Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • mihail.dragoi

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
io am 1.3 cdti 90 cai 3 usi si pe langa ca e frumoasa de se intorc capetele dupa ia chiar si acu la o gramada de timp de la lansare prformantele sunt extraordinare.
avand cosmo am cursa scurta la directie - ia curbele superb. este o tar mai grea si mai stabila pe sosea. motorul de 90 de cai cu cuplul de 200 nm trage excelent.
fa un drive test si vei vedea.

plus ca am trecut printr-un accident cu ea si va asigur ca e tare la capitolul siguranta, io am schimbat bara fata - meganu a avut dauna totala.

so de un corsar infocat - e super si se merita.
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ovidiu, de unde esti tu asa sigur mon cher? Smile N-ai prea nimerit-o, cu toate dotarile ei.
Sa te uiti la Astra G/Classic; in functie de echipare ajunge la 1.2t. Pentru faptul ca e inghesuita in 4m pentru a fi catalogata precum o masina de clasa mica, nu inseamna ca e usoara ca fulgul si zburda linistita printre flori. Daca nu ai observat, discutam despre generatii diferite. In mare parte, generatiile actuale sunt mai grele decat precedentele.
Corsa C si Astra G au facut front comun. Acum, Corsa D si Astra H fac asta.

Faptul ca e mai grea, e un avantaj dpvd al confortului si sigurantei, insa pierde la capitolul agilitate si consum. Discut despre aceeasi motorizare, montata pe o caroserie mai usoara si una mai grea.
  • Gabrolio

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Si eu sunt interesat de un Corsa D de 1.4 si tot din Galati sunt. Legat de service-uri mai exista si Radacini Motors la Braila si din ce am mai citit sunt mai seriosi decat G&P(unde am avut "ocazia" sa lucrez vreo 10 zile). Dar eu stau un pic in cumpana daca sa iau corsa sau o japoneza!?!... mai vedem ca mai astept putin.
  • bio
  • *
  • 2 mesaje
  • din 09 Aug 2008
  • Corsa 2008 1.3 cdti
  • Prahova
  • bio

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2008 1.3 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mi-am comandat si eu o corsa 1.3 cdti 75 cp. trebuie sa-mi soseasca in 10 zile. am oscilat intre kia ceed ai corsa, iar pana la urma am ales corsa. sper sa fi facut alegerea potrivita. Razz astept pareri.
Skip ads

  • scarabeul1984

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Pe ( http://www.opel.ro/site/cam...etails.php?id=433 ) exista o oferta pentru Opel Corsa :
Ofertă Opel Corsa Essentia 5-uşi: de la 9.600 Euro cu TVA inclus
Dotări Opel Corsa Essentia din ofertă (selecţie):
• Aer condiţionat
• Radio CD30 cu CD player, 4 difuzoare
• Airbag-uri frontale şofer şi pasager
• ABS
• Închidere centralizată
• Oglinzi electrice
• Servodirecţie

Stiti cumva unde pot sa merg sa vad si sa cumpar aceasta masina cu aceste dotari la pretul specificat de ei (9600 Euro TVA inclus)?
I-am intrebat dar nu imi raspund.

M-ar interesa optional scut metalic sau un pachet de drumuri grele dar nu stiu exact ce cuprinde.
Si motor de 1.2L

Multumesc,
  • strutzzy

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Vad ca esti din Bucuresti, ai cele mai multe optiuni:
1. Di-Bas: www.opeldibas.ro
2. GTT: www.opelgtt.ro
3. Erebus: www.opel-erebus.ro
4. Radacini: www.radacinimotors.ro/opel/
5. Gold & Platin: opel.gold-platin.ro

Adresele le gasesti pe site-urile dealerilor enumerati mai sus.

Sfat: negociaza pentru masina cu fiecare, ca la targ, fara nici o jena si alege-l pe cel care te coafeaza. Atat pentru pretul de achizitionare, cat si pentru cat te costa numerele rosii si cursul la care se face plata.
  • scarabeul1984

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Dar de ce zice de la 9600 Euro ?
Ce rost are sa treaca un pret daca nu poti sa cumperi masina cu acel pret?
  • lbadaca

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am facut o comanda de un Opel Corsa 1.3 cdti/90 CP + multe optiuni la un dealer pe 15 Iulie si acesta mi-a spus ca spera ca masina sa ajunga pe 15 octombrie pt ca fabrica din Spania ar fi, cica, o luna in concediu. Dar am citit pe forum ca la alti dealeri se fac livrari si prin iulie-august pt. masini comandate prin mai-iunie. M-am gandit sa nu fie vreo smecherie de-a dealeru-lui meu si ma amane pana in toamna, cand cursul valutar creste de obicei. La voi cat a durat comanda ? Ati prins fabrica inchisa vara ?
Skip ads

  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
La mine am comandat-o in noiembrie si a venit in februarie, este posibil ca ceea ce zici tu sa fie adevarat cu concediu din Spania eu astept dupa o piesa de mai bine de o luna si nu a fost livrata, deci.....Si stai fara grija ca la curs oricum o sa te arda deoarece cursul se calculeaza la cursul BNR din ziua respectiva + 1%. Eu mi-am luat o teapa de 5000 lei deoarece cand am comandat-o cursul era 3.3 si a crescut la 3.7 cand a sosit, asta e riscul meseriei.


Ultima modificare facuta de ceribros la Mie 27 Aug, 2008 9:33 am
  • mihail.dragoi

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
si mie mi s-a spus chestia cu concediul - si anul trecut pe vremea asta cand trebuia sa vina mashina (si a venit pe 23 august si deci am ratat vara) si anul asta cand am asteptat un furtun de vacuum o luna... asta e - nu avem ce face...
  • corsamare

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca si voi le strticati inainte de concediu...
Pe noi ne speriase o cunostinta ca la marcile asiatice e jale la piese, dar s-ar parea ca nici cu cele europene nu-i mai grozav...
Si nenea de la Suzuki imi declarase foarte indignat ca e imposibil, masina se asambleaza in Ungaria, la o aruncatura de bat...
Dar mi-a spus o alta cunostinta cum a asteptat o aripa si o portiera de Daewoo (care se asambla in Romania!) sa vina din Coreea, vreo 4 luni, ca doar nu descompleteaza ei un set de piese pentru Gica Franaru'...
Bafta! Si pene numai iarna, dac-asa vreti voi...

PS Noi am comandat-o la sfarsitul lui februarie si a sosit inainte de implinirea a 2 luni, desi optasem pentru o culoare nu prea populara si pentru trapa (nici asta nu prea intalnita!)...
  • mihail.dragoi

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
salve

vin dupa un concediu de o saptamana facut intr-o corsa D 1.3, 90 cai, 3 usi, cosmo, etc...

concluziile sunt:
2.050 km
100 litri motorina
medie 4.9
viteza medie 55 km/h

drum - si fff bun si fff prost.
si urcat si coborat pante de peste 10% (pasurile prislop, mestecani, lacul rosu, izvorul muntelui, vatradornei, bistrita, sighetul marmatiei, campulung moldovenesc, radauti, lacul sf ana, etc...)


se comporta excelent si principalele atu-uri sunt:
diesel - te scoate din rahat in orice depasire - depasirile sunt de 4-6 secunde... (ceea ce e foarte important pe serpentine si la deal Smile ) nu m-au depasit dcat vre-o 3 masini la demaraj.... de aia recomand dieselul - cuplul de 200 este genial.

cursa scurta - pt ca am cosmo - este deasemenea geniala - dupa ce faci 1500 de km majoritatea in curbe iti dai seama ce inseamna sa invarti volanul doar putin ca sa se miste masina. cred ca faceam super mushi si carcei la maini altfel...

deci recomand diesel de 90 de cai si cursa scurta la volan...
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
e o bestie motorasu asta
  • zuzakky

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2007 1,3 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Bio.. am o masina la fel si personal sunt multumit de ea. Consumul in oras(Iasi) e de 6,6--6,8 iar afara de 4,5 cu aer conditionat viteza pana in 120km/h. Se simte totusi ca motorul e mic dar nu te lasa daca apesi mai tare acceleratia. Nu am mers niciodata cu cea de 90cp, dar sunt curios cu pleaca de pe loc. Poza nu am facut-o eu dar e de la o corsa diesel de 90cp

  • taxiboy

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
gata ! m-am lecuit de alergat dupa o masina SH "adusa din DE de la vreun pensionar sau tinuta in garaj 6 ani din 7 cat are" si care nu are "decat ~100.000 km" (cred ca cifra asta, 100.000 a devenit un prag psihologic)..
am fost deja la banca pt o simulare leasing..
voi merge pe un Corsa Essentia 1.0 sau 1.2 (nu stiu ce sa fac; sunt foarte stramtorat cu banii iar diferenta dintre ele este de 600 euro; nu fac mai mult de 20-22k km / an, in preponderenta urban).
voi cere de la dealer pachetul Confort Electric la pretul de zero Euro (practic sa mi-l puna si sa-mi faca discount la suma finala).
sfaturi ?
  • strutzzy

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Un singur sfat: nu lua motor de 1 litru! E prea putin puternic, masina este grea.
  • taxiboy

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
raportul putere-greutate se apropie izbitor de cel al unui matiz (am avut nou-nout si am fost incantat de cat de sprinten era). in plus cuplul la Corsa 1.0 este mai mare decat la matizaur. deci ? vreau argumente mai convingator.

peste toate astea, Dan spunea mai "in urma" ca un Corsa twinport 1.0 este peste Golan la "sprinteneala". pt mine este suficient.

intrebarea mea este de fapt alta : find un motorainen de doar 1 L este predispus uzurii mai mult decat unul de 1.2 ? cu alte cuvinte, in conditii de utilizare moderata, 1.0 va avea o viata mai mica decat 1.2 ?
  • taxiboy

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
raportul putere-greutate se apropie izbitor de cel al unui matiz (am avut nou-nout si am fost incantat de cat de sprinten era). in plus cuplul la Corsa 1.0 este mai mare decat la matizaur. deci ? vreau argumente mai convingatoare.

peste toate astea, Dan spunea mai "in urma" ca un Corsa twinport 1.0 este peste Golan la "sprinteneala". pt mine este suficient.

intrebarea mea este de fapt alta : find un motorainen de doar 1 L este predispus uzurii mai mult decat unul de 1.2 ? cu alte cuvinte, in conditii de utilizare moderata, 1.0 va avea o viata mai mica decat 1.2 ?
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nop..utilizarea moderata nu produce efecte de uzura suplimentara...pentru ca oricum nu ajungi sa o duci la 500.000 km + ca motorul de 1.0 este disponibil doar pe varianta cu 3 usi (mai usoara..si cu spatele mai aerodinamic )...personal recomand 1.2..pentru ca ia in calcul si clima si cd playerul,,,,siaici nu ma refer la uzura ci la faptul ca toate acestea mai consuma cativa caluti putere..iar motorul de 1.0 nu are prea multi..eu unul am 1.2 ..masina din smenatura/////fara problme de sprint sau asa ceva....de pe la 3000 de ture in sus chiar se infige de zici ca e alta masina
  • taxiboy

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
eu nu am AC sau clima, nu mi-a permis bugetul . asta e, nu mi-e rusine fara AC sau clima. in conditiile astea ar fi ok ? ma gandesc si la consum. din cate am citit, diferenta ar fi undeva la ~1 litru/100 km. in plus varianta coupe imi place la nebunie.
esti din rm.vilcea ? eu sunt din nord (pe republicii). cum sunt cei de la Opel de-acolo? am fost o singura data si am dat peste o profana plictisita nevoie mare. crezi ca pot obtine de la ei discountul de 250 euro cat e pachetul confort electric ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR