza ln D se schimba la o viteza a masini mai mica si daca viteza a 4 se schimba la 37/40 km/h (la viteza asta se schimba la mine cind merg mai batrlneste )
e norma ca motorul sa nu aiba putere sa traga citamai masina plna ajunge la viteza optima treptei a 4,
fa o proba si incearca sa mergi un pic mai sportiv si ai sa vezi ca treptele de viteza se schimba la o viteza mai mare a masini si nu o sa mai simti ezitarea de care zici tu,
dar cel mai bine margi la un tester si vezi daca da ceva erori la cutia de viteze,
recomand sa margi la reprezentanta ptr ca ei au tester special ptr opel TECH 2
din ce am inteles eu primele simtome ca ar avea ceva defect sau ca ar fi un inceput de sflrsit sunt socurile care apar la schimbarea vitezelor, urmate de ce spune AXELINHO nu mai intra ln unele viteze,
acum nu stiu sigur ar mai putea sa apara si alte defecte dar asta au spus marea majoritate a persoanelor cu care am discutat si se pricep clt de cit la cuti automate
  • HerrDoc

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2008

  • Mesaj Privat
mersi mult mariani, m-am mai linistit un pic daca zici ca si la tine e tot cam asa...simteam ca la mers batrineste lucreaza cutia pe la 2000 de ture da nu m-am gindit ca schimba asa repede. Intra-adevar daca o fugaresti nu mai schimba inainte de 3000. M-am speriat fiindca abia am cumparat-o iar tipul care mi-a dat-o, mi-a spus sincer ca a avut probleme la ea, dar ca a investit mult (aprox 2700e) si vorba vine, cica nu vor fi garantat probleme. Cica pe linga alte interventii i-a facut si racire separat, ceva radiator sau asa ceva...sincer n-am inteles exact. In principiu omul parea serios, nu dadea impresia ca vrea sa-mi traga o tzeapa sau ca vinde masina din cauza unor probleme asa ca am mers pe cuvintul lui. Acum nu stiu...figuri nu a facut deloc, am facut vreo 1000km si sper sa nici nu faca inca de 10 ori atit macar Very Happy. Mi-a facut rost si de ceva ulei pt cutie care cica nu se gaseste si e cel mai bun (Quaker State). In rest, vedem mai departe ce si cum o fi...mersi inca o data, sa-avem bafta de masini
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR