Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • miai

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

In urma cu 3 luni, am observat pe covorasul de la pedale ulei de servo. Am verificat recipientul de ulei de servo si era gol + se misca foarte greu volanul. Am completat si de atunci nu am mai avut probleme cu nivelul de ulei. Intre timp, am fost la un service de reconditionari casete de directie si, cum ma asteptam, mi-a zis ca trebuie schimbata caseta, la un pret de ~1000 lei si sa las masina acolo 2 zile, dupa o 'constatare' de 30 secunde care m-a costat 50 lei. In fine, au trecut astea 2-3 luni si nu am mai avut probleme.

De 2 saptamani imi sta aprins martorul de ABS in bord, nu mai intra ABS-ul + volanul tremura la viteze de peste 80km/h + se aud niste sunete cand schimb directia. Mi-am zis 'gata', trebuie sa schimb caseta, am mai sunat la 2-3 service-uri si am gasit la 900 o caseta reconditionata + sa o las o zi-doua.

De ieri, totusi, s-a intamplat ceva ciudat. Nu mai apare martorul ABS in bord aprins, intra ABS-ul si nu mai tremura volanul + sunete. Azi dimineata la fel, a mers perfect. Oare sa fie vorba de altceva decat caseta de directie? sau, ma rog, sa nu fie nevoie sa o reconditionez? Intreb pentru ca ma astept ca la TOATE service-urile sa mi se spuna ca 'da, e clar, caseta, scoate 1000 lei ca sa o facem', cum am patit pana acum.

A mai intampina cineva problema asta?

Multumesc frumos,
Mihai
  • LGS

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
cu caseta de directie te pot ajuta eu, 80 ron caeta de directie nu curge provine de pe o vectra A, si am si pompa de abs daca te interseaza cu tot cu servofrana si pompa de frana!
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Poate da rateuri de la pompa de servo.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR