Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • andrey_010

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Buna tuturor, am o astra g 1.6 16V z16xe cu ceva probleme la tractiune* as zice eu Sad Totul se petrece atunci cand plec de pe loc cu asa zisele ''fluieraturi''; in loc sa plec de pe loc ''fluierand frumos'' masipa parca incepe sa topaie pe verticala cum s-ar spune, deci nu e ca si cand ar tinde sa moara motorul sau da un rateu ceva, si iti da senzatia aceea ca te baga putin in scaun,nu, efectiv parca ''sare''. M-am gandit ca probabil este legat oarecum de aderenta rotilor la carosabil insa aceasi problema se intampla atat pe carosabil uscat cat si pe umed si nu am prea auzit de asa ceva la o masina stok. Asa ca inclin sa cred ca ar fi vrun joc pe undeva, dar ce si unde? Crying or Very sad
A-s aprecia mult daca cineva s-a mai confruntat cu asa ceva sau are informati despre aceasta problema sa ma lumineze putin si pe mine. Multumesc anticipat!

P.S. Mentionez ca ambreiajul este destul de uzat, insa mi-a spus un prieten cu o Zafira ca si el are exact aceasi problema iar ambreiajul este ok,deci nu cred sa fie de acolo
Skip ads

  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Cauciucuri uzate neuniform sau cu defecte interne, gen galca; suspensie uzata sau doar flansele de la amortizor. Si eu patesc la plecarea brusca de pe loc.
  • andrey_010

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Ma indoiesc ca ar fi de la cauciucuri intrucat aceasi figura mi-a facuto atat cu cauziucurile de vara cat si cu cele de iarna (hai sa zic ca ar avea ceva vrun set, dar ambele? nu cred) suspensile le-am verificat iarasi si par a fi in regula insa s-ar putea sa fie acele flanse. Prin flanse te referi la acel cauciuc care oarecum se vede atunci cand deschizi capota, ca fiind deasura la amortizor? (scuze daca am zis vreo prostie dar nu sunt stralucit in mecania) S-ar putea sa fie acelea,mi-a zis tataul meu ca ar trebui schimbate, cand treci peste o denivelare mica,gen capat de pod/canal se simte/aude ceva ca bate usor si s-a constatat ca alea ar fi duse; deci acelea ar fi flansele? Rolling Eyes
  • avram1987

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2012

  • Mesaj Privat
da alea sunt flansele
Skip ads

  • andrey_010

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Si se poate uza/defacta vreo componenta(inafara de flansele care trebuie schimbate) daca continui sa mai merg o bucata cu masina asa?
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
andrey_010 a scris:,mi-a zis tatal meu ca ar trebui schimbate,

Cu flansele mai poti merge asa .....dar daca continui sa faci fluieraturi de pe loc s-ar putea ca schimbatul flanselor sa devina un gest inutil.
  • andrey_010

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Ok, multumesc mult pentru raspunsuri si informatii! Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR