Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel GT si Manta
  • Arockalypsse

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Manta 1986 20E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Buna,caut un Opel Manta B GSI,de prin Timisoara.
Acum ceva timp circula pe strazi una rosie,frumoasa foc..Stie cineva detalii?
Am tot intrebat lumea pe unde am vazut-o,dar nimic Sad



Sunt interesat in a cumpara o Manta B,frumos ar fii asta ( dar cred ca nu am sanse sa o mai gasesc Sad( ).Stie cineva vreo una ?
Skip ads

  • ramsess

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
era a propietarului unei spalatorii mai demult chiar o poza e facuta linga spalatorie din cate stiu a avut-o foarte mult timp si daca nu ma insel cred ca a vandut-o era foarte ingrijita o admiram de peste 10 ani am intrat si in ea era impecabila,si am mai vazut-o anul trecut cu aceelas numere dar cam chinuita,tare sant si eu curios ce sa ales de ea
  • Arockalypsse

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Manta 1986 20E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Il cunosti pe patron?
Iti mai amintesti pe ce strada ai vazut-o ultima data?
Eu am vazut-o langa piata verde,dar prin 2011

  • ramsess

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
tot in Calea Sagului pe linga profi ,din cate stiu eu masina a vandut-o de catva ani el are o spalatorie auto pe str. eneas colt cu hebe si literele de la numar era porecla lui pe el daca tin minte il cheama Dan,doar el poate sa-ti dea detalii despre urmatorul propietar e un fir dar ajuta . A avut-o ani de zile si a avut mare grija de ea piese avea in ani 90 din germania unde locuia fostul lui asociat si avea o gramada de prieteni pasionati de mecanica si arata impecabil era cred cea mai ok manta din timisoara.
Skip ads

  • Arockalypsse

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Manta 1986 20E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Nu stii pe ce strada era?
sau o locatie mai exacta
Eu nu am vazut-o prin zona,dar..
Masina a fost vanduta in 2005 si da,Dan e Cif si se intampla sa fie si tatal meu Smile
Chestea e ca nu prea putem da de urmatorii proprietari..
  • ramsess

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Misto ce mica e lumea! si eu am vazut-o doar in trecere si am remarcat-o cum a ajuns ,dar daca am sa o vad prin trafic te anunt sau trec pe acolo, dar tatal tau la cati cunoscuti are nu a reusit sa dea de ei , ma mir doar era cam unica in oras si stia cine e propietarul. Oricum daca o vad in trafic te anunt
  • Arockalypsse

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Manta 1986 20E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc mult Smile
  • ramsess

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cu placere!
Skip ads

  • Arockalypsse

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Manta 1986 20E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Dar tu ai mai trecut pe la spalatorie?
Te cunoaste Cif?
  • florin_cars

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kapitan 1962 2.6L 6IL 90CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Primele poze sunt de prin Printul Turcesc, asa-i? Stiu ca era de vanzare cand am pozat-o si eu tot acolo acum cativa ani.

Masina are motorul CIH 2.0i, prima generatie de injectie de la Opel.

Cand era la Piata Verde apartinea unui baiat ce venea si el la intalnirile noastre cu clasice de la Galeria 1, prin 2011-2012. Mai avea un prieten ce are o Manta B argintie, porecla/user(pe forum aici cred) "scoica" ce locuieste in zona Dacia, la blocul de pe coltul pietei.

Am vazut ca cea rosie a disparut de la Piata Verde dar incerc sa vad daca dau de om prin ceilalti colegi de pasiune Razz

Sa inteleg ca daca CIF e tatal tau, juli e mama ta? Smile
Am citit pe forumul de clasice din TM discutia despre achizitia Mantei rosii de catre actualul proprietar(o poveste faina si amuzanta), am aflat ca tatal tau a cumparat-o de la tatal unui amic de-al meu(si el pasionat de clasice, ce a detinut si o Manta V8 - motor BMW 730 218CP) si am aflat ca tatal tau a mai avut una gri, cea de care spun mai sus ca apartine unui anume "scoica" si pe care tatal tau il cunoaste, deci cred ca tatal tau stie cum sa ajunga la cel ce a cumparat-o de la el(posesor si de Skoda 120L). Poate a plecat mai departe Manta dar daca e tot la cel ce a cumparat-o initial, sigur poate da de el, cunoaste increngatura..sau poate nu vrea sa-ti spuna pt ca esti prea tanar si ii e frica de ce ai putea face cu masina? Think a bit si ia-l la intrebari Smile

cenzurat
  • Arockalypsse

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Manta 1986 20E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Hmm.
Nu stiu dacã vorbim despre aceeași mașinã.
Pozele sunt facute in Sagului, ,prin 98'.(primele)
Era GSI, putin diferita de prima injecție GT/E.
Mama mea e Ioana, dar nu prea are legãturã cu mașina.
Tata a cumapat-o din germania in 91' si a vandut-o, din pãcate, in 2005.
Masina a fost revânduta de cateva ori bune.
El a vândut-o la un tip care nu statea in TM.
Dupa care, a aparut pe internet (eram prea mic pentru a "acționa").
Dupa care a aparut in piata Doina, dupa in spatele pieței, mai tirziu la piata verde.
De atunci nu am mai vazut-o.
Nu am avut o alta Manta.
Si Cif este patronul spalatoriei din Sagului, AutoCif de aproape 20 de ani.
Esti sigur ca il știi?
  • florin_cars

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kapitan 1962 2.6L 6IL 90CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2007

  • Mesaj Privat
E sigur aceeasi masina, dupa numar.
Prima poza stiu ca pare a fi pe Brancoveanu, urmatoarele doua mie imi pareau a fi in print, oricum, cred ca am facut o confuzie de nume, intre CIP si CIF Laughing Embarassed

De la CIP a cumparat Manta baiatul din Piata Verde, eu crezand ca e vorba de CIF, tatal tau din discutia ta de mai sus..o litera a facut harcea parcea totul.

Oricum, ca sa vezi discutia, intra pe forumul din TM si poate iti raspunde si la PM proprietarul, eu inca nu am gasit nici un nr de telefon de-al lui. Am numarul lui scioca insa pare expirat.
Cat despre prima injectie probabil am gresit ceva insa asa am retinut de la colegi cand povesteau prin 2011 la Galeria 1. Probabil o fi prima injectie de la OHC, CIH-ul era mai batran cu o generatie.

http://oldtimertm.3xforum.r...985_Manta_ROsie_/


Succes!
Skip ads

  • Arockalypsse

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Manta 1986 20E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Mulțumesc mult pentru informații si ajutor.
Am sa incerc sa contactez posesorul.
Daca aflii ceva nou, te rog informeaza-ma.
  • Emanuel Dumbrava

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Adam 2017 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2019

  • Mesaj Privat
AI GASITO
  • T366

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Senator 1985 2.0 E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2021

  • Mesaj Privat
Salutare , se mai stie ceva de acest Opel al cu-i e in prezent ? Multumesc
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,458
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cred cã cestiunea e îngropatã, cumva, încã de pe atunci...persoana interesatã, cel ce a deschis topicul, a postat doar de 7 ori pe acest forum și, aparent, doar ptr a afla informații despre feru” în cauzã, iar ultima lui postare din acest topic este și ultima pe forum, adicã 13.10.2014...dacã nu a gãsit-o, cã nu ne informeazã, poate a gãsit-o și a ascuns-o, poate mai cautã dupã ea și-n ziua de azi, dar poate pe meleaguri de-aiurea...o cãutare de-asta te poate duce și la capãtul lumii...
E cumva încâlcit și firul poveștii de mai sus, dacã citești cu atenție...la profil are trecut feru” cãutat...l-o fi gãsit?! Sau era un deziderat puternic cãruia nu i-a putut rezista?!
  • T366

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Senator 1985 2.0 E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2021

  • Mesaj Privat
Salut , m-ai nu stiu ce sa zic , poate da , poate nu , eu m-am uitat si pe Facebook-ul fostului propietar adica aici : https://www.facebook.com/AutoCyf/ si cred ca baiatul care a deschis topicul e baiatul lui , din cate am vazut acum are o Honda Civic acum , dar masina dupa cum se vede mai sus a reaparut si a fostat-o luata de cineva care o luase , si am citit topicul asta de pe http://oldtimertm.3xforum.r...985_Manta_ROsie_/ aici a povestit (si am aflat si eu) , un baiat care o luase chiar de la primul propietar de la Cif si cred ca in pozele din 2011 el circula cu ea , nu stiu ar fi intersant sa mai fie ceva , apropo eu doar zilele astea am gasit postul asta Smile) Cu stima , salut , ps: I-am lasat mesaj baiatului respectiv pe OldtimerTm si nimic pana acum .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel GT si Manta

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR