Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • bete

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut, imi cer scuze daca cumva s-a mai vorbit de acest subiect, dar am cautat si nu am gasit nimic in legatura cu ce ma intereseaza pe mine.
Masina este o Vectra c 20dth

Deci, de ceva timp am o problema, nu grava dar care trebuie facuta in timp util..... . Cateodata imi apare martorul cu masina si cheia in bord dar dispare imediat. Am pus op-comu pe ia si mi- a aparaut urmatoarea eroare P0335- senzor axa cu came ( si inca ceva dar nu mai retin). Am sters eroarea respectiva crezand ca a fost stocat de ceva timp, dar aceea eroare mi-a aparatu tot timpu de cate ori am pus testeru pe masina. Asadar am inceput sa caut pe la magazine de specialitate acest senzor pentru al schimba. Cei de acolo au spus ca asa ceva nu exista la masina mea eventual sa nu fie vorba de senzorul de la arborele cotit. Au sunat si la reprezentanta la Opel iar cei de acolo au spus clar: nu exista senzor ax cu came doar senzor arbore cotit. Cica in op-com cand este problema cu senzorul de la arborele cotit apare eroarea care am spus-o mai sus. Deci in concluzie sa inteleg ca eu am probleme cu senzorul de la vibrochen si senzor ax cu came nu am? nu de alta dar sa stiu si eu ce ar trebui sa cumpar sa rezolv problema
Skip ads

  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Crankshaft = arbore cotit. E bine ca versiunea de op-com sa fie in engleza, mai ales cand se citesc erorile. Si intradevar nu exista senzor pe axa cu came la y20dth. Senzorul de pe arbore cotit este un senzor magnetic, si se poate strica, de multe ori masina mai face zgomot de tractor atunci cand este defect. Verifica ca nu cumva sa aibe o problema la fir acest senzor, daca spui ca nu se aprinde tot timpul martorul cu cheita, poate scapi ieftin Wink
  • bete

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2012

  • Mesaj Privat
deci sa inteleg ca daca era op-comu pus pe engleza imi scria de senzorul de la crankshaft....oricum o sa il schimb ...am gasit original la 2 preturi...unul 180 si altul la 300 de lei ...oricum mersi de raspuns
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
M-as mira sa nu ai senzor la axa cu came!P0335....Crankshaft position(CKP) sensor -circuit malfunction.....Wiring ,CKPsensor,ECM.... schimba mecanicul ....sau mai bine calca-l cu masina sa nu mai minta si pe altii Evil or Very Mad
Skip ads

  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Tase "sandokan", aici e forum nu ardem pe rug oamenii, si chiar nu exista senzor pe axa cu came Smile ce nu intelegi ? Motorul e Y20DTH cu pompa de injectie, la 1.9 cdti exista acest senzor pt ca este pe rampa comuna si calculatorul are nevoie de mai multi parametri pentru a-ti da injectia. Nici senzor pe volanta nu este la y20dth cum ai tu Smile
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Iertare ....sa mi se taie capul .....am gresit literele si mai ales cifrele de la motor Cool
  • cristi -fcfaa7aa2

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1998 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am desfacut si eu acest senzor sa-l verific si l-am gasit dupa cum arata in poze. Problema a aparut dupa ce motorul ( astra g fabr. 1998 model x12xe) remura foarte tare. Dupa ce am scos boboina de inductie si am scos bujile , le-am schimbat cu altele noi am constatat ca bujiia de la un piston era ca noua deci nu dadea scanteie. As vrea sa stiu daca la felul cum asata in poze acest senzorr mai putea functiona corect cu precizarea ca si contactele erau cam oxidate.. Invelisul metalic al senzorului daca il miscam cu mana se rotea foarte usor, oare e normal sa fie asa?
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Eu stiu ca atunci cand bujia e curata, inseamna ca arderea e completa. Cand bujiile sunt negre si pline de fum inseamna ca nu ai scanteie. Verifica inca odata bujiile si fisele mai ales.
Skip ads

  • cristi -fcfaa7aa2

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1998 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
S-a facut si proba cu bobina scoasa cu bujiile puse si masa la motor si la acea bujie nu dadea scanteie. Celelalte nu erau negre dar au urme pe electrozi de scanteie pe cand cea de la cilindrul 2 era intacta.
  • cristi -fcfaa7aa2

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1998 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca se poate verifica senzorul axului cu came cu aparatul de masura? Si ce parametri ar trebui sa aiba?
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Prietene, in cazul asta inseamna ca bujia respectiva are o problema. Ai schimbat bujia sa vezi daca e ea de vina sau nu ? Daca raspunsul e da, inseamna ca bobina distribuitor e cu problema, banuiesc ca arata asa : http://images5.okr.ro/serve...734-1000_1000.jpg

Si senzorul de pe axa cu came nu face in asa fel incat pe un piston sa nu dea scanteie. Am facut la un golf 4 test, l-am scos si motorul tot rotund mergea...
  • cristi -fcfaa7aa2

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1998 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat bujia si motorul tot la fel de defectuos functiona in trei. Asa arata bobina de inductie cum ai aratat-o. Am citit pe programul "autodata" si bobina verifica prin masurare ceea ce am facut si pare a fi buna, din aceasta cauza am suspectat senzorul de la axul cu came (camshaft). Daca e cazuta bobina ai asa ceva?
Skip ads

  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Nu am service ca sa am asa ceva. Cel mai bine iei legatura cu un coleg din Iasi care acelasi tip de motor, va intalniti si il rogi sa-ti imprumute bobina pt 5 min sa vezi cum functioneaza. Eu suspectez ca de-acolo e problema. Bobina poate fi buna, dar poate cablajul din interior are o problema, ca si inauntru sunt tot ca niste fise .
  • cristi -fcfaa7aa2

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1998 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
E o solutie alta bobina pt verificare.
  • sintescualex79

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 X 18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Am un Opel Vectra B, fabricat in anul 1996, cu motor de 1.8 ecotec , 85 klw, 116 cai. Am nevoie de senzorul de la axul cu came si de TID afisajul din bord, poate ma ajutati sa gasesc pe undeva. Sunt din Lugoj, Județul Timis. Astept raspunsul... Mulțumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR