Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut ! am si eu o dilema: cu ce as putea sa curat temeinic o pompa de servodirectie ? imi curge caseta de directie de aproape 2 ani, in timpul asta,sistemul meu de servodirectie a vazut iarna doar lichid de servo si vara ulei de motor amestecat cu lichid de servo,acum de cand au dat caldurile am facut ultima completare strict cu ulei de motor 0w40 ,masteroil, un ulei subtirel,acum am achizitionat alta caseta de directie si o s-o schimb saptamana asta,insa as vrea sa curata bine pompa sa ma asigur ca nu contaminez uleiul de servo cu asta care mai ramane,pot folosit motorina sau ceva ?
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Fa o clatire cu benzina/motorina ca si cum ai spala o sticla murdara cu capacul pus. lasi sa se evapore benzina/motorina.
Oricum mai ramane (ceva pe furtune daca le poti curata si mai bine)
La urmatorul schimb ar trebui sa fie mai curat (il lasi 3 luni, (cu un furtunas si o siringa il scoti afara) si schimbi lichidul de servo ).

Mare grija la scanteie/foc.

Probabil trebuie sa faci si geometria la roti.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Schimb caseta si fac si geometria dar vreau sa nu mai umblu si in special nu vreau sa contaminez " noua caseta" cu ulei de motor,d-aia vreau sa curat cat pot de bine
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pai dai frumos totul jos si cureti cum spunea cineva mai sus inclusiv toate furtunele ca atunci cand ai totul jos e mai usor apoi sufli bine cu compresorul si pui totul la loc cu lichid nou original GM si nu ar trebui sa mai ai alta problema...
  • vallyku

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
in primul rand se desfac burdufurile de cauciuc de la caseta de directie si te asiguria ca la caseta pe care o montezi nu exista rugina pe brate ca sa iti toace iar semeringurile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR