Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • finubv

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut!
Sunt posesorul unui opel insignia model 2011 de doua luni. Astazi am descoperit ca priza de 220 V din autoturism nu functioneaza. Am verificat sigurantele 6,7 de la panoul de sigurante din bord si siguranta 25 de la panoul de langa baterie si nu sunt arse. Stie cineva care este siguranta responsabila pt acest invertor de 220v? Nu am gasit nimic relevant in manual. Daca nu este siguranta de vina as vrea sa-l inlocuiesc, insa nu stiu ce si in ce ordine trebuie sa demontez sa ajung la el. A mai intampinat cineva problema asta? daca da, cum ati rezolvat-o?
Skip ads

  • yerd

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Am si eu priza de 220V dar nu mi-am pus problema sa vad care e siguranta asociata.

Am cautat insa acum in manual si nu am gasit o siguranta cu o denumire specifica pentru priza de 220V.

Sunt trei panouri de sigurante: la motor, in interior pe partea soferului si in portbagaj.

Siguranta pentru priza de 220v ar trebui sa fie in panoul din interior.

Dar daca zici ca ai incercat sigurantele 6(bricheta) si 7(priza de alimentare) din interior si sunt ok, incearca si 26 (priza din portbagaj) desi denumirea zice altceva eu nu am nicio priza in portbagaj.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cauta inverterul si verifica daca are vreo siguranta direct pe el,poate este de la ea...
  • finubv

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am fost la reprezentanta in Buzau crezand ca o sa dau peste un super-meserias care sa-mi rezolve problema, surpriza, era prima oara cand auzise de invertor si priza de 220v incorporat pe insignia. A verificat totusi toate sigurantele si nu au fost bune deci problema este de la invertor sau cum a spus gyzmo de la o siguranta atasata pe el. O sa verific si invertorul dar nu in viitorul apropiat, poate la vara.
Multumesc pt rasunsuri!
Skip ads

  • GREMLIN81

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@finubv
Daca ai fost la reprezentanta in buzau si nu te-au rezolvat sa nu te mire Smile)))
Incearca sa dai de Victor....lasa-mi PM si te ajut cu info
  • finubv

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am avut astazi timp si am demontat invertorul. Nu are siguranta separata pe el, este defect si nu se justifica inlocuirea lui cu unul nou original, am altul portabil de putere mai mare. Daca mai are cineva probleme cu invertorul pot ajuta cu info.
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Sal,
unde-i amplasata priza de 220v ? e cea din interiorul cotierei? Nu ar trebui sa fie marcata cu insemnul 220v?
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Priza de 230V este situata in spate,pe coloana centrala...cam pe unde ai si gurile de ventilatie pentru locurile din spate...
Skip ads

  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
e obligatoriu sa fie de 220-230 v? Si ce adaptor se foloseste pentru priza ?
Nu sunt sigur dar eu cred ca am folosit-o cu compresorul.
Oricum mi s-ar parea corect sa fie intr-un loc mai ferit, se pot intampla accidente mai ales ca e la indemana copiilor.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Stai linistit ,daca ai utilizat-o cu compresorul portabil atunci tu nu ai priza de 230V,l-ai fi facut scrum din prima secunda.
Sunt dotari optionale(suplimentare),care implica montarea unui inverter de la 12V la 230V,iar priza nu este aceeasi ca cea de 12V(bricheta)...ci ca una de 230V... Wink,si in plus mai este si marcata...cu 230V...
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
La mine sigur priza e ca si cea de 12v, dar nu mai stiu daca am utilizat-o sau nu, oricum nu mai am nevoie de o grija in plus.
In ziua de astazi problema se poate rezolva mult mai simplu si ieftin.

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Si eu am achizitionat un inverter,de 350W,suficient pentru laptop si alte chestii...,utile.
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
voi incerca cu flexul si cu bormasina daca este functionala, altfel nu prea ai ce face cu ea. Stiu 150 w stiu
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
gyzmo a scris:Si eu am achizitionat un inverter,de 350W,suficient pentru laptop si alte chestii...,utile.


Rectific,este de 300W,poza atasata:

  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Gyzmo ai cumparat unul suplimentar sa fie in masina la nevoie sau ai inlocuit pe cel care era de fabrica? (150 w)
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Dragi colegi, aceste convertoare 12-220 V au o foarte mare rata de defectare. In cele mai multe cazuri se incing foarte rau si chiar declanseaza incendii. Eu unul, nu recomand sa utilizati asa ceva in masina, mai ales sa fie montat intr-un loc ascuns.
Pentru alimentarea unui laptop, tableta, etc se gasesc in comert convertoare DC-DC cu tensiunea de iesire reglabila si cu o gramada de mufe pentru alimentarea laptopurilor.
Se gasesc inclusiv racitoare (minifrigidere) care lucreaza la 12 V, chiar nu vad de ce ati apela la acel convertor de 220V AC.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
L-am cumparat doar pentru utilizare ocazionala(masina nu a venit cu aceasta dotare),nu va fi conectat decat daca este strict nevoie de 230V,frigiderul este la 12V,insa am avut surpriza ,acum doi ani ,a trebuit sa incarc statiile de emisie-receptie(s-au descarcat de atata utilizare) si nu aveam posibilitatea decat sa le incarc la 230V.
L-am testat si nu se incalzeste chiar asa tare,acum depinde de utilizare...
  • deleted-105045

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salut,
Am si eu probleme cu priza de 220v (cea din spatele cotierei), si as fi interesat sa cumpar acel transformator/invertor.
Ma puteti ajuta cu ceva idei unde as putea gasi in afara de reprezentanta?!
  • deleted-105045

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2015

  • Mesaj Privat
finubv a scris:Am avut astazi timp si am demontat invertorul. Nu are siguranta separata pe el, este defect si nu se justifica inlocuirea lui cu unul nou original, am altul portabil de putere mai mare. Daca mai are cineva probleme cu invertorul pot ajuta cu info.


Cum ai demontat invertorul?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR