Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • C.Stefan

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2014

  • Mesaj Privat
mad2max a scris:La ce te referi cand zici audi e mai rezistent ca opel? daca te referi la impact n-ai nimerit-o, amandoua au 4 stele,, dar meriva e mult mai greu ca audi a2(peste 450kg) asa ca la o coliziune as paria banii pe opel


Ma refer strict la faptul ca se strica mai greu audi decat opel, piesele sunt superioare ca rezistenta. Din punct de vedere al impactului nu cred ca e mare diferenta intre ele fiind amandoua clasa mica.

Fiind un fan diesel pentru cuplul si forta lui tot nu pot recomanda meriva in situatia de fata.

@bh13ncu despre ipoteza ta sunt de acord, niciodata nu stii ce poate cadea la o masina, nu toate piesele dau semne inainte sa pice, insa fiind subiectivi la aproape 200.000km te astepti mai repede la diesel sa cada o piesa costisitoare decat la benzina.
Skip ads

  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Asta e corect ! Dieselul e mai ,,expus,, riscului . Tine mai mult , e mai robust , pus la punct uiti de el dar si cind vine o vreme ..... sa te tii !
Aiurea in tramvai vorbind , Audi macar pare mai dragalas ....chiar daca sint eu fan diesel.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu am spus niciodata ca neamtul nu stie sa intretina masina...insa samsarii nu au cum sa aduca o masina buna la bani putini, si sub 3-400.000 km si impecabila, si diesel...pt ca nu au cum sa faca profit ; preturile dim Germania la masini intretinute sunt mult peste piata de la noi...cum explici asta ? Cred ca este la mintea cocosului...si da, in cunostinte poti avea cat de cat incrddere ; poate le-ai mai auzit cum si-au intretinut masina, ai mai fost pasager in ea, stii ca omul este ingrijit sau tine la masina, este altceva ; plus ca eu am vorbit la obiect si strict despre masinile din link-urile de mai sus ; am intrebat si omul ce nevoi are, etc ; voi stiti doar sa sariti cu gura cand auziti ca ceva e mai bun decat opel..pai cum..
Cat despre cum arata fiecare, subiectul asta nu merita dezbatut fiindca gusturile nu se discuta ; apoi iar ne sare lumea in cap ca parca si oltcitul e frumos...
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
...mie mi-a placut Oltcitul ....! Very Happy

...parca vad ca la final va fi aleasa o a 3-a masina ... ceva la care nu ne-am fi gandit niciunul ! Shocked
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Io cred ca a renuntat la masini si si-a ales vreo bicicleta Very Happy
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
mitzura11 a scris:Buna,
vreau sa imi iau o masina, prima mea masina Very Happy


Exact asta a zis omul. Ca prima masina, nu pre se justifica ceva din segmentul "lux" cum e Audi fie el si A2.
Motorul ala de 1.4 e destul de problematic, ca si 1.6. Zici ca sunt facute de aceiasi idioti care au facut Z14/16XE de la Opel. Parca si cu mai multe hibe in defavoarea VAG.
Ca prima masina, inevitabil o vei strica si poate sa ai mult noroc si prudenta sa nu atingi o aripa. Cand te vei duce sa faci o pana la Audi va fi 20 lei vs 10 lei la un Opel sa spunem.... Piese noi si SH gasesti fara probleme la marcile mai comune, in vreme ce la Audi va fi mai dificil...
  • C.Stefan

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Daca ar fii dupa recomandari.. i-as recomanda 1.2 de pe corsa sau 1.2 16v pe punto (foarte tare motoru ala forta si consum mic)
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Omul a cerut o parere strict despre masinile din doua link-uri ; eu nu inteleg ce rost au comentariile voastre despre alte masini sau de ce vorbiti aiurea despre 1.4 de la vw ? A-ti avut voi si stiti ca nu e bun? Afirmatii de genul ca e mai prost decat motoarele de la opel chiar nu isi au rostul, numai vorbiti din carti sau vorbe auzite in taxi ; v-ati uitat la preturile la piese comparativ cu opel? Sau ce costuri implica dieselul de la opel fata de benzinarul clasic de pe A2? Preturi la volanta, kit ambreiaj, egr, injectoare, turbina, taxe si toate cele la opel cred ca o sa va inchida gura ; acum mai nou o pana la vulcanizare costa mai mult daca ai audi? Doamne fereste-ma de sfaturi dastea..ma minunez pe zi ce trece ce prostii si aberatii se scriu aici...Oricum e forum, e gratis sa vorbim mult si prost, fiecare vrea sa arate ca e miezul din dodoasca...
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Bogdane, dar tu de unde citesti, de pe net? Daca ai fi mult mai atent ai observa ca la Opel multe probleme se remediaza prin curatare, in vreme ce la restul sunt ceva mai costisitoare. Stiu indeaproape un 1.4 de pe G4 2001 care nu exceleaza prin nimic. Ba chair e problematic si asta la mai putin de 200000 km...
Te asigur ca intretinerea la o masina mai rara este mult mai complicata.
De exemplu, eu la 206, care oricum nu e asa de rar, am avut instalatia electrica de la ventilatorul de racire pur si simplu mancata/putreda. Sambata seara de unde sa fac eu rost de relee si firele necesare? Evident, din dezmembrari de pe un Opel.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am avut 2 motorizari de 1.4 de la vw ; nu am avut nicio problema cu niciuna ; se descurcau mult mai bine decat lesinatul de 1.4 90 cp de pe corsa D-ul care l-am avut ; si eu nu inteleg..voi chiar a-ti cumpara o masina de la un samsar la care mai e si taxa enorma, care are peste 300.000 km in detrimentul uneia mai calitativa si mai ieftina a unei cunostinte, inmatriculata, in contextul in care faceti pana in 15.000/an?
Ori unii de aici sunt setati 100% pe opel, nu au mai auzit/condus altceva, s-au au profit din vanzari si trebuie sa tina cu casa, ori imi scapa mie ceva sau gandesc eu mai anormal...
p.s : sau mai sus , genul de comentarii ca s-ar recomanda 1.2 pe corsa...pai ala e motor ? si la performante si la consum si la rapoarte e ingropat...pe punto intr-adevar, este super motorul de 1.2 60 cp ; am avut pe un Panda si aveam in Bucuresti consum de 6% si afara 4 %, pe benzina asta ; plus ca are si un demaraj foarte bun si cuplu bun pana in 3500 rpm, ceea ce te ajuta foarte mult in oras ; dar fiaturile sunt masini proaste, cu probleme multe si costisitoare la electrica + directie...degeaba consuma putin daca iti mananc banii si timpul pe alte parti..
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu am spus sa nu ia masina de la cunostinta, ci doar am avertizat ca Audi nu este o foarte buna optiune pentru prima masina.
Cat despre condus alte marci Laughing
Din ce vad din postarile tale, Opelul e cea mai slaba masina care ai avut-o. Mai departe, sincer, am niste dubii ca ai avut si altceva pe mana ci iti bazezi teoriile din ce ai citit pe net/auzit de la cunostinte.

Observ ca tot apar diversi dubiosi sa sustina pe un forum dedicat ca marca respectiva e cea mai slaba comparativ cu restul, si asta nu numai aici. E un trend? Very Happy
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca este trend sau nu, insa prefer sa spun adevarul ; cat despre ceea ce am avut eu, chiar nu este relevant ; daca as spune apoi ar incepe altii sa spuna ca ma laud ; asa ca mai bine sa credeti voi ca nu am avut eu nimic ; daca te amuza faptul cu condusul altor marci, si chiar ai condus destule, nu prea pot sa cred ca tu vezi vreun termen de comparatie intre vw si opel ; adica...spune-mi un plus pe care il are opelul ? dotari mai putine, tinuta de drum mai proasta, manevrabilitate ( directie + frana + cutie ) mult inferioare...dar in fine, o dam iar in offtopic ; la fel si cu audi a2 vs meriva..eu nu va inteleg de ce nu vorbiti la subiect si cautati mereu sa atacati pe altii ? eu am prezentat avantajele A2-ului in opinia mea; ; contrazice-ma cu arguemnte te rog, de ce ai alege masina din primul post neinmatriculata si va fi o discutie civilizata; dar nimeni nu face asta pentru ca din diverse motive prefera sa inghita in sec si sa arunce cu rosii in alte marci...e si opel tot o masina ; la general vorbind, o fi ok ; cui ii place sa fie sanatos, asta e cel mai important ; dar in versus e alta discutie ; eu nu as compara opel niciodata cu VW / audi / bmw / mercedes/ nissan / toyota / mazda...poate cu peugeot, renault , fiat, ford, etc...si mai spun inca o data ce le spun tuturor ; verificati fratilor testele de speciliatate, comparatiile facute de profesionisti, articole din Top Gear si de pe youtube, aveti informatie o gramada ; o puteti sintetiza ; nu sa postati aici si sa isi dea taranul care nici nu stie ce-i aia turbina cu parerea...
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
""nu prea pot sa cred ca tu vezi vreun termen de comparatie intre vw si opel ; adica...spune-mi un plus pe care il are opelul ? dotari mai putine, tinuta de drum mai proasta, manevrabilitate ( directie + frana + cutie ) mult inferioare...'""

sistem franare opel :
http://www.automarket.ro/st...-0-kmh-42371.html

mai pun performante 160/195 cai vs 140/170 la diesele de 2 l ? sau norisorul de fum de la esapamentul Vag ? nu exista masina suprema in orice clasa, toate au plusuri si minusuri, atfel s-ar cumpara doar cea mai buna.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@bgd92 uite aici comparatie opel vs golf http://www.autobild.de/bild...525130.html#bild3 ....sa vezi interiorul de rahat si rugina la vw si la opel nu dupa 200k km, comparatie facuta de nemti, asa ca mai deschide ochii sau nu, cum vrei pana la urma. Macar las-o naibii cu "n-as compara niciodata opel cu vw" cand toata lumea le compara, si uite ca mai sunt capitole la care vw iese mai prost!
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu cred ca rugina este o problema nici la vw nici la opel ; ambele stau bine la capitolul asta si nu ruginesc prematur ; nemtii trebuie sa vanda si opel, nu ? Totusi, cu ce ai putea sa compari masini precum CC-ul, Phantom, Touareg, Amarok, Scirocco? Cu insignia...? Sau zafira & mokka? Sa fim seriosi..opel are avantajul ca este ieftin si atat ;
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
CC - insignia

scirocco - astra gtc

Zafira si " mokka " sunt din clase diferite.

Ineteriorul unui vw de 2013 e ca cel de 2001 putin modificat cu plastice mai proaste. VW ia bataie de la opel vizibil la interior + exterior. La motoare .... depinde de cine conduce masina si cum. Golf 7 e un golf 4 la exterior cu alte faruri, alte lampi si cu mai multe colturi ascutite.

Opel are o evolutie superba de cand a lansat insignia. Dar mai trebuie sa avem si troli nu doar oameni pe forumuri.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Ia uite ma unde era miezul din dodoasca..pe topicul asta ; du-te ma copile si plimba-te cu opelul tau, baga-i ulei in motorina si fii fericit...cred ca n-ai atins in viata ta un vw si te-ai gandit tu ca se compara CC-ul cu insginia...plastice putin modificate..? sa-mi lasi adresa pe pm sa iti trimit material de documentare (gratis) si apoi sa iti exprimi opinia ; mai incuiat la minte ca tine pe aici nu cred sa mai fie..vorbesti mereu in necunostinta de cauza si numai prostii ; la motoare conteaza cine conduce? Asa cum conduceai tu G-ul si tatal tau J-ul ? Si ai demonstrat tu ca ai facut.un J cu 75 de martoage ale G-ului? cred ca apa aia plata de aseara a avut ceva in ea..
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Bogdaner, ca tot ne invartim OFFtopic, in Passat CC am avut neplacerea sa ma simt destul de nasol fata de o Insignie mai mult decaty dotata. Poate ca arata mai bine CC, dar cam atat. E un Pasat B6-7 ceva mai atragator.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
In insigna am impresia ca nu imi gasesc locul in scaun oricat l-as regla ; antifonarea mi s-a parut mai slaba, plus ca nu sufar droaia de butoane aruncate in consola centrala ; sunt foarte incomode mai ales in trafic si daca nu cunosti masina...
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am avut plãcerea sã mã plimb cu un VW Eos ºi la multe aspecte privind calitatea materialelor mi se pare cã stã mai prost decât Astra H-ul meu. Adicã uzura ºi ponosirea butoanelor ºi plasticelor apare mult mai repede, de piele nu mai zic, maºina are pielea tocitã pe nuca DSG ºi pe volan, asta dupã doar 100k reali (maºina e luatã din România în 2009, primul proprietar). Nici la confort nu m-a dat pe spate, dar nu ãsta e scopul ei; la fel ºi la greieraºi ºi zgomote, pârâie plasticul în anumite situaþii la fel ca pe orice altã maºinã. În plus, scârþâie chederele pe ea ceva de speriat, dar poate asta e un caz particular ºi nu e boala lor, nu ºtiu.

Ce mi-a plãcut a fost faptul cã se simte mai închegatã decât H-ul meu, mai robustã, se simte cã-i "maºinã", dar e departe de a fi perfectã ºi sincer mi-ar plãcea mai mult un H GTC dotat decât un EOS (e doar preferinþa mea).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR