Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • DanniellSteel

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Irlanda
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut am o problema cu pedalele, imi trepideaza pedala de acceleratie in mers cand tin pedala constant DOAR IN MERS, pe loc nu trepideaza de loc merge perfect.
La pedala de frana imi trepideaza usor doar cand trepideaza si cea de acceleratie, cand pun frana are o usoara ezitare sa franeze si suna ca si cum as taia un metal cu flexul dar incet iar apoi ii da drumul.
Pedala de ambreaj merge perfect fara nici o problema la fel si masina se comporta superb.
Am pus testerul pe masina si a iesit eroare la un senzor ABS pe spate dreapta.
Ar putea fi de la acel senzor ?

EDIT: Trepideaza doar cand nu o tot calc (cum ar fi in oras), daca o tin la drum lung de exemplu trepideaza.

Vectra B
1.6 16V
101 HP
Z16XE
2001
Skip ads

  • DanniellSteel

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Irlanda
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2014

  • Mesaj Privat
chiar nimeni ?
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Cred ca vibratia pedalei de acceleratie vine de la o vibratie usoara a masinii,care poate avea mai multe cauze: Vreo roata dezechilibrata,vreun tampon motor rupt si preia caroseria vibratiile motorului,si multe altele. Vibratia pedalei de frana tind sa cred ca are aceeasi cauza,dar acolo poate fi vorba de disc oval,probabil ceva probleme la abs,etc. In volan nu se simte acea vibratie? Vibratia se intensifica odata cu cresterea turatiei motorului?
  • DanniellSteel

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Irlanda
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2014

  • Mesaj Privat
la volan nu se simte nici o vibratie, si nu nu se intensifica ramane constanta pana incetinesc putin apoi merge bine si dupa cateva momente daca tin pedala fixa intr-o anumita pozitie indiferent de turatie incepe din nou.
Skip ads

  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa zic,dar tind sa cred ca ai vreo roata dezechilibrata. Pedala de acceleratie nu are vreun motiv sa trepideze,ea este electronica. Vibratia pe care o simti in ea vine de undeva de pe caroserie,ceea ce inseamna ca toata caroseria are acea vibratie. Probail este prea mica si tu nu o simti pe scaun/volan/usi/etc. Am patit chestia asta la Megane,cand au sarit plumbii lipiti pe o roata,doar ca in cazul meu vibra toata masina de ziceai ca se rupe.
Se simte vreo diferenta a vibratiei intre mers la relanti/pe liber/in sarcina/in frana de motor? Sau pur si simplu de la o anumita viteza se simte in orice situatie?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
DanniellSteel a scris:,... cand pun frana are o usoara ezitare sa franeze si suna ca si cum as taia un metal cu flexul dar incet iar apoi ii da drumul.

Am pus testerul pe masina si a iesit eroare la un senzor ABS pe spate dreapta.


Cam tot ce suna urat cand franezi indica o problema grava a sistemului de franare...in cazul tau suna a ceva metal pe metal
...posibl s-au uzat de tot si freaca metalul placutei pe disc...
Verifica.
Verifica si mufa senzorului ABS daca e intreaga...firele... ...da cu spray contact. Mare mirare sa nu fie problema ABS chiar pe roata cu probleme.
  • DanniellSteel

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Irlanda
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Dupa ce incepe acea vibratie la pedala de acceleratie si daca o scot la liber tot la fel face nu se opreste.
Problema cu senzorul de ABS este pe spate dreapta , tocmai am schimbat arcurile pe spate si placutele sunt intacte.
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Tind sa cred ca vibratia in pedala de acceleratie vine din cauza unei roti dezechilibrate. Mergi la o vulcanizare si verifica rotile.
Cat despre frana,daca zici ca ai schimbat arcurile,verifica sa nu fie mufa la senzor scoasa sau vreun fir rupt de la schimbarea arcurilor,poate l-a atins mecanicul. Scoate mufa si bag-o la loc,eventual curata contactele. Daca tot face figuri la franare,mergi cu masina la un atelier spcializat,cu frana nu e de gluma.
Skip ads

  • geo19

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001 B2 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salut ! Vectra B 2001 1.6 16V
de doua saptamani aceeasi problema , vibreaza pedala de accelerate si cea de frana . se aude ca un motoras electric si se simpte pprecum vibratia de la telefon . nu vibreaza mereu are momente si cand cand vibreaza masina raspunde la acceleratie iar dak franez raspunde la comanda . Initial am crecut ca ma lasa ambreajul dar masina raspunde la acc si turatia nu creste at cand vibreaza ... ..
ce ar putea fi ?
este vrun motoras deasupra pedalelor ?
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
motoras deasupra pedalelor ar fi cel de la abs... Tind sa cred ca problema vine de la sistemul abs. Cu un tester sigur veti avea afisate ceva erori in sensul asta. Un test pseudoagrafa trebuie sa indice ceva acolo.
  • geo19

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001 B2 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
k . multumesc , o sa verific .
  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am aceeasi vibratie(bazait electric) la apasarea pedalei de frana...dar nu tot timpul(si nu pe ploaie sau gheata).Totodata si ceasurile de la bord au incetat sa functioneze(la fel uneori merg alteori,nu).Sa fie de la senzorul ABS?La diagnoza n-am remarcat nicio eroare.
Skip ads

  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Deci poate fi vreo legatura intre cele 2?...dar zafira are calculator ABS...sau cum s-o numi?(reparabil ca la vectra din cauza contactelor imperfecte)...de unde sa provina baraiala in pedala la frana...la fel ca la intrare in functiune ABS?
  • claudiu_ss

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2007 1.9dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Va salut,am un opel astra h caravan 1.9 dt care in mers vibreaza pedala de acceleratie si volanul la relanti.
Ma puteti ajuta unde este problema?
mersi
  • deleted-113970

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2016

  • Mesaj Privat
atlet1305 a scris:Deci poate fi vreo legatura intre cele 2?...dar zafira are calculator ABS...sau cum s-o numi?(reparabil ca la vectra din cauza contactelor imperfecte)...de unde sa provina baraiala in pedala la frana...la fel ca la intrare in functiune ABS?

Pot fi discuri ovalizate/strambe. Sau capete de bara. La ce viteza face asta?
  • claudiu_ss

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2007 1.9dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Indiferent de viteza,cat timp ti piciorul pe acceleratie.La relanti pedsla nu vibreaza daca accelerez .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR