Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • radualex90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 1.6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut , de cateva zile mi s-a blocat usa dreapta spate la Corsa si nu o mai pot deschide in niciun fel . Am demontat fata de usa cu toate ca este destul de incomod din interior , si am observat ca toate actionarile , tijele functioneaza corect din cate am putut sa imi dau eu seama. Manerul din exterior activeaza o tija care duce la "butuc" iar manerul din interior isi face treaba la fel si "butonul" de blocare si deblocare a usii. Iar cand inchid sau deschid din telecomanda usile , si acel "buton" urca si coboara iar in interiorul usii se aude un zgomot ca si cum ar functionar dar degeaba. Aveti ceva idei ? Idea
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,496
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Si la mine pe dreapta spate "ramane in urma" cateodata, mecanismul de deschidere-inchidere. Posibil sa fie incarcat cu mizerie sau chiar actuator defect.
  • radualex90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 1.6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
E posibil , dar actuatorul misca tamburusul ala in sus sau in jos Confused
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Daca nu se deschide din afara, poate exista acel blocaj pentru copii. Daca nu se deschide de inauntru, atunci e alta belea.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Liviule, cred ca-i invers. Daca e blocajul anti copii, nu se deschide de dinauntru. Asa ar fi si logic, nu? Smile
La colegu' s-a bulit ceva, ca el zice ca nu mai merge nici dinauntru, nici de dinafara.
  • radualex90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 1.6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Ca sa completez povestea, prima data cand s-a blocat am bagat pe langa geam ( am dat un cheder in prealabil jos) o sarma si am tinut contra la tija care este conectata la manerul exterior si s-a deschis usa , am invartit de siguranta pt. copii dar s-a deschis de afara am pus in pozitia initiala protectia pt. copii si am inchis si deschis usa de 10 ori am zis ca s-a rezolvat, dar a 2-a zi s-a blocat de tot si asa stau cu ea de ceva vreme.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
jE ai dreptate, logica e invers.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,496
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Na, ca a luat-o damblaua si pe a mea. Cand se deschide cand nu. Cum spuneam posibil sa fie ceva mizerie pe acolo, dar ma iau de ea in week-end.
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
M-am intalnit cu asemenea caz la un astra, iar problema a fost actuatorul obosit. Se poate inlocui doar actuatorul, fara butuc.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,496
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La actuator ma tot gandesc si eu. Cand era rece mai facea pe niznaiul, dar astazi a fost cald si frumos. Probabil vrea divort sau chiar deces.
  • radualex90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 1.6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Daca ar fi actuatorul , ai idee daca se poate schimba daca usa nu poate fi deschisa ?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,496
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai reusit sa demontezi panoul ar trebui sa poti deschide usa.
Daca nu ai demontat panoul nu ai acces in interiorul usii, deci NU poti inlocui actuatorul.
Skip ads

  • radualex90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 1.6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am fost la un service si mi s-a spus ca este blocat butucl ( incuietoarea ) si trebuie sparta , si inlocuita cu alta noua.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Un mester priceput va deschide ușa fãrã sã spargã incuietoarea. Nu e imposibil, si va dura doar putin mai mult. Daca spune ca doar spargând incuietoarea se poate, cauta pe cineva mai competent.
  • radualex90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 1.6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Are cineva idee cat costa un bucut ? incuietoarea capsulata ?
  • President

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutari
De 3 zile mesteresc la Corsa C proaspat achizitionata. Am rezolvat cu telecomanda cheii, am rezolvat decodatul CDplayer-ului + reparat potentiometru volum + antena. Mai am o chestie de rezolvat. Usa dreapta-spate se deschide numai din afara. Inauntru trag clapeta si nu se intampla nimic. Nu stiu cum e mecanismul inauntru, dar pana acolo... e greu sa dai jos fata de usa? Exista ceva riscuri?
Multumesc.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am dat eu fata de usa jos zilele trecute. scoti subururile, vezi ca ai si jos unul. Vezi ca ai siguranta la manerul geamului, nu trage de el ca barbarul (adica eu faceam asta). Tragi si scoti ornamentul negru de langa geam spre spate, ai sa rupi cel putin un clips, te duci si iei original GM de la magazin. Dai geamul jos si scoti chederul de sus de la fata de usa si geam. Cand scoti fata de usa mai rupi 1, 2 clipsuri, mai faci un drum la magazin si cumperi mai multe clipsuri sa-ti ajunga.

Mai departe te descurci, e totul vizibil, in spatele foliei pentru umezeala, pe care ai sa o rupi.

Si nu mai posta peste tot in forum, la fel ca si cdr-ul.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,496
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Fata de usa se fixeaza in 3 kiplinguri ( holzsurub auto) si 4 sau 5 clipsuri de plastic, marea chichita o reprezinta scoaterea sigurantei de la manerul macaralei geamului. Dupa ce ai rezolvat aceste aspecte fata de usa iese prin impingerea catre in sus vor iesi si cele 3 cleme metalice ce fixeaza chederul interior.
Sa fii atent la remontare la pozitia manerului macaralei!

L. E. Liviu a fost mai rapid!
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Sa nu fie blocata pt. copii, ca atunci nu trebuie desfacut nimic, doar bibilit ceva surub la inchizatoare...
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Cred ca are dreptate@Shiva . Deschide usa si la yala ai sa vezi ceva de genul unui surubel pe care il rotesti
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR