Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Masina este o Vectra C 1.9 CDTI 120 CP din 2005 vara (fara facelift), am luat-o SH si de cand am luat-o aud niste batai in gropi in spate, la verificarea dinainte de a cumpara masina (am verificat-o la un service) mi s-a spus ca ar fi vorba de niste "brate" care sunt cam pe duca Sad

La fel si atunci cand dau peste o denivelare de genul celor din apropierea scolilor se aud niste zgomote de genul "BOING" (daca intelegeti remarca) si pe fata Sad

Inteleg ca am ceva probleme la articulatii dar nu stiu de unde sa incep, sa fie bucsile, pivotii ? amortizoarele? la amortizoare am ceva dubii deoarece "se clatina" destul de bine masina, chiar deranjant uneori as zice eu, parca e o barca pe apa...la fel si in curbe prin munti parca mi se pare ca o cam ia la vale ....

In rest, prin Bucuresti unde fac majoritatea drumurilor, afara unor gropi dintre stradutele din cartiere nu am nicio problema, d-asta de vreo 5 luni de cand am luat masina nu m-am prea interesat (merg pe DN1 la Sinaia si pe A1 la bunici deci teoretic nu am asa mari probleme...), insa acum de cand am facut o mica excursie mai mare pe drumurile patriei cu 5 persoane in masina m-a cam pus pe gand serios problema.

Mai are cineva problemele acestea? Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi, preturi si unde as putea intai sa verific problemele ca sa nu cumpar ca prostul ceva ce este nefolositor ? Sad

Multumesc anticipat tuturor!
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Gaseste un service serios si fa o constatare mecanica la directie + toate bucsele si un test de suspensii. Daca iti ridica masina pe elevator si iti verifica fiecare bucsa in parte vei sti sigur cum sta situatia. Ar trebuii sa te coste maxim 50-60 de Ron, dar macar dupa aceea sti exact unde e problema
Daca mergi pe ghicite o sa ajungi sa cheltui bani degeaba pe piese care nu trebuiesc schimbate.

PS: daca modelul e fara facelift atunci una dintre problemele de pe spate sunt sigur bratele superioare ("bumerangele"), dar dupa constatare vei sti sigur
  • mity

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sigur ai plãcuțele de frânã spate uzate, și ca sa verifici lucrul asta, mergi cu geamurile deschise pe o strada cu ceva gropite, asculta zgomotele, dupã care trage un pic frânã de mana și repeta fenomenul. Daca sunetul dispare sti ce ai de schimbat.
Recomand plãcuțele spate GM, deoarece au niște arcuri care fac ca acest fenomen("clãnțãnit") sã nu aparã la uzura plãcuțelor. Smile

Numai de bine.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mity a scris:Sigur ai plãcuțele de frânã spate uzate, și ca sa verifici lucrul asta, mergi cu geamurile deschise pe o strada cu ceva gropite, asculta zgomotele, dupã care trage un pic frânã de mana și repeta fenomenul.

Esti sigur ca placutele de frana sunt sursa problemelor descrise de initiatorul topicului? Laughing Eu cred ca n-ai citit ceea ce citez eu mai jos. Baga intai o lectura, apoi o procesare a informatiilor si apoi vezi daca iese ceva! Cool
Merlinboy a scris:Inteleg ca am ceva probleme la articulatii dar nu stiu de unde sa incep, sa fie bucsile, pivotii ? amortizoarele? la amortizoare am ceva dubii deoarece "se clatina" destul de bine masina, chiar deranjant uneori as zice eu, parca e o barca pe apa...

Tind sa cred ca sunt duse bratele bumerang asa cum a zis si titro, de fapt bucsele din ele.
Skip ads

  • mity

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Merlinboy a scris:

La fel si atunci cand dau peste o denivelare de genul celor din apropierea scolilor se aud niste zgomote de genul "BOING" (daca intelegeti remarca) si pe fata Sad



Textul la care se refera rãspunsul meu.

Bratele bumerang la uzura nu produc zgomote. Wink
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand multumesc tuturor pt raspunsurile primite si cele

placutele frana cel putin mie si nici celor de la service nu ni s-au parut pe "duca" si oricum, la franare nu am probleme ....
E drept ca datorita zgomotelor atat pe fata cat si pe spate, s-ar inclina catre placute (si bine ar fi!)

Insa pe spate este clar ca acele "brate bumerang" sunt cauza...am inteles ca ar fi vorba de un "pachet" de 3 daca trebuie schimbate si cam costa ceva....
Acestea includ si bucsaraie, adica daca le schimb, le schimb cu totul sau cum ?
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
asasa
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
mity a scris:

Textul la care se refera rãspunsul meu.

Bratele bumerang la uzura nu produc zgomote. Wink


La uzura bumerangele produc un zgomot insuportabil...bataie fier pe fier.
Scrasnitul/scartaitul vine de alte bucse.
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@merlinboy, din pacate nu am auzit inca sa schimbe cineva doar bucsele de pe aceste brate, desi ar fi mult mai ieftin asa. Problema este ca aceste bucse nu se gasesc si una dintre ele este oscilanta deci nu imi dau seama cu s-ar schimba
Un brat original costa ~350 Ron la reprezentata Opel, iar unul aftermarket pana la 250 Ron
Din ce am citit pe forum se pot folosi si cele de la Vectra facelift care nu mai au acea bucsa oscilanta care creeaza probleme
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
si cele aftermarket dupa 10-15000 posibil sa cada din nou Sad

Un brat original le cuprinde pe toate cele "3" din spate, sau ma va costa toata distractie 3x ... ?

Daca schimb bratele de pe spate mai trebuie sa mai schimb teoretic si altceva sau include si bucsele (nu prea m-am dumirit cu asta)....

Pe fata la fel se aude un zgomot asemanator, deci e posibil sa fie si acolo necesare schimbarile Sad

Totodata, zgomotele sunt asemanatoare ca nsite zgomote 'arcuite' deci s-ar putea potrivi si problema placutelor, insa inca o data...m-am uitat si eu la placute in august si chiar nu pareau tocite, ci dimpotriva! Iar eu folosesc f. mult si frana de mana chair si in oras si culmea ca d-asta nici nu prea ajung la un service nu am timp si ma mai folosesc si de alta masina...

Alte simptome la placute care ar mai putea fi ?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Merlinboy a scris:
Daca schimb bratele de pe spate mai trebuie sa mai schimb teoretic si altceva sau include si bucsele (nu prea m-am dumirit cu asta)....

Ti s-a spus ca bucsele sunt incluse in brat si nu se pot schimba separat. Doar daca mai ai si alte bucse defecte ai nevoie sa cumperi bucse.
  • axe
  • *
  • 38 mesaje
  • din 10 Aug 2009
  • Insignia 2016 A20DTR
  • Constanta
  • axe

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2016 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2009

  • Mesaj Privat
salut
aceleasi probleme le-am intalnit si eu la a mea. Cel mai mult ma supara zgomotul pe fata stanga cand iau un bumper de pe sosea. Ciudat este ca acest zgomot se aude doar cand plec si masina este rece....ulterior acest zgomit dispare. A sesizat cineva acest lucru?...sa fie oare altceva?...
Skip ads

  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
La mine trosneste ceva pe fata de fiecare data cand plec de pe loc (se ridica botul) si cand pun frana (se lasa botul). E un trosnet destul de grav in tonalitate, adica tind sa cred ca nu e o piesa subtirica, ci una mai solida. Habar n-am de la ce ar putea fi. Azi a fost a doua zi cand am urcat-o pe elevator si am reverificat toate bucsele, apoi am strans toate suruburile si tot degeaba. Totul pare foarte bine legat si totusi zgomotul persista. Singura bucsa care mi s-a parut ca ar avea ceva joc, a fost cea din partea fata de la brat (cea incercuita), dar nu vad cum ar putea aia sa faca asemenea zgomot.



  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Bucsa aceea am schimbat-o si eu Dar facea doar tronc tronc la gropi. Nu ti se pare ca se aude in zona de sus a amortizorului? Pare a fi flansa/rulmentul sau amortizorul care nu se aseaza bine.
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Tocmai, ca nu prea mi se pare de sus. Mi se pare chiar de undeva de jos, dar nu exclud nimic in momentul de fata. Ai cumva codul bucsei?
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Tocmai, ca nu prea mi se pare de sus. Mi se pare chiar de undeva de jos, dar nu exclud nimic in momentul de fata, posibil sa fie chiar de la ce spui tu. Ai cumva codul bucsei de la brat?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu am codul dar pot sa zic ca am dat foarte mult pe ea, 180 ron - Febi. S-ar putea sa gasesti mai ieftin, mie asta mi-a dat service-ul si asta am pus, n-am avut chef de cautat variante mai ieftine. S-ar putea nici sa nu fie mai ieftin, porcaria avand o parte mare de metal.
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Paote mai ai factura, pe care apare codul piesei? Very Happy
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu am factura Sad . Dar o sa incerc sa aflu pe mai tarziu codul.
Astazi am schimbat un bumerang pe spate. Cu toate ca la prima analiza mecanicul a zis ca nu are joc eu am insistat sa fie schimbat. Era varza, avea joc in toate directiile. S-a facut mai liniste dar inca tot aud unele zgomote. Mai urmeaza bucsele de la bara stabilizatoare pentru ca am si scartaieli.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Codul piesei e 23003.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR