Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • xexe

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 1 litru
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2006

  • Mesaj Privat
super masina
pentru cine intereseaza:

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=12377
Skip ads

  • Mars22

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2003 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2007

  • Mesaj Privat
ce spuneti ca doar motorul 1.2 are lant si cel de 1.0 are lant, z10xe e pe lant, cel putin asa scrie pe cartea service si pe alte forumuri.Acum cum e?
  • xexe

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 1 litru
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2006

  • Mesaj Privat
z10xe are sigur lant
de aia si "tzacane"
Mad
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Va rog sa cititi ce s-a scris pina acum. Z10XE si Z12XE au distributia pe lant.
In primul rind a citit aici ?
Cititi aceste reguli inainte de a posta! tare nu cred !!! https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=12401
Deci aveti citeva :
CAUTARE
AGILA
CORSA
ASTRA

Am tot facut trimiteri, posturi, poze, si altii au facut la fel.....citeste si pe urma cumpara ! Ai aici o sursa de informatii cum nu vei gasi in alta parte. Asa iti poti da seama de starea masinii daca vrei sa o cumperi.
Dan

Skip ads

  • vicogeo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Dany2005 a scris:Salut!

As avea si eu citeva intrebari legate de un Opel Corsa (1.4i 90CP) cu o cutie EasyTronic. Nu este pentru mine ci pentru prietena mea masina. Ce ma interaseaza sint niste pareri obiective si nu subiective legate de cutia asta secventiala. Multa lume confunda cutia EasyTronic cu o hidramata, ceea ce e complet fals. In Romania lumea se fereste de cutiile automate (sau robotizate) din motive uneori copilaresti. As aprecia daca imi puteti da citeva sfaturi.


Salut,
ai cumparat pana la urma Corsa cu Easytronic?

Eu am luat una sh de la o persoana si sunt multumit de ea. Am luat-o mai mult pt. sotia mea sa se descurce usor, mie imi place sa o conduc in mod manual...


1. Cite de fiabila este? Am inteles ca inainte de Corsa facelift erau unele probleme cu servomotoarele din cutie si la un moment dat incepeau sa agate si sa faca zgomote la schimbare. S-a remediat lucrul asta? Are cineva o masina de mai mult timp?

din cate am inteles de la propitarul anterior - a fost schimbat un "modul" la cutie. La ce se refera acel modul habar nu avea...

2. Exista undeva un Corsa EasyTronic pe care sa il pot testa sau pe care sa il pot macar vedea in functionare? Asa ceva nu am vazut la nici un showroom pentru drive test.

daca te mai intereseaza sa vezi cum merge... poate ne intalnim intro seara.

3. Cum face schimbarea? Este brusca sau este placuta? Multi spun ca te cam zgiltiie in modul automat, destul de bine. Iar in modul manual e ceva mai OK, dar nu cine stie ce.

in mod automat nu simti decat la trepte inferioare (1-2), dar depinde cum o calci...

4. Cum este cu frina de motor?

habar nu am cum merge sau cum actioneaza motorasele (cunt 3 motorase care inlocuiesc activitatea manuala...)

5. La parcare stiu ca toata jongleria se face doar din frina. Este ceva comod sau nu? Cind faci fata-spate in parcare si ai la dispozitie doar pedala de frina - e ok sau e cam incomod?

depinde, daca ai o suprafata plana - merge foarte bine, dar daca trebuie sa o urci cu o parte pe bordura - atunci trebuie sa apesi pe acceleratie/frana (sa nu intri in altceva).

6. In depasiri cum se comporta? Are putere sau risti sa te trezesti ca la mijlocul depasirii schimba singura intr-o treapta superioara?

la chestia asta este desteapta (mod automat) exista kick-down - adica daca bagi picioru' in acceleratie peste o anumita pozitie, cutia schimba intr-o treapta inferioara ca sa ai putere si aproape imediat schimba in treapta urmatoare


7. Este o cutie suficient de sportiva? Daca esti oprit la un stop si infigi piciorul la maxim in pedala de acceleratie (caz extrem, urgenta!), cum se comporta? Tisneste brusc sau accelereaza incet-incet?

nu am incercat chiar asa brusc, dar fuge ...


8. Are cineva idee cam in cit timp se face schimbarea automata? Cam in cite milisecunde?

inainte sa o cumpar am dus-o la tester pe vitan si la rezultate a scos sub 0.9 s adica 0.8 mai precis.


per total sunt multumit de ea, desi parca as merge tot pe una manuala.

poate ar fi bine sa facem un topic pe aceasta tema "cutia easytronic - simplitate / fiabilitate / performanta"


numa bine.
  • Lutine

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Sunt hotarata sa-mi cumpar o corsa dar ma tenteaza si citroenul c3, mai ales ca este si o oferta acum la el, zic eu destul de avantajoasa,ma refer la cool runner. Voi ce ati alege si mai ales de ce?
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Tu intrebi pe rubrica Corsa ce am alege? Smile)
Corsa D fara cel mai mic dubiu,nu as face schimb nici macar cu C4.Corsa D mi se pare superioara citroenului C3 din toate punctele de vedere.
Fac pariu ca esti fata.
  • Lutine

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2007

  • Mesaj Privat
f1specialfx a scris:
Fac pariu ca esti fata.

Din moment ce am spus ca sunt hotaratA, da sunt fata Very Happy Sunt multi misogini pe aici?
Ideea e ca eu am 11.000 de e disponibili si imi pot lua ori Noul Corsa EDITION 5-uºi: 10,700 E( Aer condiþionat,Radio CD30 cu CD player, 4 difuzoare,Airbag-uri frontale ºofer ºi pasager,ABS,Închidere centralizatã,Oglinzi electrice,Servodirecþie) ori Citroen C3 de 10.500 e care e dotat cu mult mai multe chestii, cum ar fi EBD, computer de bord, filtru polen si o groaza de alte chestii...aici e dilema mea
Skip ads

  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Hai nu te supara ,nu am vrut sa o iei ca pe un lucru negativ.Am dedus ca esti fata deoarece C3 este un masina foarte feminia.Eu unul nu as cumpara citroen,cel mult peugeot daca este neaparat sa aleg o frantuzeasca.Oricum la timpii de livrari care se practica acum la corsa poti comanda una ceva mai scumpa si sa strangi restul de bani pana ti-o livreaza + ca ti se mai dau si reduceri la dealer.
  • al3xz

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ce ai enumerat tu ca ar avea in plus c3-ul are si corsa ... mai cerceteaza Wink
ma rog nu are si compu de bord, dar nu e prea mult nici ala
  • sabin

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
HRISTOS A INVIAT!
Sa vedem: Corsa EDITION 5 usi - 1.2 Twinport (80 CP) - 10.700 euro (DDP)

Dotari standard: - Aer conditionat
- Radio CD 30 cu CD player
- Airbag-uri frontale sofer si pasager
- ABS
- Inchidere centralizata
- Oglinzi reglabile electric
- Servodirectie
- Bandouri laterale de protectie - culoare neagra
- Jante din otel de 14" cu pneuri 185/70 R14
- Sistem ISOFIX scaune laterale spate
- Sistem de iluminare Follow-me-home

As adauga: Pachetul Electric - 216 euro
(cod oGD)
- Geamuri actionate electric, fata
- Telecomanda pentru inchiderea centralizata
- O cheie pliabila

Pachetul Confort - 116 euro
(cod oBZ)
- Scaun sofer reglabil pe inaltime
- Volan reglabil pe inaltime si telescopic

Covorase, fata si spate - 25 euro
(cod B37)

Preturile pt Pachetul Electric, Pachetul Confort si Covorase, fata si spate sunt !!CIP!!

Cu aceasta configuratie ajungi la 11.000 si un pic Wink


Acum sa vedem ce ne ofera Citroen-ul Laughing

Citroen C3 » 1.1i Euro 4, 1124cc (60CP) pret cu tva - 10443 euro (un prim aspect: motorizare mai slaba)


Design

bandouri protectie laterala - are si corsa
bare de protectie in culoarea caroseriei - ma voi interesa dar cred ca gasesti si la corsa
faruri cu geam clar - ma voi interesa
jante otel - avem
manere interioare usi cromate - moft
oglinzi exterioare negre - deci, nu-s in culoarea caroseriei

Functionalitate si Confort
bancheta rabatabila 2/3-1/3 - nu cred ca o sa cari tu prea mult
caroserie galvanizata - mda
ceas digital de bord - hai ca m-au spart...daca nu mentionau asta nu se putea (are si corsa asa ceva)
computer de bord - da, recunosc asta e in plus - iar la corsa nu il ai decat la "edition plus"
faruri reglabile electric din interior - iar e vrajeala - dotarile astea nici nu se mai mentioneaza (scuzati exprimarea) are si corsa
filtru de particule si praf - acum enumeram filtrele Evil or Very Mad
geamuri atermice - da, astea imi plac
geamuri electrice fata - sunt dotari de baza deci un "+"
iluminare habitaclu si portbagaj - haide frate - hai sa spunem si cate beculete are (si uite asa prostesc astia omul cu Jde mii de dotari)
inchidere centralizata - bun
luneta incalzita - era tare sa nu fie - Twisted Evil
oglinzi retrovizoare cu reglare manuala - Neutral
plafoniere cu temporizare ?
preechipare audio Laughing
roata de rezerva de dimensiuni normale e bine ca nu-i daia de bicicleta
servodirectie - era normal
sistem dezactivare airbag pasager - buna treaba dai ai un cochil
stergator luneta - nu mai comentez nimic
tablou de bord cu afisaj digital - mai am si un yaris - va pot spune ca nu-i mare lucru - imi place e drept dar parca tot mai frumos e bordul clasic
turometru - au toate - mai putin dacia si unele modele de renault am vazut....

Siguranta
ABS + EBD .....
airbag pasager .......
airbag sofer
avertizor pentru depasirea vitezei setate
avertizor sonor lumini/usi deschise
centuri de siguranta fata cu pretensionare pirotehnica si limitator de efort
centuri de siguranta spate cu prindere in 3 puncte
intrerupere alimentare carburant in caz de accident
sistem "Isofix" bancheta spate pentru scaune copii
sistem antifurt cu blocarea motorului
sistem de blocare usi spate
sistem de franare servoasistat
stop suplimentar frana
tetiere fata reglabile
volan reglabil pe 2 directii


Cei de la Citroen au bagat o tona de "dotari" pe care lke gasesti la orice masina si nici nu mai merita sa fie mentionate - fa un drum la un dealer opel si te vei convinge Wink

Am mers de curand cu un Citroen C3 - model mai vechi - eu avand Corsa C - Motoare pe motorina ambele - la aspect interior corsa mea era cu mult peste - la confort, e drept stateai mai bine in scaune in aia, desi cotierele nu le puteai utiliza, erau prea sus - la motor - parca aia se infigea mai bine (avea demarajul mai bun) - iar bordul ala digital nu mi-a placut deloc - rosul ala parca imi steatea in ochi... Smile)

In final decizia este a ta - pe un forum de opelisti e clar ca parerile cor fi pro opel - mai vorbim...
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
sabin a scris:[b]


Functionalitate si Confort
bancheta rabatabila 2/3-1/3 - cred ca are si Corsa D ( Corsa c are oricum...)
filtru de particule si praf - filtru polen are si Corsa...iar ala de paricule cred ca e cel de la diesel...si parca e optional si la Corsa d
oglinzi retrovizoare cu reglare manuala - Corsa are si electric Smile
ABS + EBD ..... are si Corsa
airbag pasager .......

Cei de la Citroen au bagat o tona de "dotari" pe care lke gasesti la orice masina si nici nu mai merita sa fie mentionate - fa un drum la un dealer opel si te vei convinge Wink

Am mers de curand cu un Citroen C3 - model mai vechi - eu avand Corsa C - Motoare pe motorina ambele - la aspect interior corsa mea era cu mult peste - la confort, e drept stateai mai bine in scaune in aia, desi cotierele nu le puteai utiliza, erau prea sus - la motor - parca aia se infigea mai bine (avea demarajul mai bun) - iar bordul ala digital nu mi-a placut deloc - rosul ala parca imi steatea in ochi... Smile)


si eu am mers cu un C3 / 1.4 HDi / 20003 ...si nu e mai "nervos" decit Corsa mea 1.3 CDTi / 2004 ....is cam la fel...depinde de "talpa"
Smile
Skip ads

  • sabin

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
bine a mea, e model 2002 - 1.7dti - y17dt - 100.000 km (ma rog 99.000) Smile)
  • mihail.dragoi

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
subscriu la parerea generala ca Opelul se respecta si nu baga pe lista de dotari toate suruburile masinii. cum ti s-ar parea sa ai la masina ta: "sistem manual de actionare a geamurilor laterale!" Shocked

si apropos din cate mai stiu io ABS-ul lu Opel Corsa D are incorporat EBD - e mai destept decat altele tocmai ca e generatie mai noua. Oricum parerea mea e ca impreuna cu discountul de la dealer poti sa iti iei o Corsa D de sa le iei fata tuturor celor cu Citroen. Si apropos daca chiar vrei sa faci nitica economie si sa fie si super misto - ia una in 3 Usi - zau ca merita...
  • Lutine

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Va multumesc din suflet pentru raspunsurile voastre. Astazi am umblat pe la 3 saloane opel si am decoperit ca daca o sa comand maine o corsa o sa-mi vina in 7-8 luni Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Mai repede nu se poate si din pacate am nevoie urganta de masina in maxin 2 luni. Am vazut si un Citroen C3, tot azi si mi-a placut, dar nu foarte mult. M-a cucerit Seat Ibiza Fr de 1.4 cu 85 CP...mi se pare superba.
Imi pare asa de rau de faptul ca nu-mi pot lua un Opel Corsa Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
  • sabin

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
daca vei avea rebdare - desi spui ca nu rpea s epoate...vei vedea ca merita Wink
  • Lutine

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu pot sa astept 8 luni din pacate, imi pare asa de rau, dar nu am ce face Crying or Very sad
Crying or Very sad
  • popi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Lutine a scris:
f1specialfx a scris:
Fac pariu ca esti fata.

Din moment ce am spus ca sunt hotaratA, da sunt fata Very Happy Sunt multi misogini pe aici?
Ideea e ca eu am 11.000 de e disponibili si imi pot lua ori Noul Corsa EDITION 5-uºi: 10,700 E( Aer condiþionat,Radio CD30 cu CD player, 4 difuzoare,Airbag-uri frontale ºofer ºi pasager,ABS,Închidere centralizatã,Oglinzi electrice,Servodirecþie) ori Citroen C3 de 10.500 e care e dotat cu mult mai multe chestii, cum ar fi EBD, computer de bord, filtru polen si o groaza de alte chestii...aici e dilema mea



ABS e ABS+ corsei are din start EBD si pe linga asta mai are si CBC- asistenta la frinare in curbe si daca pui si un ESP (practic ESP PLUS) ai pe linga controlul stabilitatii si sistem de control al subvirarii si controlul tractiunii
  • corsa1.2tw

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2006

  • Mesaj Privat
parerea mea este ca ar merita sa astepti chiar si atat de mult, pentru ca se pare ca este totusi masina care iti place cel mai mult.
problema este alta- trebuie sa iti gasesti o masina (oarecare) pana iti vine cea comandata Wink
  • Lutine

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pai am renuntat la ideea de a-mi lua o Corsa pentru ca Twisted Evil nu am posibilitatea sa-mi iau alta masina pana ce vine ea. Zilele astea o sa dau o comanda la Seat Ibiza Fr si o sa am masinutza.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR