Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • CRSTN

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut , am observat ca s-a adunat praf si mizerie in carcasa de la al 3-lea stop de frana. Cum fac sa-l scot ca sa pot sa sterg acolo? Am incercat sa trag de el dar nu merge si nu vreau sa fac alte probleme Smile.



Multumesc !
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
tragi de plasticele ce l inconjoara ca sunt prinse in clipsuri.Apoi stopul e prins in 2 troxuri cred.Spor!
  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Pe rama de plastic din jurul lunetei de pe hayon sunt niste dopuri care se scot, cu o cheie tork (nu mai retin daca era T25 sau T27) se desfac suruburile (cate unul pe lateral si 2 sus, in stanga si dreapta stopului), dupa care se trage usor de rama, ea fiind fixata si cu niste cleme de plastic de cadrul hayonului. Eu am inceput sa fortez rama de la capete, clemele fiind infipte perpendicular in rama in niste gauri de Fi4 (sau pe acolo). Este bine sa fie desfacut/slabit si panoul de pe interiorul hayonului, de jos (oricum capetele ramei sunt bagate putin si sub panoul mochetat), sa poata iesi mai usor capetele ramei de plastic superioare. Atentie ca pe partea stanga este cablajul spre al treilea stop, daca trebuie dat jos (cu rama cu tot) atunci exista mufe mama/tata imediat ce trece sub panoul din partea de jos, vreo 4-5 cm.
Al treilea stop este prins de rama cu niste cleme de plastic. Piciorusele de plastic ale dispersorului de pe al trelea stop, sunt cam fragile la fortat cu surubelnita pentru a iesi din locasuri. Daca al treilea stop este murdar si inauntru, trebuie si dispersorul curatat, striatiile (in plastic) fiind pe interior.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR