Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • alexz.style

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare! Va recomand ca pt o verificare tehnica amanuntita pt opeluri sa apelati cu inceredere la BTM Grup, la 40 lei care'i platesti ti-o verifica bine...dar nu va recomand sa va intoarceti pt manopera, o sa va usture buzunarul.
In schimb pt manopera si un mecanic bun de opel recomand pe Blvd Poitiers, in spate la service-ul Roby Car. Numai bine si multi km!
Skip ads

  • godfather

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:Si chiar crezi ca-ti fac tot ce ai scris tu acolo? Very Happy


Nu stiu cat de seriosi sunt mecanicii de la noul dealer, dar la prima revizie am stat cu ochii pe cei de la G&P si i-am luat la intrebari pana mi-au verificat efectiv tot ce era trecut in cartea tehnica!
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
alexz.style a scris:Salutare! Va recomand ca pt o verificare tehnica amanuntita pt opeluri sa apelati cu inceredere la BTM Grup, la 40 lei care'i platesti ti-o verifica bine...dar nu va recomand sa va intoarceti pt manopera, o sa va usture buzunarul.
In schimb pt manopera si un mecanic bun de opel recomand pe Blvd Poitiers, in spate la service-ul Roby Car. Numai bine si multi km!


roby car ...care a invatat meserie de la btm! Smile
  • alexz.style

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Cei de la Roby Car nu stiu daca au invatat "meserie" de la Btm, dar nu lucreaza decat cu gama vw-audi-skoda-seat, atat! Iar in spatele lor pe opel in ansamblu. Eu personal sunt f multumit.
Skip ads

  • Sabatinio

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut!
Am un Opel Astra H 2007 1.3 CDTI si am probleme cu ledurile din bord si ceasurile care nu imi merg.
Unde sa merg sa imi verifice masina?
Am fost la Ande Motors si au zis ca trebuie pusa din nou pe calculator.
Nu-mi inspira incredere cei de la Ande Motors.
Sa incerc la BMT?
Merci!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Corect este BTM. BMT este alta firma cu alt profil. Verifica mai intai sigurante si mufa.
  • baxterianul

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Sabatinio a scris:Salut!
Am un Opel Astra H 2007 1.3 CDTI si am probleme cu ledurile din bord si ceasurile care nu imi merg.
Unde sa merg sa imi verifice masina?
Am fost la Ande Motors si au zis ca trebuie pusa din nou pe calculator.
Nu-mi inspira incredere cei de la Ande Motors.
Sa incerc la BMT?
Merci!


Service-ul se afla la intrare in Bratuleni,dupa Delphi tot inainte...Baietii sunt valabili.tel:0729125883
  • JohnBranch

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Unde pot verifica și pune freon în instalație în Iași? Dl. Nelu nu se mai ocupã cu asta momentan. Un service de prin Cug mi-a cerut 230 lei.

Un mecanic bun și ieftin este în Valea Lupului - Sorin 0742942091.
Skip ads

  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
hmm , incearca sa-l intrebi pe asta de la dedeman . . . stiu ca voia o colaborare cu cineva cu freon etc.

eventual da-mi un telefon si merem aman2 si vorbim cu el.

numai bine.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
din cate stiu, e in jur de 10 lei / 100g freon ... cam asa am gasit peste tot pe unde am intrebat... cel mai recent am aflat pretul asta la Granit Restyle Auto (service-ul e de la CUG spre Ciurea) ... sau la Elen&Mar (in intersectia de la Dacia Service, la pasarela Bucium... e gard in gard cu Bosch Car Service...) - acolo stiu ca au un aparat Bosch pt AC...
  • jammin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
s-ar putea sa intreb o prostie, dar hai sa intreb! Exista STATIE ITP non stop in IASI? Eu nu am cum sa merg mai devreme de ora 8 seara la ITP ca muncesc, si dimineata la fel. Ma ajuta cineva cu o info va rog?
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Incearca la autobaza, visavis de praktiker-ul din Tudor.

Acum vin si eu o intrebare.

Mai exista in Iasul asta vreun service care sa faca directia ca la carte? Sa verifice presiune pneuri, sa faca totul cum scrie la manual?
Si cand plec de acolo sa stea volanul drept cand merg inainte? Am fost azi la unul si nu am avut noroc... maine ma duc iar... daca nu rezolv cu el o sa-i fac reclama negativa peste tot... pentru ca e a 2-a oara cand patesc asta acolo. Acum 1an am fost de 3 ori pana a reusit sa imi faca directia cu volanul drept.
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
jammin a scris:s-ar putea sa intreb o prostie, dar hai sa intreb! Exista STATIE ITP non stop in IASI? Eu nu am cum sa merg mai devreme de ora 8 seara la ITP ca muncesc, si dimineata la fel. Ma ajuta cineva cu o info va rog?


Sau poti sa dai oricui masina ca sa-ti faca ITP-ul! Nu e obligatoriu sa fie proprietarul!


Ionut, ai fost la Athos pe Ipsilante? Eu acolo am facut anul trecut prin primavara si e OK si acum! E drept ca presiunea la roti mi-am facut-o eu inainte.

Pentru AC, ca intreba cineva mai sus, mai stiu eu un service in Dancu cu 150 lei verificare, umplere, etc!
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
unde ai fost ?

EU pana acum am fost la urmatoarele :
- All motors (s-au fastacit , am schimbat tot , fara jos , volan= stramb , motiv : e stramba masina)
-Pe undeva pe la fosul CFS (is la furat)
-La socom (furat cu ata)
-Pneu service (la o recomandare , volanul nu statea drept , nu-s multumult. Ca echilibrare recomand , doar ca e cam scump , 14 lei)
-BTM (cred ca cei mai buni).
Recomandarea mea e sa mergi la Restyle Auto (directie 4d , am stat de vorba cu patronul , la primii bani acolo merg . Am pierdut prea multi bani in directie sa mai fac rabat la 20-30 ron).
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum se cheama serviceul... e cel din tatarasi de pe Ion Creanga... tot acolo are si vulcanizare. E intr-o curte si are standul ala extrem de ingramadit, abia ai loc sa mergi pe langa el. Pe tipul care lucreaza in cheama Costel.

Din ce am inteles de la altii, cica ar fi unul din cei mai buni din Iasi, dar la mine deja e a 2a oara cand plec de acolo cu volanul stramb.

Mie nu prea imi place sa ma bag peste om cand lucreaza, mai ales cand stiu ca face acelasi lucru de ani de zile si e meserias in domeniul lui.
L-am lasat in pace sa lucreze si doar m-am uitat.
Ce nu mi-a placut:
- nu a verificat presiunea in pneuri
- nu a ridicat / coborat masina sa se aseze rotile cum trebuie pe platanele alea
- nu a montat deloc senzorii pe roti la puntea spate, doar a trecut sforile alea pe dupa roti
- nu mi-a cerut parerea daca sunt de acord cu pozitionarea volanului, daca e drept sau nu
- a dat print si OK final la calculatorul de pe stand si abia apoi a strans definitiv capetele de bara. Daca in momentul strangerii s-a dereglat putin?
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu, avand punte multilink, chiar au umblat si au reglat si pe la spate la roti. Au echipament Bosch. Si la Athos m-am dus ca mi-a recomandat Iulian Popescu!
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ITP non-stop nu cred ca exista din cauza RAR-ului, softul care-l folosesc statiile ITP (conectat direct cu baza de date a RAR-ului) si orarul de functionare de la RAR... si cum zicea si Marius, nu trebuie sa se prezinte neaparat proprietarul, poti trimite si un vecin Smile
  • lismanconstantin

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare baieti,
Eu mi-am facut acum o luna geometria ritilor la Restyle Auto (100 ron). Am fost foarte multumit de ei, au aparatura profesionista (4d), au echilibrat foarte ok si volanul, acum imi sta drept cum trebuie.
Acum sa vedem cat va rezista pe strazile iasului....
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu am fost de 3 ori pana acuma la BTM si am plecat cu volanul drept, si anul trecut m-a mancat si am incercat la Cedol, un service plin de copii gata sa invete pe masina ta si am plecat cu volan stramb de acolo desi, initial era drept .
Clar ramane BTM in top, si nu stiu daca cineva are curaj sa incerce altceva cu aparate "7D" daca operatorul e pasta.
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
xcuseme a scris:Nu stiu cum se cheama serviceul... e cel din tatarasi de pe Ion Creanga... tot acolo are si vulcanizare. E intr-o curte si are standul ala extrem de ingramadit, abia ai loc sa mergi pe langa el. Pe tipul care lucreaza in cheama Costel.

Din ce am inteles de la altii, cica ar fi unul din cei mai buni din Iasi, dar la mine deja e a 2a oara cand plec de acolo cu volanul stramb.

Mie nu prea imi place sa ma bag peste om cand lucreaza, mai ales cand stiu ca face acelasi lucru de ani de zile si e meserias in domeniul lui.
L-am lasat in pace sa lucreze si doar m-am uitat.
Ce nu mi-a placut:
- nu a verificat presiunea in pneuri
- nu a ridicat / coborat masina sa se aseze rotile cum trebuie pe platanele alea
- nu a montat deloc senzorii pe roti la puntea spate, doar a trecut sforile alea pe dupa roti
- nu mi-a cerut parerea daca sunt de acord cu pozitionarea volanului, daca e drept sau nu
- a dat print si OK final la calculatorul de pe stand si abia apoi a strans definitiv capetele de bara. Daca in momentul strangerii s-a dereglat putin?


Sfat , daca ai hartia lui + un bon chitanta (de asta cer eu bon + chitanta de oriunde ma duc) te duci la el sa regleze din nou. Iar ca volanul sa stea drept , pui o cumpana pe el , aia nu minte. Daca nu vrea si nu vrea , ii spui ca vrei banii inapoi , si ca faci plangere la OPC cu dovezi clare. Tehnica cu sfori , e antica , nu iti ies unghiurile sub nici o forma perfect. . .
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR