Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • razvan0311

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2014

  • Mesaj Privat
De curand am facut trecerea la led-uri si am întâmpinat urmãtoarea problema: la plafoniera de pe spate becurile normale funcționeazã, dar atunci cand introduc led-urile sau chiar si numai unul se sting toate celelalte din masina, singura modalitate in care am reusit sa le fac sa meargã este sa țin LED-ul într-o anumita poziție. A gasit cineva o soluție pentru aceasta problema?
De asemenea in portbagaj daca pun led nu se aprinde deloc sau doar se aprinde o perioada de 2-3 secunde si se stinge imediat. Nu e din contacte pentru ca becul normal merge... Ce poate avea?

Masina: Astra H 2005 model Cosmo, motor z17dth
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ai computer de bord si functia de check control activata?
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
ai nevoie de leduri care au anulatori de eroare bec ars. Cauta leduri cu can si calculatorul masini nu va ma vedea ca si cum ai avea becul ars cand pui ledul .
  • razvan0311

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Da am activa funcția asta, becurile nu sunt canbus, dar de ce pe fata la si numãr merg fara probleme?
Skip ads

  • ionutzrazvy

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 z 16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Razvan la tine e o alta problema.
Eu am pus la ambele plafonire becuri fara can bus si merg.
La mine nu merg cele pe leduri la numar, in portbagaj nu stiu pentru ca am o problema la sistemul din incuietoarea de la portbagaj care il aprinde si stinge.
  • razvan0311

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Astazi am dezactivat Cc-ul si problema persista, o sa incerc si cu led-uri mai scurte/lungi... Sa vad poate e de la contacte sau ceva...
  • larson

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2013

  • Mesaj Privat
salut razvan0311 ai razolvat problema ?
spunemi te rog cum am si u aceiasi problema cu un opel astra h pe plafoniera spate nu merg becurile cu led am pus si cu can si fara can si nu se aprind ,ciudat becurile masini merg fara problema cum pun led cum taie curentul. dami nr tau de el sa sun te rog .stima
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Daca reusiti sa postati si voi ce becuri a.ti pus sa stie tot romanu. Vreau sa schimb si eu toate becurile din masina sa pun cu led dar nu stiu de care sa iau sa mearga Sad
Skip ads

  • razvan0311

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2014

  • Mesaj Privat
@larson: nu am rezolvat nimic, am gasit problema, dar nu am reusit sa o rezolv inca. Problema sta in felul urmator: daca bag becul cu led ( indiferent de numarul de led-uri/lungime/dispunere/cu sau fara CAN ) undeva in partea din spate a led-ului ( lamelele care fac contact cu plafoniera ) face contact cu o bucata de metal din plafoniera si produce un scurt. Ele merg intr-o anumite pozitie, dar nu am reusit sa le fixez asa, doar daca tin cu mana... Zilele urmatoare dupa ce rezolv cu spalatorul de far o sa incerc sa rezolv, daca gasesc o solutie revin cu raspuns.

@Alexandru.Filip: ai nevoie asa:

pozitii fata: W5W - 2 bucati
placuta de inmatriculare: W5W - 2 bucati
plafoniera : W5W - 4 bucati ( 2 fata + 2 spate ) + C5W ( mijloc fata )
portbagaj: C5W - 1 bucata

In functie de preferinte poti lua cu mai putine sau mai multe led-uri. Personal am cu 4 led-uri (dispuse in jos) plafoniera + numar inmatriculare si cu 9 led-uri ( dispuse in jos ) plafoniera fata si portbagaj si sunt multumit de lumina ( am si banda cu led-uri la picioare pe fata deci este lumina arhisuficienta ). Uite si un tutorial video: http://www.youtube.com/watch?v=e-MBPqE88V4
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Pe pozitii nu o sa pun. Vreau sa imi iau kit-ul de la Philips blue vision, si din cate am inteles vin cu becuri de poziti, faza scurta/lunga.
In interior trebuiesc can-bus sau cum se numesc? Vad colegii au probleme cu cele din spate care nu merg, si mie sa nu se intample si la mine asa.
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Pe pozitii nu o sa pun. Vreau sa imi iau kit-ul de la Philips blue vision, si din cate am inteles vin cu becuri de poziti, faza scurta/lunga.
In interior trebuiesc can-bus sau cum se numesc? Vad colegii au probleme cu cele din spate care nu merg, si mie sa nu se intample si la mine asa.
  • razvan0311

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Da, in interior trebuie can-bus ca sa nu dea eroare de bec ars. Cele din spate au problema din cauza sistemului de prindere din plafoniera, se produce cumva un scurt si merg doar intr-o anumita pozitie cam greu de gasit si fixat asa. Cat despre can-bus, indiferent daca au sau nu becurile se vor aprinde, dar cele fara can-bus dau acea eroare de bec ars.
Skip ads

  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am vazut ca in videoul postat de tine baietilor le mergea si plafoniera spate nu aveau probleme. Chiar nu stiu ce becuri sa iau sa nu am probleme. Plus ca am vazut ca se scoate mai greu protectia aia pe spate decat pe fata. Si sa stau sa o tot dau jos ca nu merg nu e prea placut
  • razvan0311

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Nu este nevoie sa o dai mereu jos, le bagi si vezi daca merg ( nu e nevoie sa o pui la loc ). Ti-am zis, daca iei can bus nu o sa ai probleme cu ele/ computer-ul masinii sa dea eroare, singura problema pe care o poti avea ar fi cea legata de contacte pe care o am si eu ( orice led ai lua sistemul este cam acelasi, personal am incercat cu led-uri de 4 tipuri d.p.d.v. al sistemului de contact si toate au facut la fel ).
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Cred ca atunci o sa pun doar pe fata, in torpedou si portbagaj, si pe spate o sa iau niste becuri colorate
  • larson

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2013

  • Mesaj Privat
multumesc razvan ,astept sa rezolvi si sa-mi spui si mie .. toate cele bune.
  • dedebz

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut
Am si eu o problema mi-am cumparat leduri cu canbus si le-am pus pe plafoniera fata.Totul ok , apoi mi-am pus si pe plafoniera din spate si cand am pus primul led s-a aprins pt o clipa apoi s-a stins si nu imi mai functioneaza nici plafoniera din fata nici cea din spate.Am pus becul normal la loc si cand apas pe un butonul din stanga la plafoniera din spate se aprinde becul din mijloc la plafoniera din fata:) iar in rest nu imi functioneaza nici un bec Sad(
Rog suport !
Modelul masinii Opel astra H
  • cool

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Prima data verifica sigurantele din rec.si fa o stergere erori rec.pentru montare le la plafoniera spate este nevoie de o modificare la 2contacte sin cele 4 ale ledului.se izoleaza contactele in diagonala pe led
  • dedebz

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut....hai sa o luam usor Wink) deci sa "verific sigurantele din rec ? Care sunt alea ?ma multumesc sa imi mearga ca inainte
  • dedebz

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Si stergerea de erori rec cum.o fac ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR