Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • ingerul

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Imi mai raspunde cineva la intrebarile de mai sus va rog mult?
Skip ads

  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
La Corsa D in afara de OPC si GSI, toate variantele au 4 prezoane si tamburi pe spate. Nu sunt sigur de varianta de motorizare de 1,7 si 125 de cai.

ESP nu are legatura cu nr. de prezoane sau cu discurile de frana. A fost o discutie la Astra H fara face lift, care cica ar fi venit cu discuri pe spate daca aveai ca dotare ESP. La Corsa D masinile cu ESP vin cu tamburi pe spate si 4 prezoane. Dar stai linistit, 4 prezoane sunt mai mult decat suficiente. Masini mai mari si mai puternice decat Corsa au patru prezoane.

Depre volan si schimbator nu stiu nimic.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu-ti face griji de numarul prezoanelor, ca masina nu este foarte grea si nici nu are motorizari foarte puternice. Sunt masini mai grele, chiar la 1.4t, echipate cu tamburi (vezi Astra G Caravan, spre exemplu).
OPC, GSI si diesel-ul de peste 100cp stiu ca au discuri de frana pe spate, dat fiindca sunt mai puternice. Daca nu faci balet printre masini sau curse, tamburii sunt taman buni. Si chit ca ai tamburi pe spate, ABS-ul, ESP-ul iti functioneaza. Contrar a ceea ce spun unii, exista senzori si pe acele roti cu tamburi, deci nu ai de ce sa-ti faci griji.

Motorul e bun. Z12XEP si Z14XEP sunt aproape la fel. Diferenta de cai putere provine doar din cilindree, alezaj, daca nu ma insel. Z14XEP ar fi de preferat, se simte mai bine la drum lung.
Totusi, mare grija cu serviceurile. Foarte multi, daca nu toti, incearca sa te saraceasca de ultimul ban, si trebuie sa stai calare pe ei sa-si faca treaba. Nu ca lucrurile ar sta altfel in cazul altor marci.
  • ingerul

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Da, nu imi faceam griji pentru siguranta masinii,pt ca imi dau seama ca nu ar avea motive sa nu fie sigura. O sa te amuze probabil daca zic de ce mi-as dori sa fie in 5 prezoane. Vreau sa imi cumpar jante aftermarket si modele interesante am vazut cu 5 prezoane, de-aia eram curios. Smile Dupa cum ai zis, pt motorizarea de 1.4 nu cred sa fie vreo problema de siguranta jantele cu 4 prezoane. Smile
Da, am mai auzit ca Z12XEP si Z14XEP sunt motoare bune si fiabile.
Cel mai tare imi este frica de aceste service-uri Sad Am auzit numai lucruri rele despre Gold&Platin, mai ales despre cel din orasul meu - Galati. Eu ma gandeam sa aleg optiunea pt garantie cu 2 ani in plus care este aproximativ 500 de euro. Dar...nu prea s-ar merita nu?
Cat mai curand sper sa pot da comanda, dar cred ca va mai dura putin pana voi avea suma pt a plati cash. Oricum, pana atunci am timp sa ma mai documentez pe forum :-p
Skip ads

  • Stefan Aurelian

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salutare corsari!
Stau si cumpanesc intre pliantele primite, ce mi s-a spus ori citit de la altii/dealer si citit aici.
Opel Corsa enjoy, skoda fabia noua si vw -ul au preturi apropiate, consumuri si cheltuieli la 100.000km.
Estetic, nu discutam, caci astea nu se discuta.
Astept parerile voastre cu interes!
Multumesc, Aurelian
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salut si bine ai venit pe forum. uite aici cateva discutii despre ce ai cerut tu:

https://www.clubopel.com/vie...ight=corsa++fabia

https://www.clubopel.com/vie...ight=corsa++fabia
  • alecsandrius

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Stefan Aurelian a scris:Salutare corsari!
Stau si cumpanesc intre pliantele primite, ce mi s-a spus ori citit de la altii/dealer si citit aici.
Opel Corsa enjoy, skoda fabia noua si vw -ul au preturi apropiate, consumuri si cheltuieli la 100.000km.
Estetic, nu discutam, caci astea nu se discuta.
Astept parerile voastre cu interes!
Multumesc, Aurelian


Am enjoy diesel 15 mii km la bord ....ia-ti vw (Golf nu Polo) .
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
poti sa si argumentezi de ce ii recomanzi vw ? besides golful e deja in alta clasa, nu se compara cu o corsa.
Skip ads

  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mie mi-ar place sa-mi cumpar o Corsa C, din ultima serie SH, 2006, decat Corsa D, care am condus si nu-mi place, prefer Corsa C. VW Polo sunt ok si fiabile, la fel si Opel-ul. Nu stiu cu Fabia, calitate mai slaba, plus noua Fabia cu geamurile alea minuscule in spate, no way. Ca si piese sunt cam la fel preturile.
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Si ma rog ce anume are corsa d naspa fata de c, ca eu vad lucrurile taman invers. Corsa D e mai mare (de aici logic ar fi si mai stabila Question ), mai sigura, muuuult mai faina atat exterior cat si interior. Vw Polo si Fabia nu au nimic in plus fata de Corsa, ba as zice ca sunt inferioare, fa drive test cu ele e cel mai indicat inainte de a cumpara o masina noua.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Faptul ca e frumoasa sau urata tine de gusturi. Si nu te poti .... in gusturile omului. Poate altuia nu-i place aspectul D-ului.

Cu privire la stabilitate, te asigur ca C-ul se tine bine pe autostrada pana la viteza maxima. Smile Iar 150-200kg in minus o fac mai agila. Desi e mai rigida. Personal, comportamentul D-ul de 1.4 mi se pare similar cu acela al C-ului de 1.2. Motoare pe benzina.
D-ul mi se pare aproape la fel de greu precum Astra Classic. E un lucru bun dpvd al confortului, dar performantele scad, dat fiindca sunt aceleasi motorizari ca in cazul vechii generatii Corsa.
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
hai nu mai exagera cu 150-200 kg in minus, a mea are 1165 (a ta sigur are 1100 cel putin) in talon .
Skip ads

  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@mihai_39, mi-au placut argumentele:P Ideea e ca cel putin la prima vedere corsa D este mai mare decat astra clasic Shocked , iar atat timp cat iti iei masina de clasa mica, ar trebui sa fie mica! Exclamation
Cat despre masinile in discutie, un test drive sigur te va convinge ce e mai bine pentru tine.
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ce sai faci dar azi corsa de 4 m e in clasa mica, acu 10 ani era de 3,5 m, cam ce e acum la clasa mini Matiz, C1, 107 sau Agila , etc Smile. Astra G e mai mare ca Corsa D din prima vedere, doar daca nu vezi bine ti se pare mai mica.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Iti zic eu de ce nu-mi place Corsa D. Bordul imens cu mult spatiu pierdut, masina in sine care este cam butucanoasa, configuratia consolei centrale si butoanele alea imense, nu vezi capota masinii nicicum, gemuletele alea mici din fata, luneta cam mica, acelasi bec torpedou lipsa, volanul merge un pic mai greu ca la Corsa C. In fine, mie personal nu mi se pare o masina reusita.
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ok, la fel parearea mea despre corsa c e hidoasa rau si afara si inautru, numai vorbesc de a a sau b. Daca nu ar fi fost corsa d clar nu-mi luam corsa , atat VW polo restilizat cat si noua Fabia ar fifost optiuni de luat in seama, dar corsa c nici vorba . Fabia veche si 206 se mai vand si azi pe cand corsa c nu ar fi avut nici o sansa . THE END Smile)
  • goldeye3002

  • Mesaje scrise: 448
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sincer as prefera la orice ora corsa c in detrimentul fabiei sau polo. Nu stiu cum ti se pare hidoasa, e rotunda din toare partile, toate se imbina mai mult decat bine, interiorul e peste fabia, doar din prisma luminilor din bord e net superioara. Prefer corsa 1.2 16v decat 1.2htp in 3 cilindrii de pe fabia. Prefer un scaun cat mai aproape de sosea cu sustinere laterala buna, as putea scrie o pagina intreaga...
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ovidiu.SB a scris:Ok, la fel parearea mea despre corsa c e hidoasa rau si afara si inautru, numai vorbesc de a a sau b. Daca nu ar fi fost corsa d clar nu-mi luam corsa , atat VW polo restilizat cat si noua Fabia ar fifost optiuni de luat in seama, dar corsa c nici vorba . Fabia veche si 206 se mai vand si azi pe cand corsa c nu ar fi avut nici o sansa . THE END Smile)


Ce e hidos ? Eu ti-am enumerat exact ce-mi displace la Corsa D, tie ce nu-ti place la Corsa C ? Exemple de ce gasesti ca e mai misto la D. Apropo, la D imi place portbagajul dublu (acea polita) insa nu-mi place locul mic de acces la protbagaj, daca vrei sa pui un sac de haine in C, ii dai drumul acolo si gata, la D trebuie sa ai grija la margini sa nu-ti strici vopseaua.
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
deja suntem cam off-topic Smile vorbiti la subiect, daca vreti sa detaliati cu userul respectiv ce va place si ce nu incercati pe pm. am avut ocazia sa ma plimb si cu noua corsa si cu fabia si polo. pt a fi pe deplin sigur de ceea ce vrei mergi la un test drive cu fiecare in parte si fii atent si la motorizari. si la sfarsit sa ne spui si noua la ce te-ai hotarat Smile
  • G3t_Burn

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2005 1.2 twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu am Corsa din 2006..printre ultimele exemplare de pe piata. Sunt nu multumit. FOARTE multumit de ea... 1.2 twinport 80 cai....vw iti ofera la aceeasi motorizare la fel ca si fabia odata 55 cai si inca una usor mai buna la 65.....corsa 80......cred k....am zis multe prin asta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR