Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • bogdan_stoi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara stimati opelisti! Sunt fericitul posesor al unei Astra G Cabrio, motorul de 1.6 16v, 74kw. Dupa indelungi cautari prin topicurile deja deschise despre oprirea motorului in mers, fara sa gasesc vreo problema asemanatoare la cineva, deschid o noua discutie asuprea acestui fapt. Problema, dupa cum reiese si din titlul discutiei, apare in momentul in care rulez cu peste 100 km/h si o scot pe liber. Scade turatia pana pe la 800 rpm, 500, dupa care se opreste. la tester nu apare nicio eroare, in rest motorul merge rotund fara probleme pe intreaga plaja de ture, iar daca viteza scade sub 100, o pot scoate pe liber linistit, turatia la relanti ramane undeva la 800 rpm. Clapeta de acceleratie am curatat-o dar problema a ramas aceeeasi.
II rog pe cei cu mai multa experienta decat mine, care poate s-au mai lovit de astfel de simptome sa imi dea un sfat, o parere, o palma dupa ceafa Smile Multumesc anticipat!
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut o posibila problema ar putea fi si EGR daca nu mia lucreaza,a patito un prieten care si a lui se oprea la 120 km si a anulat egr si a scapat de problema.Cauze pot fi mai multe dar iale prin eliminare si incepe cu cele mai simple
  • bogdan_stoi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salutari stimati opelisti! Ieri am reusit sa remediez problema cu opritul motorului, dupa ce am verificat si functionalitatea EGR'ului, am defacut iar corupul clapetei de acceleratie si am observat ca unul din orificii era infundat. dupa putin chin am reusit sa il desfund. La mine, orificiul era atat de bine camuflat de murdarie, incat initial nici nu l-am observat. Am sa pun o poza de la colegul Sozel pentru a se vedea mai bine pt. eventualii colegi care ar putea avea aceeasi problema ca mine. O zi buna, tuturor! toate cele bune!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR