Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am citit tot topicul, se pare ca Honda a scos o varianta imbunatatita de placa de presiune+disc ambreiaj pentru ca baietii nu au mai continuat povestea. Oricum, pacat de motor daca Honda a dat chix cu ambreiajul masinii. Imi imaginez cat au asteptat proprietarii sa-i creasca puterea la motor din soft si ce teapa si-au luat dupa asta cu ambreiajul (dupa 70.000km probabil s-a terminat subit).

Totusi eu n-as paria ca nu s-a rezolvat problema cu ambreiajul, ba dimpotriva... as paria ca acum in 2014 problema asta e 100% rezolvata.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Happy, crede-ma, inca mai sufera. Si nu numai ambreiaj, sufera exact de toate bolile nemtoaicelor.
Nu mai crede in povesti cu fiabilitatea japoneza, a fost odata.... demult... cand se faceau masini in Japonia, cu piese japoneze, pe vremea cand si Mercedesul facea masini pe care le lasai mostenire la nepoti.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Prefer sa nu mai caut, asa ca merg pe ideia ca poate ai dreptate si e posibil ca inginerii Honda sa nu fi rezolvat problema 100%.

Dar mie mi-a placut mult asta, citez:

" Job done, not the easiest of clutches, I think Honda may have a french man on the design team. I have messed about on hondas for years and they have always been straight forward. I have had changed engines on eg/ek civics in the same time it took to do the clutch..."

Asta cam seamana cu ce mi-a zis mecanicul meu azi (unul de ocazie, ca in general repar singur) : ''deci, asta e ultimul ambreiaj de Opel Vectra B pe care-l schimb, nu mai fac altul nici sa ma pici cu ceara, la Golf 4 te joci cu el in 1h e gata schimbat, ai loc sa lucrezi, e mult mai usor" and so on.... La mine, am inceput la 9 dimineata si l-am dovedit abia la 20 seara. In conditiile in care am muncit cot la cot cu mecanicul inca 2 persoane Smile. (acuma... cam 1h s-a pierdut ca a trebuit sa umblu dupa rulmentul de presiune pe la magazine, 40min a fost masa de pranz pentru mecanic si 1h ne-a luat un surub de la caseta de directie sa-l puna la loc... asta cu caseta de directie m-am lamurit, chiar nu-i de mine sa o schimb eu, deci va trebui sa ma duc la cine se ocupa exclusiv cu casete de directie atunci cand îi va veni sorocul si o sa pun fericit banul jos ca merita fiecare leu munca depusa Laughing .

Si, ca sa fiu corect, am citit ,,cu stupoare,, si acest post din Q1 2013 :

"Hi all,
I'm now about to fit my second clutch for the 2.2 diesel.
1st clutch 22000
now at 64000 (better)."

si mi-am zis : "OMG... chiar daca e in mile englezesti, tot e nasol". La bani si nu numai. Mr. Green
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai Acoord-ul e renumit la fiabilitate pe benzina, nu pe diesel......
Skip ads

  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ARISTROCRATE a scris:vectra va raramane in familie(la socrul meu) iar eu astept sa vina vara mai repede sa vad care dintre cele doua masini ma aranjeaza mai bine Very Happy

Pana la urma ce ti-ai cumparat?Ford sau Opel?Ce motorizare?Esti multumit de alegerea facuta?


Ultima modificare facuta de florin71 la Dum 26 Oct, 2014 10:28 am
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Happy, masina deja mi-am luat. Nu spun ce marca, sunt pe platforma acum, vin intr-o saptamana acasa si o sa ii fac o prezentare amanuntita.
si cu o cilindree mai mica?

Dupa atata timp esti amabil sa ne spui ce autoturism ti-ai cumparat si daca esti multumit de alegerea facuta?Multumesc frumos.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:
forbidden27 a scris:In testul facut cu Focusul prima parte este testarea cu ESP off. Da, masina face ca toti dracii dar ramane pe traiectorie.
La Astra, in prima parte, testul cu ESP off Astra se transforma in titirez ajungand cu botul unde trebuia sa fie fundul. Frumos comportament, n-am ce zice.

+1


In plus testul ESC se face pe anvelopele standard ale masinii. Deci testul de stabilitate e relativ rau de tot.

Daniel,lasand deoparte acest test,daca acum ar trebui sa optezi intre AstraJ sau Focus 3,pentru ce ai opta?Nu are importanta motorizarea.Ne limitam strict la tinuta de drum si fiabilitate.Multumesc frumos.
Ps.Anul viitor sunt lansate pe piata modelele Focus 4 si Astra K.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Florin, cred ca Astra. Probabil am eu asteptari prea mari de la o masina. Au existat vremuri cand faceam naveta Magdeburg-Craiova tur-retur(3.400 de km) la 2 saptamani sau chiar mai des. Si nu am avut probleme deloc cu masinile. Am un foarte bun prieten care are un Focus si are tot felul de probleme cu el. Deci toate sunt o apa si un pamant.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
La cele cumparate pe SH, totul pleaca de la intretinere (uneori chiar de la primul proprietar). Cum s-a avut grija de masina, asa va merge. Daca (de exemplu) i-ai fiert odata motorul e suficient, pâna nu desfaci sa-i schimbi tot ce e de schimbat acolo nu te mai poti baza pe ea.

Daca ti-ai luat o masina noua si o tii tot in probleme, pai atunci e de plâns.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ahappyuser, masina chiar a avut km putini, a fost super ingrijita, a avut reviziile facute la reprezentanta. Si Focusul de care vorbeam(2012) a fost ingrijit(a fost al unui coleg de-al nostru de pe forum si acum a ajuns la un bun prieten) si nu ii mai merge servo si nimeni nu stie de ce nu incarca bateria. Astea sunt. Si ambele consuma de nu prea mai vezi avantajul dieselului. Pana la urma noi sa fim sanatosi.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cand ai postat mai sus ma gandeam... defapt vroiam sa te intreb daca toata lumea s-a recuperat 100% din ghinionul cu BMW-ul si Laguna. Ai mare dreptate, sanatatea e cea mai importanta... o primim gratis dar nu stim sa ne bucuram de ea pâna nu o pierdem.

Masinile astea noi sunt minunate cat merg, cand incep problemele la ele le rezolvi greu si adesea cu sume mari. Tu chiar ca ai avut probleme cu Astra J, o mai ai ?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu m-am recuperat. De ceilalti nu mai stiu nimic de ceva vreme.
Masina desi nu mai e pe numele meu, a ramas la mine. E la tara. Pot spune ca nu se mai circula cu ea(are mai putin de 60 km facuti in ultimele 2 luni). Si acolo va ramane(mama are o idee traznita cu vandutul masinilor).
Acum conduc alta marca si Vauxhall Vectra C. Pe dreapta la Londra, convertit pe stanga la Craiova.


Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
florin71 a scris:Dupa atata timp esti amabil sa ne spui ce autoturism ti-ai cumparat si daca esti multumit de alegerea facuta?Multumesc frumos.

Deocamdata am luat-o pe-asta Very Happy http://www.losi.com/Product...x?ProdID=LOS04002


Ca sa trecem la lucruri serioase, inca n-am luat nimic deocamdata.
Astept sa fac un drivetest cu Mondeo 5, de asemenea astept sa apara noul Focus, ambele vin cu foarte multe imbunatatiri si motorul de 1,5 Ecoboost 180 Cp.
Oricum, favorit ar ramane Volvo V40 CC dar parca nu as da > 30.000 euro pe o compacta.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu nu cred ca o sa schimbi masina curenta cu alta noua prea curand. As zice ca înca nu si-a scos banii, si din ce ai mai scris nici nu ti-a facut probleme.

Deci asta cu schimbatul e probabil peste 2 ani, poate chiar mai mult.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ai dreptate. Nu ma indur sa dau Mondeo deloc, merge prea bine masina sa o vand la preturile pietii de rahat din zilele noastre.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
No vezi, macar odata suntem amandoi de acord despre un lucru. Very Happy
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
[quote="forbidden27"]
florin71 a scris:,
Ca sa trecem la lucruri serioase, inca n-am luat nimic deocamdata.
Astept sa fac un drivetest cu Mondeo 5, de asemenea astept sa apara noul Focus, ambele vin cu foarte multe imbunatatiri si motorul de 1,5 Ecoboost 180 Cp.

Esti tentat sa optezi pentru o motorizare pe benzina?Motorul pe benzina de 1,5 l si 180 cai putere pare foarte interesant.Sa vedem si cat este de fiabil.De cel de 1,6l si 150 cai putere nu am auzit lucruri rele.
Cred ca multa lume asteapta cu mult interes noua generatie de Opel Astra, Opel Insignia, Ford Focus si Ford Mondeo.Poate pana la urma iti cumperi noul model de Opel Astra. Smile
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Ai dreptate. Nu ma indur sa dau Mondeo deloc, merge prea bine masina sa o vand la preturile pietii de rahat din zilele noastre.

Cat ar valora acum masina ta?Cati km are rulati?Este fabricata in anul 2008, nu?
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Este Mondeo 1.8 Tdci 125 CP, 145.000 km, cumparata noua din tara, reviziile facute numai in reprezentanta, intotdeauna numai cu consumabile OEM. Pretul pietii este in jur de 7 - 8000 euro. La momentul achizitionarii era singura motorizare diesel disponibila fara DPF.
Diesel nu ma mai intereseaza, nu mai fac asa multi km anual si folosesc destul de des masina, aproape zilnic, pe distante de 20-25 km in regim de oras. Ar fi sinucidere pt DPF, cu toate ca la Mondeo nu au fost probleme cu DPF-ul ca la Insignia.
Un prieten are Mondeo 1.6 Ecoboost 160 CP, am facut impreuna un drum Ploiesti - Maramures, eu cu 3 persoane in masina, el cu 5, consumuri: eu - 6,2 L/100km, el 7.1 L/100km. Si nu vreau sa iti spun cat trageam sa ma tin dupa el. Asa ca, din punctul meu de vedere, un diesel nu isi mai merita banii absolut deloc.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Dieselul se justifica daca faci foarte multi km de regula in afara localitatilor.Daca rulezi pana undeva la 12000km/an, mai mult prin localitati si de cateva ori pe an drumuri ceva mai lungi in afara localitatilor, subscriu ideii ca nu merita sa iti cumperi diesel.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR