Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • sorinacio sss

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2006 19 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
buna dimineata sunt nou dar am o problema care m a costat ff mult la masina mea si tot nu i am dat de cap. Am un opel zafira din 2006 si i-amspart catalizatorul si filtru de particule. Mecanicu mi-a zis ca din cauza filtrului nu are putere masina. Masina imi merge lafel de rau ca si inainte. Cand este in sarcina nu are forta sa traga , nu spun daca trebuie sa mai si urc . Daca cineva ma poate ajuta ca mai mult sta prin ateliere decat sa o folosesc Va multumesc
Skip ads

  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Daca tot ai spart DPF-ul ai putea sa mergi la cineva din zona sau Bucuresi si sa-ti anulezi DPF-ul si EGR-ul. Cauta pe forum discutii despre anularea lor si nu vei mai avea batai de cap. Succes.
  • sorinacio sss

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2006 19 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
am fost si le-am anulat dar masina continua sa mearga tot asa. Nu se accelereaza rotund si parca se ineaca atunci cand intra in sarcina. Acum pe calk nu imi mai iese nici o problema si totusi nu merge ........daca ma puteti ajuta cu un raspuns va multumesc
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
unde ai facut diagnoza?
cel care a facut-o a stiut sa interpreteze valorile si parametrii de fct ai motorului?
ce motorizare ai?
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cred ca e Z19DTL de 101 cp ...
cam asta s-a pus pe Zafira din 2006.
E bine de stiut cum a spart dpf-ul, gaura prin el sau scos absolut tot din el .
  • jagopap

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2013

  • Mesaj Privat
nu doar DTL in 2006, eu am Z19dth... tot din 2006
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Stiu ca sunt si altele dar preponderent pe Zafira din 2006 este Z19DTL de 101 cp.
  • andrei borbely

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2010 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
sorinacio sss a scris:buna dimineata sunt nou dar am o problema care m a costat ff mult la masina mea si tot nu i am dat de cap. Am un opel zafira din 2006 si i-amspart catalizatorul si filtru de particule. Mecanicu mi-a zis ca din cauza filtrului nu are putere masina. Masina imi merge lafel de rau ca si inainte. Cand este in sarcina nu are forta sa traga , nu spun daca trebuie sa mai si urc . Daca cineva ma poate ajuta ca mai mult sta prin ateliere decat sa o folosesc Va multumesc



salut! daca spui ca nu se accelereaza rotund si trage in suturi, atunci poate ar trebui sa verifici partea de alimentare.daca nu se accelereaza rotund parerea mea este ca ar fi mai degraba vreun injector sau ceva supape de pe la pompa. verifica si pompa din rezervor. am avut un prieten cu un mondeo care avea cam aceleasi simptome si pana la urma a gasit 2 supape (chiulasa) indoite. nu vreau sa te sperii dar pate ar trebui sa faci si un test de compresie. fa-le pe rand,nu te apuca sa desfaci sa spargi si sa anulezi fiindca asa nu ajungi niciunde si poate o strici mai rau. fa intai testul de compresie dupa care verifica-ti partea de alimentare.bafta!
Skip ads

  • sorinacio sss

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2006 19 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
motorul este z19dt de 120 cv
  • sorinacio sss

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2006 19 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
am ajuns sa schimb pana si motorul ca la cate ateliere am fost atat a turato si a probato ca a inceput sa consume ulei ,aproape un litru in 500 km si am pus un motor de vectra din 2009 . Inainte de a schimba motoru am schimbat turbo la indemnul unui mecanic spunandu-mi ca e pe duca .Am pus un turbo reformat si l-am dat pe al meu la schimb. Din momentul cand am schimbat turbo masina nu a mai tras cum trebuie dar cu turbo care l-am avut masina mergea cu 200 la ora. A trebuit sa pun la motorul schimbat turbo de la motorul vechi adica cel reformat deoarece era diferit cel de vectra si acum simntomele sunt ca si la celalalt motor.Ma gandesc sa nu cumva sa fie totusi turbo de vina
  • sorinacio sss

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2006 19 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
insignia a scris:unde ai facut diagnoza?
cel care a facut-o a stiut sa interpreteze valorile si parametrii de fct ai motorului?
ce motorizare ai?




diagnoza e facuta corect pentru ca nu mai imi ca nici o problema pe calk despre filtru si catalizator
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nu numai dpf si catalizator conteaza......oricare dintre componentele de la motor trebuiesc umarite in parametrii.....idee este ca daca anularea din soft nu a fost facuta correct nu iti apar erori pe la nici o diagnoza....numai daca se face resoftarea cu softul original al masinii se potvedea eventualele erori si probleme
Skip ads

  • ASAVEO BOGDAN

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Spania
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
salutare si tot respectul din partea mea .nici nu stiu cum fuctioneaza saitul asta dar am si eu o intrebare .de doua saptamini miam luat un opel zafira din 2007 , mia mers bine o saptamana si acuma a inceput sa scoata fum mult negru si nu mai are forta ,si cand pun pilotul automat imi merge ce merge si dupaia imi sare.aveti vrio ideie.multumesc .
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai diesel verifica filtrul de particule, fa o diagnoza si spune-ne ce erori gasesti.
  • ASAVEO BOGDAN

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Spania
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
da este pe motorina mia mai spus cineva ca este senzorul de la filtru de particule dar nu stiu care este si unde esste ms
  • ASAVEO BOGDAN

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Spania
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
da este pe motorina mia mai spus cineva ca este senzorul de la filtru de particule dar nu stiu care este si unde esste ms
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR