Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Fatihecoflex

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Intrebarea este daca ma pot duce la un mecanic care se pricepe sau trebuie mers neaparat la reprezentanta.
Pentru ca am inteles ca trebuie pusa masina pe nu stiu ce ... si altfel nu se poate .este adevarat ?
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu le-am schimbat la un un service, insa masina nu a fost pusa pe vre-un aparat anume!
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Singura problema este retragerea etrierilor(slabirea lor) pentru a putea monta placutele noi,daca este un service bun,stiu ce au de facut(se rotesc intr-un anume sens),insa este recomandat sa mergi la cineva care "cunoaste" aceasta problema.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
logic nu ar trebui sa fie nimic diferit si sa se faca strangerea etrierilor pentru noile placute cu presa care face si rotatie si translatie. Dar ca sa fii sigur mergi la o reprezentanta si gata si ai si garantie.
Skip ads

  • Fatihecoflex

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2013

  • Mesaj Privat
ok . multumesc !
  • klod
  • **
  • 207 mesaje
  • din 22 Jan 2011
  • Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Alta tara
  • klod

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@Fatihecoflex,
dupa ce schimbi placutele trebuie sa recalibrezi/resetezi frana electrica, cel putin eu la a mea asa a trebuit sa fac, placutele le-am schimbat eu personal, dupa aceea am vazut ca se incalzeau rotile, am mers la opel si au resetat modulul de frana electrica...
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Poate putin Off-topic, dar daca ceea ce zice klod este bazat pe faptul ca frana electrica chiar trebuie recalibrata, in curand or sa ne cheme in service sa reseteze si nivelul de lichide de spalat parbrizul... Smile
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@Calin ... la alte marci de ''prestigiu'' deja nu mai poti schimba placutele de frana in fata blocului si nici la un service de cartier. Trebuie pusa pe tester si dat comanda sa se retraga pistonasele de le etrier. In curand o sa puna sigiliu la capota si cand apare un mesaj de eroare o urci pe paltforma si la dealer. Smile
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Dap... lucrez pentru una dintre firmele care implementeaza solutiile astea. Nu inseamna ca sunt de acord cu ei, dar nici cu schimbatul "in fata blocului". Dar un service mediu (nu neaparat garaj de cartier) ar trebui sa fie lasat sa poata face macar mentenanta de baza...
  • klod
  • **
  • 207 mesaje
  • din 22 Jan 2011
  • Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Alta tara
  • klod

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
ei gasesc solutii, noi gasim solutii, am cumparat pt mine un tester clona din china delphi/autocom, 2013 r3 si acum imi fac treaba fara sa merg la opel pt orice chestie, daca e ceva complicat merg la ei, daca e pt o eroare ma descurc si singur, fara sa platesc de fiecare data 20 de euro pt a sterge o eroare, numai bine...
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Poate sa-mi spuna si mie cineva ce se intampla daca tragi frana de mana electrica in mers ?
Azi am incercat timid pe la 20 kmh si s a oprit apoi la viteza mai mare nu a avut nici un efect. Cine s a jucat mai mult cu frana electrica sa mi spuna si mie...please !
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
klod a scris:ei gasesc solutii, noi gasim solutii, am cumparat pt mine un tester clona din china delphi/autocom, 2013 r3 si acum imi fac treaba fara sa merg la opel pt orice chestie, daca e ceva complicat merg la ei, daca e pt o eroare ma descurc si singur, fara sa platesc de fiecare data 20 de euro pt a sterge o eroare, numai bine...


Cat a costat jucaria si de unde ai luat-o ? Vreau si eu, merge pe windows 8 softul?
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
hog33 a scris:Poate sa-mi spuna si mie cineva ce se intampla daca tragi frana de mana electrica in mers ?
Azi am incercat timid pe la 20 kmh si s a oprit apoi la viteza mai mare nu a avut nici un efect. Cine s a jucat mai mult cu frana electrica sa mi spuna si mie...please !

Pentru jucarii exista magazine, parcuri... Iar cand ai chef de jucat cu frana de mana, te rugam sa parasesti drumurile publice. Si ca sa iti raspund la intrebare : poti muri dracului, mai ales daca ai ceva viteza, si daca o sa se intample asta, preferabil sa nu iei si alti nevinovati dupa tine.
Ai luat pe bani permisul?
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
hog33 a scris:Poate sa-mi spuna si mie cineva ce se intampla daca tragi frana de mana electrica in mers ?
Azi am incercat timid pe la 20 kmh si s a oprit apoi la viteza mai mare nu a avut nici un efect. Cine s a jucat mai mult cu frana electrica sa mi spuna si mie...please !


Eu spun sa incerci tu si daca scapi ne povestesti si noua cum a fost.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
La alta marca, nu dau nume, parca zicea ca atunci cand actionezi frana de mana electrica in timpul mersului, se activeaza franare de urgenta, sau ceva de genul .... nu dati cu pietre parca asa era in carte.

Dar, ce om sanatos la cap face asta la viteza mai mare, inainte sa citeasca cartea masinii?
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Mai baieti. Nemtii astia s au gandit si la situatia asta nu mai tremurati de frica ca nu muriti. In carte spune ca actioneaza ca o frana electrica la viteza mai mare.
De asemenea si opel are functia de plecare de pe loc cu frana de mana trasa adica o deblocheaza automat dupa ce accelerezi in treapta 1 - pentru puturosi si uituci !
In alta ordine de idei rog sa fiti politicosi si abtineti va de la sfaturi pripite.
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
@hog33: Mai baieti. Nemtii astia s au gandit si la situatia asta nu mai tremurati de frica ca nu muriti. In carte spune ca actioneaza ca o frana electrica la viteza mai mare.

Omule ce ai vrut sa spui aici?...imi cer scuze dar nu inteleg.
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
a drac' lb romana...nu putea sa fie mai simpla?...vrei sa spui ceva si nu iese....
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Daca citesti si postul de deasupra o sa intelegi. A fost o replica
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Sau poate mai multe posturi de deasupra !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR