Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • MarianPlop

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2008 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Cutia automata la motorul de 1.4 nu stiu cum e, insa am o prietena care si-a luat 1.2 cu cutie automata si mi-a spus sa nu cumva sa-mi iau, cand i-am zis ca vreau sa-mi cumpar Corsa. A zis ca in panta nu trage deloc, si e foarte enervant. In rest e ok, pe drum drept.

Cutia automata e mai comoda, dar nu e mai avantajoasa. Masina nu are asa demaraj bun ca si la cea manuala si consumul este putin mai mare...

Eu am aer conditionat manual si functioneaza ireprosabil. Nu recomand aer conditionat automat pentru ca cu cat e mai sofisticat, cu atat sunt sanse mai mari sa se strice, si dupa ce iese masina din garantie va fi trist sa repari asa ceva...

Legat de dealer, eu am sunat pe la mai multi dealeri cand am luat masina, ceea ce iti recomand sa faci si tu. Suni si ii faci sa se intreaca in oferte si o iei pe cea mai buna. Am sunat chiar si la Bucuresti, insa cea mai buna oferta am primit-o de la EuroMotors din Baia Mare. Daca vrei sa te pun in legatura cu cineva de acolo si nu ti se pare prea mult sa te deplasezi pana acolo, da-mi un mesaj pe privat si iti dau mai multe detalii despre oferta pe care mi-au facut-o mie si eventual un numar de telefon de la o tipa de acolo pe care o cunosc.
Skip ads

  • deleted-29701

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
MarianPlop a scris:Cutia automata la motorul de 1.4 nu stiu cum e, insa am o prietena care si-a luat 1.2 cu cutie automata si mi-a spus sa nu cumva sa-mi iau, cand i-am zis ca vreau sa-mi cumpar Corsa. A zis ca in panta nu trage deloc, si e foarte enervant.


ma indoiesc ca ar fi vreo vina a motorului. ideea e ca daca ii dai talpa pana sa urci panta, iti schimba vitezele si te duce intr-a 4-a sau a 5-a. daca nu franezi sau nu skimbi singur vitezele, nu o sa traga niciodata. nici nu e recomandat sa tii masina pe automat cand ai portiuni de drum cu serpentine sau pante, pt ca treptele ti le schimba la o anumita turatie, daca tu ii dai blana cu 30 de metri inainte de panta, "masina" nu vede ce urmeaza, si se ia dupa sofer. asa ca la jumatatea pantei vine in nas, si iti trece in treapta inferioara. ia intreab-o in ce treapta e cand urca, de nu-i trage masina, sa vedem ce spune Wink
  • MarianPlop

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2008 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Eu am condus masina cu cutie automata si stiu cum e, insa nu pot spune ca am experienta. Am spus ce a spus ea. Daca greseste ea, gresesc si eu Smile
  • lbadaca

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Doresc sa-i iau la sotie o Corsa D noua in 3 usi, pe benzina si nu sunt hotarat ce sa aleg intre 1.2 si 1.4. Masina va fi folosita in oras si pt. o naveta zilnica totala de 80 km inafara orasului, cu 1-2 persoane. Ma intereseaza in primul rand consumul, ma putin puterea. E adevarat ca la 1.4 consumul e mai mic sau egal (plus puterea mai mare) cu cel de la 1.2 avand in vedere ca masina e destul de grea ?
Skip ads

  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Intre cele doua, ti-as recomanda 1.4 pt ca 1.2 am eu si puterea se vede dupa 3000-3500 ture, iar consumul sunt convins ca nu este mai mic decat la 1.4 pt ca masina este destul de grea (aproape 1200 kg).
Dar si mai mult iti recomand 1.3 diesel daca te intereseaza consumul.
  • lbadaca

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
tannu a scris:Intre cele doua, ti-as recomanda 1.4 pt ca 1.2 am eu si puterea se vede dupa 3000-3500 ture, iar consumul sunt convins ca nu este mai mic decat la 1.4 pt ca masina este destul de grea (aproape 1200 kg).
Dar si mai mult iti recomand 1.3 diesel daca te intereseaza consumul.

Eu am 1.3/90 CP, 4200km, consum la ora actuala 7.9-8 in oras si 4.8-5 extraurban. Nu vreau sa-i iau diesel pt. ca nu prea imi place cum se poarta cu turbina. Razz
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ideal la citi km face zilnic ar fi un diesel dar daca omoara turbina ai dreptate, cumperi o benzinara.
Avind in vedere ca e sotia ta si tii la ea mergi pe 1,2l , diferenta la consum nu e asa mare dar macar nu o maninca pedala sa o gasesti printr-un pom.
Amindoua motoarele sunt identice, difera doar cilindrea. Amindoua trag bine doar de la 3500 ture, asta e motor de turatie si nu ai ce face.
  • antyloop

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
ce tot ai cu motorul 1.3 diesel de pe corsa D frate? eu am unul ca asta cu 75 cai si fuge de rupe. bine nu sunt eu ala vitezomanul dar la verde la semafor cand sunt primul pana la 60km/h ( ca raman fara masina daca imi vine vreo amenda acasa ) nu sta nimeni mai aproape de 100 m in spatele meu cu schimbat la 3000-3200 . motorul este foarte bun si in 3500 km cati are masina nu s-a oprit niciodata. un i30 plecat si cu 1 secunda inaintea mea abia-abia mi-a luat fata (i30 are 109cai) . vorbeste daca ai cunoscut ceva pe pielea ta, nuuu ce ai citit tu pe net.
Skip ads

  • Iedutz

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor Corsarilor!

i-am luat si eu sotiei o corsa D in 5 usi, cu motorasul asta mic 1.3 cdti hulit de unii. o conduc eu sa-i fac nitel rodajul, dupa care o predau Smile)) nu are inca mia de km, insa se misca uimitor. eu am o vectra GTS, trecerea la corsa a fost amuzanta. fuge si asta mica de rupe! e drept, in limita rodajului. am fost placut surprins, ma asteptam sa fie puturoasa neavand facut rodajul.
dupa ce i se termina rodajul, o sa fie o nebunie sa o conduci.
multi mi-au recomandat benzina, insa in Belgia motorina e cu 25% mai ieftina ca benzina, iar statul iti mai da niste banuti inapoi ca inmatriculezi o masina cu emisii CO2 mici. deci, mai avantajos. cam cu 2000euro mai ieftina ca in RO.
am o cunostiinta care are o corsa C din 2004 tot cu jucausul asta mic de 1.3, are peste 160 000km si nu a avut nici o problema cu el. toarce ca un motanel si fuge de rupe.

asa ca, va rog frumos, nu mai huliti micul 1.3!

si celor nemultumiti, cred ca ar trebui sa faceti un test cu fiecare masina din clasa Corsei, cam o cate o luna cu fiecare, ca sa aveti o idee, si apoi la final sa faceti comparatii.

toate cele bune, drum bun tuturor!
  • titi7

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salutar.e tuturor
Posesor de opel,da acu vreau sa cumpar pt.nevasta Corsa 1.3 D 2006.Are cineva ceva sfaturi?Ce are bun si ce are rau?Am mai cautat pe aici da nu am gasit nimic concret.Multmiri si toate cele bune!Si inca ceva......se poate afla daca s a umblat la KM.?/
  • titi7

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pe forum am scris corect da apare totul vraiste?DE CE?
  • madalin-nastase

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
--
Skip ads

  • Malign

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor
Vreau sa cumpar un Corsa 1.2 80 caluti si vreau sa stiu ce dealeri sunt prin timis ..sau arad ..care sunt mai ok
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Vezi ca 1.2 are mai nou 85 de cai parca. Daca tot il iei nou, cere varianta 2010.
  • Malign

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Ms Neouber ..m-am interesat de noua motorizare pt 1.2. Vad ca are consumul mai mic si cuplu mai mare fata de cel de 80 de cai. Very Happy
Au schimbat pompa de ulei si termostatul.
Deocamdata caut sa cumpar niste vouchere si luna viitoare ma bag
Abia astept sa vina masina ..
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
te cred..cand vin prin tm..ne intalnim sa o vad si eu

Asteptare usoara si foloseste forumul la maxim...vei gasi cam tot ce vrei
Atentie la configurarea masinii: optiuni, negoigieri, etc
  • Malign

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2010

  • Mesaj Privat
pai daca ar fi dupa mine mi-as lua full..dar bugetul nu prea permite
m-am gandit la aer conditionat geamuri electrice fata, si oglinzi electrice.
Cam asta mi-a oferit ala de la Autoglobus
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Daca tot sunt oglinzi electrice sa fie si incalzite.
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pune ESP categoric
Bune si proiectoarele
Bun si CDMP3
vezi ca vopseaua costa
a mea a urcat de la 10.200 parca spre 14.300...am mai negociat cu ei si am luat-o la 13.800...aprilie 2008
  • Malign

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2010

  • Mesaj Privat
da ..se pare ca nu au motorul asta nou cu 85 de cai ..si nici nu stiu cand il vor aduce
Faza e ca acum este un discount la ei si ajung cu pretul la 7000 cu toate discouturile si vouchere date.
Acum mai au pe stoc la Autoglobus doar asta de 80 de cai unul argintiu si unul negru. Ca dotari au pachetul essentia plus care cuprinde geamuri electrice fata inchidere centralizata si cheie pliabi, are aer conditionat, oglinzi electrice si incalzite cred, si radio cd30.
Are si esp si abs si ebd ...nu mai stiu cum le cheama pe celelate Smile)

Am cerut o oferta si de la cei de la arad pt cel de 85 de cai. Acuma astept sa vad ce scor imi dau astia Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR