Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Aa. Si oricum Honda e peste Opel, nu se pune discutia. Intra in competitie cu BMW / Audi. Ca asa si 116d-ul meu are tot motor de 2.0 diesel, desi e un fel de downsized la 115cp.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La rugamintea colegului Kspic suspendat. Wink


  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Probabil e pt colegul deasemenea suspendat, bgd92. Smile

Dar nu stiu daca impresioneaza pe cineva, deja m-am saturat eu de filmuletele si pozele lui Kspic (nesolicitate). De 1 Mai s-a dus special sa faca un filmulet, sa-l editeze, sa-l posteze. Va dati seama cata lipsa de ocupatie are omul asta. Macar de avea si el un Astra GTC sau OPC nu o amarata de G.

Deja m-am plictisit.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ideea e ca filmuletul demonstreaza ca motorasul ala chiar poate dupa remap....oricum sa zicem ca sunt 9.7 cand atinge 100 pe vitezometru viteza reala e insa undeva pe la 96km/h, probabil ca 100 km/h real e undeva la 10.5s ceea ce nu e deloc rau...
PS...Pentru OPC sau alte minuni nu se prea contrazice lumea pentru ca putin detin asemenea masini.
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai daca discutam de masini, hai sa discutam de motoare de la 1.9 150cp in sus, nu sa ne spameze X cu toate demostratiile lui pe care nu i le-a cerut nimeni.

Fara suparare, dar mi-a ajuns. Si nimeni nu vrea sa vada un Astra F/G/H, sunt prea banale, prea comune,

Pe forumul bmw se rade de tine daca vii cu asa ceva (majoritatea fiind masini potente, nu un G cu 100cp). Sa fim seriosi.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@increatul
Fara suparare unii sunt interesati unii nu.....cat despre motoare de la 150cp in sus nu te opreste nimeni sa creezi un topic nou
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Tu nu vezi ce scriu oamenii astia pe aici? Cu 1.7 ca al tau, ca fac liniute, curse prin oras etc.

Avem niste banale de Astra, vrem sa le "dam in gusa" sa para si ele ceva, iar oameni cu 300cp merg regulamentar si isi vad de treaba, desi sunt si ei forumisti (chiar cunosc pe cineva cu un 535d 300cp care conduce super bine si prudent).

Ce zic eu e ca se cam incearca sa se faca din rahat bici. Atata tot. Unii sunt prea copii sa vada asta.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,668
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Si la a mea la 4.500rpm intr-a 3-a am tot 110km/h cu cauciucuri stock, cred ca vitezometrul din filmare arata o viteza apropiata de viteza reala.

Oricum, timpul pe care l-a scos pe 0-100km/h este chiar unul bun, tinand cont ca masina nu mai e noua si motorul asta Y17DT fara remap (75hp) face suta in 14,5sec, diferenta de timp fiind una notabila. Deci e chiar ok harta EDS pentru un eventual remap la motorul Y17DT (daca aveti banii).
Skip ads

  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Timpul este unul chiar foarte bun ! ..... chiar si 10 ... chiar si 11 ar fi fost ! Eu inca lucrez la optimizari si spre greata unora de pe aici voi veni cu un filmulet. Evident , nesolicitat !

Sa ai o masina de 300 CP si sa conduci regulamentar , mi se parea culmea vanitatii ! Pentru ce ai luat-o ? ...pentru scuza aia penibila ... ,,ca sa am un plus de putere in situatii limita,, ? Pai daca conduci prudent nu ajungi in situatii limita nici cu Dacia 1300 !
.....Si eu m-am plictisit de miresuci diafane care conduc precum niste maicute catolice in timp ce calaresc motoare puternice cu 42km/h pe banda 2 de ma silesc pe mine sa-i ocolesc cu coaja mea banala pe banda 1. Pe mine si pe multi altii ce poate mai au si treaba pe lumea asta.

Iar de obicei ,,minunile,, apar tocmai de la prudentii in cauza. Ruleaza 6 luni exemplar ca apoi sa uzeze de puterea masinii la un moment dat si sa constate ca si-a cam iesit din mana sa struneasca atatia cai.

Nu cred ca @Kspic , eu sau altii de pe aici vrem sa demonstram ceva lumii ..... ci mai degraba ( eu cel putin) sint pur si simplu curios de ceea ce poate caruta mea.
Exact cum unii isi pun leduri sub bord ( pentru ei pur si simplu) ... altii isi modifica volanul, schimbatorul, ambientalul, sonorizarea si orice altceva .... la fel exista niste unii care vor doar sa-si cunoasca performantele masinii si limitele ei banale. Doar ca par banale pentru altii!

Cei foarte deranjati de stupiditatile de pe acest topic , din start nici nu trebuia sa intre ........aaaaa, despre ce e vorba ? liniute cu coji ? .....rahaturi, nu ma intereseaza si punct.

@Kspic - e tzapana masinuta ta ! Imi place !
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@bh13 Oamenii aia cu masini de 300cp care conduc regulamentar sunt oameni cu capul pe umeri cum tu n-o sa fi niciodata. N-are rost sa zic ca persoana la care ma refer e manager la o multinationala cu un venit de 3-4000 eur pe luna. Pur si simplu asa a fost educat.

Ce te-ai face daca ai sta in dubai unde lamborghini si rs6 vezi la fiecare 5 minute si viteza maxima legala e pe la 120kmh?

Cred ca habar n-ai pe ce lume traiesti.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Nu stiu care dintre noi ! ....tu nu vezi ca dai tot exemple la superlativ ? ...esti prea sus prietene ! Prea sus ! Coboara in lumea reala si banala din Ro ....lasa marcile de sute de cai si soferitul cu masini sfintite.
....daca n-ai avea si tu tot o coaja , as intelege ...... dar cam rade ciob de oala sparta.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Eu nu rad de tine, eu iti zic ca ai probleme cu caputu.

Si nu am luat un bolid second cu 2-300cp, am preferat o masina noua. Nu ma refer la opel.

Si lasa-ma cu coaja ta, discuta cu colegul ala al tau despre liniute, ca esti deja exagerat, oricum te face, ce rost sa mai discutam.
Skip ads

  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Sa fiu al naibii daca pot intelege ! Chiar nu se poate discuta fara aprecieri jignitoare , ofense si aprecieri de 2 lei ?
Crezi ca ma doare tastatura sa scriu si eu aprecieri care de care mai soioase ? La ce bun ? ....

Da, colegul ala al meu sigur ca ma face ...... admit ca am avut un minus la documentatii ...ulterior am vazut ca in 2001 si 2002 Focusul a fost Masina Anului ..cea mai , cea mai ...Ok. Mi-am reconsiderat pozitia.
Mai mult decat atat , am facut un test PENTRU MINE cu coaja din dotare. Si l-am facut la aproximare , in trafic folosind doar motorina. @Kspic a batut 3 secunde sub mine cu formula EGR OFF + EVO + 2T + Metabond.
Sigur ca umblu la optimizari .....dar chiar daca as scoate un timp sub @Kspic, n-am fata sa ma duc la colegul cu Fordul Focus si sa-i spun ca am refacut niste calcule si acuma G bate Focusul lui. Nu-s chiar atat de idiot !
In fond toata lumea e multumita , mai putin tu ! Colegul cu Fordul e multumit ..... eu sint multumit de caruta mea ..... @Kspic e multumit pentru ca a demonstrat niste chestii mai cu seama ca multi au ras de el. Vreau sa vad acel 1.6 care bate timpul lui ! .... asa ca nu stiu ce ar mai fi de impins pe topicul asta.
Ca in Dubai , ca Honda , ca Multinationala cu salarii pompoase ..... ce treaba avem noi cu astea ?


Ultima modificare facuta de 13nicu la Vin 02 Mai, 2014 1:14 am
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai ti-am explicat ca a avea o masina puternica nu e musai sa mergi ilegal cu ea, iar tu ca ai concurat cu viteze de 130-140kmh prin oras cu un amarat de astra G, nu denota decat inconstienta. Si mai ai si 38 de ani.

Si ai probleme probabil cu debitmetru, daca nu iti trage la cald. Sau ceva pe acolo nu functioneaza.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Si eu ti-am explicat situatia asa ca n-are rost sa ne repetam nici unul.

.....si eu m-am gandit la debitmetru dar nu e. Nu inteleg ce are. 2 zile trage bine la cald , a 3-a zi zici ca e in moarte clinica. E ceva aleatoriu. N-am erori , nu se aprinde nimic , totul pare in regula.
Azi am blindat EGR-ul si a inceput sa ma apese in scaun ....... dar parca vad ca nu o tine mult. Studiez problema inca.

...si apropo ...... veneam spre casa pe E60 si la 80 la ora, treapta 3 am calcat pedala brusc. ....... in viata mea n-am vazut masina asta sa urce asa rapid pana la 110. Nici un nas, nici o incetineala sau stat pe ganduri .....
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Poate o fi vreun senzor de temperatura. Du-te la un mecanic specializat pe 1.7, sigur o rezolva.

Scuze ca ti-am vorbit asa, dar vedem diferit viata. Legat de traiul din Ro, incearca sa ti-l schimbi singur, in anturajul pe care-l am sunt o gramada de persoane cu salarii de 2-3000 eur, in Ro. Deci se poate.
Salut.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Nici o problema. Very Happy E doar incapacitatea comunicarii prin scris de a reda trairi, sentimente, priviri, mimica, etc . Uneori scriem una si se percepe alta.
Nu pot spune ca ma plang de bani dar nici nu ma dau afara din casa .... cu traiul din Ro m-am ,,aclimatizat,,
...S-a pomenit si de varsta la un moment dat ....... cindva aveam leduri pe tenisi si-mi zdranganea bass-ul in nr de inmatriculare .... azi imi dau seama cat am fost penibil. Nah, maturizarea e si o chestie de timp ! Dar vine o vreme cind incepi sa aloci ceva mai mult timp preferintelor tale ..... care de fapt se imputineaza de la an la an.
Toate bune !
  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
dupa cum spuneam, nebunia asta cu alergatul este egala cu zero, hai sa iti arat ce fel de teste fac eu cu un amic :
http://www.youtube.com/watch?v=l-ZdO1mCu78
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
N-ai inteles ideea. Noi ( prin ,,noi,, intelegandu-se astia cu 1.7 dt remapat sau nu) facem exact acelasi lucru dar la un nivel mult mai micutz. Nah, dupa posibilitati.
Sigur ca de la volanul acelui Audi privind inspre @Kspic si @bh13ncu - totul pare un scremut in plin tremurat. De la volanul Astrelor pare ceva mai mult.
...sau mai plastic vorbind , ar fi ca si cum eu la 90 la ora in tr 3 as privi niste tinerei care fac liniute cu 2 biciclete.
De ce nu vreti sa ne lasati sa fim si noi fericiti ? Very Happy
  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
asgard, felicitari mai baieti! Pentru condusul in stilul ala pe drumurile publice. Bine ca v-ati lasat acolo si numele, se vede clar nr de inmatriculare, chiar daca nu e masina voastra, va urez multe amenzi in posta!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR