Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Problema sta in felul urmator. In sarcina indiferent de turatie , tin pedala de acceleratie la punct fix sa zicem 1700 rpm masina face frana de motor /revine imediat fenomen ce se repeta.Chestia asta nu apare mereu si nu este depedenda de o anumita turatie, iar ca timp dureaza mai putin de 1 secunda.
Tehnic teoretic am depistat cam de unde vine problema , facand un log in mers am observat ca in momentul cand masina face frana de motor/accelereaza/frana de motor iarasi , pedala de acceleratie indica idle respetiv 0% cu toate ca ea este apasata 25 %.
A 2 a problemea in stransa legatura cu prima , pe liber nu pot sa tin motorul turat la sa zicem fix 1800 ture, aceasta accelerandu-se undeva la 2000 rpm si cazand in ralanti imediat ... dupa aceea turandu-se iar cu o frecventa de 1 sec.
Am banuit urmatoarele:
-contacti imperfecti mufa pedala repesctiv potentiomentru pedala. Nu este de aici verificat.
verificat mufa ECU la fel ok
-verificat interior ECU aici am gasit urme fine de apa (oxid) dar la nivel de contacti nicio problema.
-tensiuni pe pedala de acceleratie ok deci exclud problema de cablaj.
Am rezolvat o problema asemanatoare la un Z17DTR ,dar in cazul acela intra apa un ECU cand era umeazeala.
La mine se pare ca nu am reusit sa descopar problema,,, inclin catre ECU.
Ceva sugestii ? Exclus sugestii gen ... ca poate o fi aia ca poate o fi aialalta , nu repar in modul asta eu ci inlocuiesc doar cand sunt sigur pe piesa defecta plus ca m-am obisnuit cu simptome masinii Smile.
  • cataovi

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2014

  • Mesaj Privat
am si eu aceasi pb nu pot sa tin motorul la liber la o anumit turatie si in mers de exemplu in mers in trapta 1 can las acceleratia da un soc destul de puternic da in nas si trebuie sa acelerez destul de finut sa nu dea soc
  • cataovi

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2014

  • Mesaj Privat
am si eu aceasi pb nu pot sa tin motorul la liber la o anumit turatie si in mers de exemplu in mers in trapta 1 can las acceleratia da un soc destul de puternic da in nas si trebuie sa acelerez destul de finut sa nu dea soc
  • eugen grigorescu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Treaba cu socul in treapta I se cam intampla dun cauza uzurii suportului motor din fata care tine motorul de cadrul din fata.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR