Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • franculescustefan

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Perfecta dreptate cu mecanicii, ca doar nu dau de la ei din buzunar. Zilele urmatoare ma duc sa o pun pe un tester sa vad exact erorile dupa care imi ciulesc urechile dupa un mecanic mai de actualitate. Multumesc inca odata pentru ajutor si pentru sfaturi. Va tin la curent cu noutatile.
Skip ads

  • claudiu clauuu

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salut eu am avut problema asta cu intreruptul si imi datea ratei combustie pe cilindri 1,4 am schimbat buji bobina si tot asa a facut si am pus mana la toba sa vad daca nu sufla cumva toba si pierdea aer pe la flexibilu dupa catalizator. Dupa ce am schimbat flexibilul nu am mai avut treaba. Vectra b2 1.8 125 cp z18xe
  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
claudiu.... ce legatura are flexibilul cu presiunea din cilindu?
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Ooppsssss...Atentie. ...interpreteaza corect. Omul n a spus ca din cauza presiunii slabe pe cilindru...dadea rateuri.
Lipsa etanseitatii evacuarii cat si a admisiei poate sa influenteze in buna functionare a motorului. Este simplu....senzorul (sau senzorii lambda ) nu se pot corela in adminisdtrarea amestecului si in arderea amestecului daca se suplimenteaza cu aer ...amestecul.... Ai inteles ?
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
claudiu clauuu a scris: Dupa ce am schimbat flexibilul nu am mai avut treaba. Vectra b2 1.8 125 cp z18xe
Amestecul carburant este conditionat de citirile primei sonde lambda,a 2-a,fiind responsabila cu supravegherea starii catalizatorului... @viforel,explica in ce fel este afectat semnalul sondei(prima,amonte),functie de care se stabileste amestecul carburant,in conditiile in care remedirea s-a facut,la segmentul flexibil...?
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Da ...corect... ai dreptate. big electro, dar nu mai intram in amanunte. Am explicat in mare...
  • Allegro

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Salutare colegi! Postez aici o problema cu gandul ca ma poate indruma cineva la problema mea si anume am cumparat o Vectra c z18xe din Olanda, dupa 3 luni de la achizitie i am montat gpl tomasseto. Toate bune si frumoase 23.000km, dupa care m am hotarat sa ii schimb bujiile pt linistea mea. Am comandat Ngk cu 4 capete, puse pe masina iar dupa 200, 300km incepe si smuceste foarte rau sub 2500 ture, trece de 2500rpm trage bine si fara smucituri( pe benzina nici o problema) am comandat dupa bujii bosch(4 capete) si exact aceeasi problema dupa 200 300km de rulaj incepe si smuceste sub 2500 ture pe gpl, pe benzina nici o problema. Momentan am revenit la vechiile bujii( bosch 4 capete) cu care a venit masina din Olanda si merge perfect. Am incercat cu bobina tatalui meu(are vectra c z18xe si el) si la fel smuceste, pe tester nici o eroare am fost la service gpl, instalatia e in parametrii, ce bujii sa cumpar? Sau ce sa mai verific..multumesc anticipat.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Incearca NGK iridium, cele pentru gpl.
Eu am pus pe 2 Zafire NGK iridium si merg perfect (z18xe), pe masina mea inca am NGK cu 2 poli, se mai intampla odata la ..... nu stiu ce timp o apuca si imi da in nas pentru scurt timp cand este subturata ( o data max de doua ori pe zi sub 2000 de ture).
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR