Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • Christine_Dj

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Merci, Viper! APRECIEZ GESTUL< ORICUM!!!!!10x!
Skip ads

  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
http://www.channel4.com/4ca.....l-Corsa-003.jpg
http://www.channel4.com/4ca.....l-Corsa-006.jpg
http://www.avto-opel.ru/cor...les/pic03_big.jpg
http://www.avto-opel.ru/cor...les/pic01_big.jpg

Stie cineva mai multe? Cand apare exact? Daca va pastra aceleasi preturi cu actualul Corsa..
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
mi-am vindut vechiul opel astra f si am posibilitatea sa fac un leasing undeva la maxim 8500cip

la banii astia de la Opel, am gasit doar Corsa Essentia 1.2 80cp cu 3usi si cu ceva optionale de bun simt: ABs, airbag pasager ca AC si geamuri electrice fata e la oferta gratuit.

acuma intrebarile:
- cum e la o masina cu 3usi in loc de 5 si care-s dezavantajele (masina o voi folosi pt 2 persoane mai mult prin oras)
- cat consuma motorul de 1.2 in oras(real) stiind ca e un 16v
- alte probleme cunoscute la Corse (timonerie, caseta directie, etc)
- la care dealer din Buc sa ma duc
- de asemenea daca se merita ABS-ul (vreo 400euro in plus ca optional) la o astfel de masina - la astra f am avut si m-a ajutat; scade mult valoare masinii la revinzare?
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
acu ma bag si io...
de ce nu faci un leasing SH (se poate!!!) si la pretul asta sa-ti iei un astra g din 2002 sau 2003???
nu discreditez in nic un caz corsa dar de la astra f la corsa -chiar noua- e cale lunga.
daca studiezi un pic oferta poti sa iti permiti un SH bine intretinut si, mai mult ai si un an garantie pe tot daca o iei de la dealer...
eu zic ca 8500 CIP iti dau dreptul sa visezi la ceva mai sus...
Skip ads

  • vectra16

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am avut masina la 3 usi.Eu am "simtit" doar doua dezavantaje:
1.mai greu la revanzare
2.mai greu de iesit din ea in parcarile mai stramte
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
eu zic ca 5 usi nu te costa prea mult in plus... Mai greu revandabila cu 3 usi...
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cu 5usi sare de 8800cip si nu ma pot atinge la suma asta. ar mai ramine cu 5usi dar fara ABS-ul pe care eu il consider super-necesar...

asa ca probabil va cadea varianta Corsa. Sad
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Pai in afara de Corsa, altceva la acesti bani, nou, care sa merite nu ai.... Ibiza all inclusive e mai scumpa si cu motor mai mic.... Symbol nu merita banii, Fiat Albea nici atat....

Orienteaza-te spre sh. Cu mare atentie... Smile
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
oooo, ai spus 8500 cip. asta inseamna ~ 10200-10600 ddp (in fct de acciza la o masina decenta)
pai la banii astia ai fff multe alternative!
  • hellrider

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti - la serviciu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Dau si eu cu parerea pentru ca tocmai am dat avansul pentru o Corsa 1.3CDTI in 3 usi.
Masina nu e pt. mine, deoarece, asa cum am mai spus nu vreau sa renunt la Vectra.
Masina este pentru jumatatea mea mai frumoasa si mai blonda.
Depinde ce vrei, daca masina o vei folosi in oras sau pentru drumuri scurte, atunci nu vad de ce sa optezi pentru un second mai mare si mai energofag. Parerea mea este ca in 3 usi Corsa arata cel mai bine, ii da o alura sportiva si la revanzare, daca nu te vei grabi, sigur va aparea o cumparatoare care va fi de aceeasi parere (femeile se dau in vant dupa masinile in 2 usi). Un inconvenient ar fi faptul ca portierele sunt mai lungi si vei avea nevoie de spatiu mai mare de parcare pentru a iesi din masina.
In aceeasi ordine de idei, candeste-te ca in clasa ei, vei gasi putine masini cu spatiu mai generos, atat in fata, cat mai ales in spate.

Dupa ceva discutii la Erebus (in care le-am amintit ca am mai cumparat o masina de la ei acum 5 ani, dar nu s-au obosit sa verifice deci poti incerca si tu) am scos pretul de 10.790 eur DDP pentru Corsa 1.3CDTI Essentia in 3 usi cu vopsea metailzata (daca renuntam la vopsea metalizata pretul ar fi fost de 10.500 DDP), AC, geamuri electrice fata, scaun reglabil pe inaltime (e de baza pentru cineva mai scund) si inchidere centralizata (asta e pachet 4 care e moka pana la sf anului). La varianta asta de motorizare ai ABS standard. Parerea mea, avand in vedere ofertele de pe piata, pentru o fata care vrea sa se duca la servici, la shopping, la o cafea cu prietenele, si din cand in cand la parinti la 100 km de Bucuresti e cea mai buna alegere. Consumul e nesimtit de mic la motorul asta si in Bucuresti se simte .......

Asta e parerea mea, nu am pretentia ca am facut cea mai buna alegere deoarece in mare parte a fost subiectiva (e singura masina de clasa mica care ii place cum arata, de altfel si mie).
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
E buna Corsa dpdv al fiabilitatii, in afara de mici probleme tehnice la electromotor nu am prea avut treaba cu service-ul, dar nu cred ca as da atatia bani pe o Corsa noua, un Astra sh s-ar preta mult mai bine. Consumul e destul de mare uneori tinand cont de traficul de Bucuresti, poate sari de 8l/100km in oras, dar afara se mentine sub 6l/100km chiar si la 130-140kmh. Mai mult de 150Km/h nu prea iti vine sa-i dai ca are vreo 5000rpm la viteza aia, desi motorul e limitat la 6700 rpm. Ce pot sa laud in clasa ei e spatiul interior super-mare.
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
@LEXXX

cat de mult iti sare consumul de 8%? 9-10% cu Ac?
Skip ads

  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
La banii astia gasesti Astra 2002, iti recomand 2.0 DTI...eu sunt multumit de ea si consumul e satisfacator (4pers si bagaje+A/C+140-170km/h pe autostrada = 5,6l/1ookm) - astra 2.0 caravan. In plus distributia e pe lant...
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
io-te-teeee....
deja sint 3 pareri ca la banii astia poti sa te duci o idee mai sus...postu' asta devine un fel de poll : "corsa new vs astra sh"Laughing
acum, stii cum se zice: "fiecare marfa are prostul ei" (no offence...Very Happy )
daca tu deja esti chitit in proportie de 60-70% pe Corsa s-ar putea ca opiniile noastre sa nu prea mai conteze...
asa, ca sfat de la unu' batrin (si ca virsta si ca prezenta pe forum) eu m-as lua dupa ce mai zic altii.
atunci cind mi-am luat masina n-a fost nimeni sa ma povatuiasca si multe chestii le-am aflat "contra cost".... Mr. Green
  • hellrider

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti - la serviciu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2004

  • Mesaj Privat
CatalinE, la motorul 1,2 (care presupun ca e Twinport) consumul in oras nu ar trebui sa sara de 10% cu AC in oras. Acuma daca ai de gand sa traversezi centrul Bucurestiului dimineata si seara poti avea surpriza ca ajunge si la 13% (dar asta nu e din vina motorului).
1.3CDTI nu-ti place?
Si SH-ul ar fi o solutie, daca ai suficienta rabdare poti gasi o masina cumparata de la noi de la reprezentante cu carte de service la zi, primul proprietar. Asa ai avantajul ca poti sa te duci la dealerul de unde a fost cumparata masina si contra unei spagi modice catre o fatuca de acolo poti afla toata istoria reala.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
n-am Ac, la mine masina asta a fost optiunea "saracului": cea mai ieftina masina sh dupa 2001 care sa stea bine la fiabilitate si design, nu ma deranjeaza ca vara pierd 1 litru de apa din corp la suta de km, face bine la silueta Smile . Deocamdata sunt multumit de ea, dar deja iau in considerare schimbarea ei... in primavara vreau sa o schimb, un Opel Astra diesel de 2000cmc, sau o Vectra cu aceeasi motorizare. (deh.... masina mai mare)
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
un pic off-topic o intrebare de leasing:

stiti daca cumva se aplica o acciza la pretul CIP si la acea valoare se calculeaza rata de leasing?

eu mi-am calculat un pret cip de sa zicem 8500euro si de la dealer mi-a venit calculatia pentru un pret cip de 8585euro. cind l-am intrebat mi-a zis ca a adaugat 1% ca-i acciza??!

aia nu se punea la sfarsit?
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
practic inmultesti cip cu 20 la suta. TVA si accize care sunt 1 la suta.
vezi ca in perioada asta e o oferta la BCR leasing cu 6 la suta ( parca ) pe an
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Fostei mele jumatati i-am recomandat o Corsa asa ca am mers ceva vreme cu o astfel de masinutza, i-am acordat nota 10 plus.
Intre Astra G SH si Corsa noua as alege Astra doar daca are sub 100000 km REALI.
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca alearga masinuta asta grav de tot.Stiu cum alearga a mea care e GSI, deci imi dau seama cum tebuie sa fie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR