Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • meshterul

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
De ceva vreme nu mai pot inchide geamul electric de la sofer. pot sa-l deschid din buton, dar de inchis nu pot. precizez ca butonul este la locul lui, nu e rupt sau altceva de genul asta.
S-a mai lovit cineva de problema asta? cum as putea sa remediez aceasta defectiune? la service mi-au spus ca trebuie sa inlocuiesc tot panoul cu comenzi (ambele geamuri si oglinzi) dar fara sa demonteze ceva sau sa masoare ceva cu vreun aparat.
Dati-mi un sfat va rog!
VA MULTUMESC!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai in primul rand trebuie sa vezi de unde vine defectiuea. E dus panoul, e dus motorasul, e intrerupt firul, etc
Asa ca pune mana de scoate schema electrica din TIS, desfa panoul de usa, si apuca-te de masurat...
  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Foarte posibil sa fie contact imperfect, scoate buonul din usa si curata bine cu spray de contact, la mine asa sa remediat problema
  • meshterul

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri! Sincer nu cred ca e motorasul sau vreun fir intrerupt, ptr ca comanda functioneaza cand dau geamul in jos (pe deschis), nu functioneaza cand vreau sa il inchid. Voi incerca mai intai cu spray de curatat contacte. MULTUMESC inca o data ptr raspunsuri!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ai functia de confort closing (parca aia e responsabila) activata? daca da, merge inchis geamul din telecomanda? Daca dai, atunci problema modul comanda. Se demonteaza, se desface, poate fi contact oxidat..
  • meshterul

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Da. Asa este. Din telecomanda-cheie pot sa inchid geamul. Maine o sa desfac panoul de comanda sa dau cu spray de contacte.
  • meshterul

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Abia astazi am reusit sa desfac panoul de comanda! Am dat cu spray WD40, si acum totul merge perfect. Va multumesc pentru ajutor!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR