Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • bogdansbg

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Din 26 iunie 2006 s-au reglementat urmatoarele:
- pentru persoane fizice tva-ul se va aplica la valoarea de catalog (ca inainte)

- pentru persoane juridice tva-ul se va aplica la valoarea FACTURII Very Happy (nu ca inainte) - chestia asta s-a facut pentru dealeri, parcuri (gen AAA auto) etc

Deci dupa 1 Septembrie anul curent o sa vedem cum parcurile si dealerii incepe sa aduca masini Ieeeeeeeftine Very Happy (vorbim de SH-uri)

O corsa min 2003 la max 120,000KM se gaseste in Franta la 3,500 - 3,800 Euro + 1500 Euro taxe etc (pt motor 1700cmc) = in jur de 5,500Euro te duce.

URA
Skip ads

  • alex2k6

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.9 CDTI 150 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Readuc la suprafata topicul cerand inca un sfat Smile
Am reusit sa strangem cam 4500 de euro pentru o Corsa. Am gasit la noi corse cam din 98-2000 la banii astia. Conditia obligatorie este sa aiba AC. Ideal ar fii sa aiba si ABS. Am gasit majoritatea in jur de 100.000km cu motorizarea 1.0 sau 1.2 si una sau doua cu 1.7 diesel.
Care e cel mai bun dintre motoarele astea, mai ales la numarul asta de km?
Intentionez cand gasesc ceva care sa-mi placa sa o duc la Computest ca nu vreau sa cheltui banii si sa iau teapa. E suficient testul acela detaliat care ,teoretic, verifica cam tot?
Din experienta voastra ce motor mi-ati recomanda?
Acel 1.7 diesel e acelasi cu cel care echipa Opel Astra?
Multumesc
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
La kilometrii aia as recomanda motorul diesel, care, intr-adevar e acleasi de pe Astra.
Alea in 1998 nu sunt Corsa B? Parca stiam ca C-urile au fost introduse in productie din 2000.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Ticodriver a scris:La kilometrii aia as recomanda motorul diesel, care, intr-adevar e acleasi de pe Astra.
Alea in 1998 nu sunt Corsa B? Parca stiam ca C-urile au fost introduse in productie din 2000.

Corsa C pleaca din 2001 incolo. Corsa B tine pana in 2000 inclusiv. Motoarele sunt in mare parte cu cele de pe Astra F.
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
La Corsa B sunt si motoare de pe Astra F si de pe Astra G (cele fara euro 3), iar pe Corsa C sunt aceleasi de pe Astra G (toate cu Euro 3 sau 4), cu exceptia celui de 1000 care e Z12XE - 1 cilindru. Corsa C s-a facut si in 2000 spre sfarsitul anului. La Corsa B diesel 1.7 mare atentie la norma Euro, slabe sanse sa fie omologat Euro 3.....
  • sabin

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Corsa C... 2001 -> ... apoi ca motor....ce-ti pot spune...sunt un mandru posesor al unei corse C din 2002 cu 91.000 km...am luat-o la 89.000....se misca super bine, e adusa din germania. motorul este un Y17DT - 1.7 dti. consuma 6 in oras...viteza maxima prinsa pe A1 - 170, in vale 180 insa am inteles ca ceasul indica gresit. Ce sa mai..e o masina buna!
  • alex2k6

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.9 CDTI 150 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Sincer ma tenta mai mult ideea sa iau una de aici, gata inmatriculata, chiar daca ies ceva mai scump, in ideea ca aici o pot duce la Computest si la un dealer Opel sa vad in ce stare e.
Am vazut mult mai putine cu motorul diesel dar o sa caut, ca si eu ma gandeam ca la multi km e mai rezistent ala.
Cum verific daca este diesel-ul de pe Astra F sau cel care a echipat Astra G?
Din pacate bugetul maxim e 4500 deci nu am sanse sa trec de 2000 ca an de fabricatie din ce am vazut.
  • Marco

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2006

  • Mesaj Privat
salutare.
in prezent detin o corsa 1,2 16 v, 75 cp, 2001.o am de vreo 8 luni, sunt multumit de ea, imi place ca masina.bineinteles ca exista un dar...
inainte de asta am avut un golf 2 special, an 1991, o gramada de km avea..240 000 , dar mergea ca uns si era mult mai economic...trecerea asta de la diesel la benzina nu prea mi-a priit, si nu ma obisnuiesc cu ea, mai ales ca merg mai mult prin oras, in aglomeratia de dimineata, respectiv seara(stiti si voi cum e traficul asta de bucuresti).
in conditiile astea, corsa mea se duce la aproape 9%, ca si consum, ceea ce nu prea imi place.
concluzionind, ma bate gandul sa trec, inapoi, la diesel, dar tot cu un Opel Corsa, ca e o masina finutza si imi place mult.acum va intreb pe voi, cunoscatorii, ce sa fie? care din ele? 1,3 sau 1,7?
care consuma mai putin?
care e mai silentios?
care credeti voi ca echipeaza masina mai bine, tinaind cont de dimensiunile si greutatea ei?
care ar fi alegerea cea mai buna?
Skip ads

  • sabin

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
ca un posesor al unui 1.7 dti iti pot spune ca se misca foarte bine, tinand cont de greutatea corsei, motorul este isuzu si e destul de zgomotos. Are 94.000km si merge ca uns Very Happy. Este destulk de sprintena insa eu vreau sa o fac si mai sprintena cam cu 20-25 de cai mai sprintena (maiandrei o sa-mi infaptuiasca dorinta destul de curand). Cam atat - pt alte intrebari pm pls.
  • vyrus

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Eu am 1.3 si sunt multumit de ea. E OK in traficul din Bucuresti (ma rog, dus-intors de la job si cumparaturi), iar in week-end merg cu ea Bucuresti-Iasi si retur fara probleme. Masina consuma putin, e fiabila, tehnologia e ceva mai noua decat la 1.7 (DTI nu este CommonRail) dar motorul 1.3 este, de fapt, MultiJet-ul de la Fiat (pe mine nu ma deranjeaza...). Motorul este silentios (pentru un Diesel) si toarce foarte placut. 70 CP sunt suficienti momentan, iar cand va iesi din garantie va suferi o "cipuire".

Ar fi interesant de vazut opinia cuiva care are sau a condus suficient ambele versiuni.
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salut inainte de a-mi cumpara astra 1.7 am avut o corsa 1.3 dizelul acela este unul dintre cele mai reusite motoare! e o combinatie cu cei de la fiat! are o elasticitate si performante de apreciat pentru un motor asa micut! mie mi-a placut mult mai mult decat 1.7 dti . Bineinteles exista si alte avantaje ... rca mai mic impozit mai mic de la anul !
  • tudor23

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Sunt rezident in Italia, am gasit un Corsa 1,4 TD cu 60000km din 2003 arata bine, cu aer conditionat la 3800 euro, poate l-as scoate la 3500. Ce parere aveti de pret?
Inca ceva: proprietaru sustine ca e euro4, dupa parerea vostra e pe bune euro4, caci vreau sa-i calculez taxa speciala de inmatriculare in RO.
Skip ads

  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pretul este bun, deoarece, pretul in Germania este 4000-4500 EUR. Dar atentie ca motorul din cate stiu eu este 1,3 si este fabricat de Fiat, a carui sectie de motoare este parte a lui General Motors. Cauta daca poti unul cu motor Isuzu de 1,7, daca nu sa-l stapanesti sanatos.
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
daca este Opel Corsa 1.3 CDTI este Euro 4.
A inceput sa fie fabricata cam din 06.2003
pretul e mic...pe www.mobile.de pretul mediu pentru modelul cu 5 usi e cam la 5500 - 6000 euro....
  • tudor23

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Mersi de detalii, voi credeti ca o sa mai scada taxa speciala in cursul anului viitor ca atunci mai astept?
  • iuliusdobre

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 1997 X 20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Te referi la taxa de inmatriculare?
Daca da, se pare ca la anu' o sa creasca. Dar daca esti rezident in Italia, eu zic sa n-o mai inscrii in Romania. Nu are rost sa dai aproape 2.000 de euro doar ca sa ai nr romanesti. Iti platesti asigurarea in Italia si circuli fara probleme. Sa stii ca pretul asigurarii este cam acelasi; doar ca la noi tre' sa faci 2 asigurari (RCA+CASCO) si acolo doar una care echivaleaza cu astea de aici.
Pretul este super bun, dar atentie... nu exista motorizarea scrisa de tine!!!
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Daca e EURO 4 inscrie-o la anul pentru ca se platesc taxe mici de "prima inmatriculare".
Pentru CORSA 1.3 CDTI din 2003 ( deci 4 ani vechime ) taxa de prima inmatriculare ar ajunge la 305 euro. ( la care se pare ca se adauga tva pentru aceasta suma...nu stiu exact ...atunci ar deveni 363 euro Embarassed )
Taxe vamale nu se mai platesc si nici alt TVA...ca il platesti doar odata in UE...ori la italieni ori la romani.
uite un calculator de taxe....sper sa fie corecte Smile

http://www.autosos.ro/taxe-inmatriculare.html
sau
http://www.evz.ro/taxeauto....amp;catalizator=0

LE: CASCO nu este asigurare obligatorie... Smile
  • sabin

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Corsa 1.7 Dti - scapati de problemele legate de timonerie - in legatura cu asa numita caseta de directie - are probleme e adevarat, insa depinde si de modul cum mergi, cat de mult e fortata, cate gropi iei...una adusa de trami este in jur de 550 (stiu ca aducea si eduard33) si eu am vrut sa o schimb insa deocamdata mai merge (are 96.000 km masina si nu a fost schimbata caseta niciodata) Mentionez ca 70.000 au fost facuti in Germania , restul in Romania (iar problemele sunt abia la inceput) deci nimic grav


Ultima modificare facuta de sabin la Mie 31 Jan, 2007 11:04 pm
  • Marco

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2006

  • Mesaj Privat
ia-ti!
eu am luat acum 1 an si sunt f multumit....
corsa 1.2 din 2001
sa nu iti iei de 1000 cm, aia e slaba...ia-ti 1,2, e diferenta mare.deci, nu mai sta pe ganduri ca merita!
  • catalin mac

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2003 1,8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2006

  • Mesaj Privat
daca vrei sa iti iei 1,2 fao ca si eu am una si e beton sunt multumit de ea si consuma 6...6,5 la suta se misca bine am luato cu 59 mii la bord si pret 6350e 4 usi total echipata succes
det pe id mess granada_spain28.yahoo.com
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR