Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Truica

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut! Ieri m-am gandit sa-mi schimb ledurile de la GID , am fost frumos la magazin am cumparat niste smd`uri Plcc2 ( ca toate cellelalte din bord) si cand am desfacut GID`ul am vazut ca sunt Plcc4 , are cineva o idee cum montez plcc2 in loc de plcc4? am inteles ca se face nu stiu ce modificare pe picioruse
Skip ads

  • valicat

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut! dintre cele 4 picioruse se folosesc 3, cu un tester vezi care sunt si sudezi ledul.
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
@ Truica
Sper sa te ajute pozele.
Ceea ce este incercuit la prima poza sa ramana pe placa , in rest poti scoate toate ledurile de acolo.
In cea de-a doua poza este marcat cu bulina rosie PLUS , iar in ultima poza este marita o portiune din circuit ca sa iti faci o idee cum vin puse ledurile pe pcb.
ATENTIE MARE la polaritate.
Imi pare rau ca nu sunt foarte mari pozele , dar sper sa te ajute.
Multa bafta.


  • Truica

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Mersi mult , sper sa reusesc ceva . Revin cu ce paguba am produs Smile
Skip ads

  • Truica

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Inca ceva , circuitele de pe placa mea nu arata asa ca pe placa pusa de tine . La mine e ceva de genu fiecare led are patratu lui , nu sunt legate unele de altele cum par aici .
  • Truica

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Si ca sa le probez , la mine nu se aprind ledurile daca pun curent pe picioarele 1 respectiv 3 de la mufa de alimentare cum arata in poza . Am vazut un videoclip in care mergea chestia asta , la mine nu Sad
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Cum schimb ledurile din bord
Aici sunt prezentate fel de fel de GID-uri , MID-uri , etc cu leduri schimbate , doar rabdare sa ai sa rasfoiesti 170 + pagini
Dar ar fi bine sa pui si o poza , doua cu GID-ul tau desfacut , sa vedem cum sunt aranjate ledurile respective.
Sper sa iti fie de folos
  • Truica

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2014

  • Mesaj Privat
asa arata placa mea
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Cum sa schimbam LED-urile din GID


Acolo este prezentata o varianta de a monta leduri plcc 2 in locul celor plcc 4


Sau cumperi direct leduri PLCC4 culoarea care doresti cu ~1,5 lei bucata si nu trebuie sa "distrugi" pcb-ul .

Acum sper sa iti fi fost de folos.
Bafta
  • Truica

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc mult ! chiar e foarte buna explicatia acolo , dar totusi pare destul de riscant Very Happy
  • valipopa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salutare!

Pentru cei care nu stiu, tipul de led de cca 3x3 mm (mai exact 3.2x 2.8mm) PLCC4 are in el doua jonctiuni (leduri), si evident 4 terminale. PLCC2 are un singur led, si evident numai 2 terminale.
Din ce vad in poze, in variantele cu leduri PLCC4 este conectat un singur led din cele doua care se afla in capsula PLCC4, celalat fiind pus in scurt pentru o fixare mecanica corespunzatoare.
Fiecare jonctiune (led) din capsula consuma 20mA, in concluzie PLCC2 consuma 20mA iar PLCC4 cu ambele jonctiuni active va consuma 40mA.(puse in paralel.)
Pentru ca placile cu PLCC4 au numai o jonctiune activa, nu va fi nicio diferenta electrica la inlocuirea lor cu PLCC2. Nu trebuie modificat nimic pe placa, numai ca ledurile PLCC2 vor fi lipite nitel intr-o parte, evitand zona care pune a doua jonctiune in scurt.
Daca sunt probleme de aliniere cu masca de plastic alba, se pot curata bine de cositor zonele in care au fost lipite terminalele in scurt, si se acopera cu putina vopsea sau lac de unghii, ca sa nu faca scurt pe led, si se lipesc pe aceiasi pozitie, cu atentie sa nu punem ledul in scurt. Nu este absolut necesar sa "hacuim" placa ca in postarea de mai sus..
Evident PLCC4 sunt mai scumpe decat cele PLCC2.
Am comandat PLCC2 de pe eBay si astept sa-mi vina.. O sa vad ce model am pe masina dupa ce vin, ca sa nu desfac display-ul de doua ori...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR