Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! Revin pt. scurt timp, dar job inca nu am gasit Sad

Ref. caseta - ca sa verifici ce pb. sunt fa pashii mentzionatzi de zafirul, adik:
1. ridica mashina de fatza stg. shi dr.
2. vezi ce jocuri sunt la - planetara, pivot, amortizor, flansha amortizor, cap bara directzie, ochelari de la mijlocul casetei - unde se prind cele doua bielete;
3. la intrarea/ieshirea axului volanului in caseta se gaseshte o flansha;
4. sub volan, axul este prins cu un shurub de 10 de o semi-flansha - intra ca o "pana" shi shurubul strange ca un colier;
5. sub caseta este un capac mare de 32 (parca) ce acopera un shurub de reglaj - in acest shurub este un arc f. tare care compenseaza uzura axului (shurubului) melcat shi il preseaza pe axul ce vine dinspre volan.

De aici se poate regla intr-o plaja destul de mica aceasta uzura - dar pana la o limita, dupa care pe masura ce strangi, volanul se invarte din ce in ce mai greu - chiar shi cu servo!!

Testeza mashina pe drum cu pietruit sau treceri peste liniile de tramvai - tb. sa simtzi "la mana" un joc care vine din axul volanului. Linishte in mashina shi fara trafic pe langa tine, ca sa shi auzi clonca-clonca.

Reglajul de mai sus se face dupa ce slabashti toate cele 4 shuruburi de 10 de la caseta, shurubul de 10 de la axul volanului (cel cu "pana"). Ideal este sa ai elevator shi nu mai desfaci shuruburile astea. Daca nu, tragi de caseta putzin in sus pana ai pozitzie sa pui cheia shi sa desfaci.

Idee cu repararea casetei nu mi se pare extra pt. ca eu cred ca tb. inlocuit shurubul melcat (cel putzin acesta) shi nu shtiu dak se gaseshte la magazine. Daca il face "meseriashu'" la strung ... o sa fie din plastilina in comparatzie cu calitatea celui original...

Succes!
Skip ads

  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
putin probabil sa se fi f*** caseta de directia la o masina din 2001 , doar nu`s din plastic.
pentru caseta de directie probabil la 1000E sa te astepti.
daca chiar esti interesat o putem face rost si pe aia de la opel la un pret mai bun.
bafta!

placute fata 2 mil pagid nemtesti
placute spate 690.000
discuri fata 1.800.000 / bucata
  • Tudor

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina: Signum 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Vino in Iasi.Debitmetrul costa cam 5 mil iar in ceea ce priveste caseta de directie... eu nu cred ca este ea problema.La mine se simte in volam un "cloncanit" la patra sparta sau la gropile din asfalt si este doar furca de la volan care se poate schimba(nu toate caseta de directie)si nu costa mult si nici nu dezmembreaza masina pt asta.
  • Tudor

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina: Signum 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2004

  • Mesaj Privat
nu uita de bucsele de la bara de torsiune(sunt 2 si costa 80.000 buc)Manopera aproape 2mil.MERITA.
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ce dracu' le face de 2 mil ? Sad
  • CIRSTEAADI

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Caseta de directie ? Este o problema legata de caseta de directie si vectra B.Din cite stiu unul dintre defectele de fabricatie la vectra B este legat de directie.Bun! Am achizitonat o vectra b din 96 si am facut "saltul " asta de la Astra din 2001. Directia la vectra = mult mai proasta. Am intrebat un cunoscut de la Opel si mi-a spus ca nu pot compara Astra din 2001 cu vectra din 96. De curind am descoperit TIS-ul care la prezentarea dupa simtome da la manevrare greoaie ca problema caseta de directie , defect de fabricatie pentru masinile fabricat in 96 . Remediu = inlocuire. la magazin pretul este de 22 mil. Dar asta la vectra din 96, nu la o masina aproape noua. Discurile de frina de ce trebuie schimbate ? Sunt discurile sau cumva rulmentii ( care cel putin pe spate sint corp comun cu discurile), pret 7-8 mil pentru spate.
  • crisluca1985

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucucresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2004

  • Mesaj Privat
La caseta de directie, am intrebat multa lume si cam toti mi-au spus ca la masina cu 60000 km si model destul de nou e cam imposibil sa aiba probleme cu caseta de directie. Asa ca nu o schimb, mie mi se misca perfect volanu si masina, chiar prea bine.
Apoi la un mecanic a zis ca trebuie schimbate discurile si placutele de frana pe fata.
Mi-am gasit o relatie care importa asa ceva si e posibil sa le iau mai ieftine, dar ma intreb acum daca chiar au ceva, ca tot mecanicu ala mi-a zis si de caseta de directie, problema e ca lucra la reprezentanta opel din otopeni, acolo am fost cu ea, deci ar cam trebui sa-l cred nu?
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Dupa mine, poti umbla linistit, caseta nu are inca nimic. Principalele defecte ale casetelor de Vectra B sunt pierdere ulei sau cloncanit. In rest sunt destul de robuste si nu trebuie sa-ti faci griji. Te sfatuiesc sa nu umbli la surubul ala de reglaj de care vorbea marius radu.
Daca vreodata o sa ai nevoie de caseta, o sa am tot timpul macar una disponibila.
Skip ads

  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
crisluca1985 a scris:....ca tot mecanicu ala mi-a zis si de caseta de directie, problema e ca lucra la reprezentanta opel din otopeni, acolo am fost cu ea, deci ar cam trebui sa-l cred nu?


ba n-ar trebui sa il crezi deloc. astia de la reprezentante is cei mai tzepari. Iti iau piese bune de pe masina si bun "ciubucuri" de-ale lor.
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Am pus o foto in garajul meu.
  • crisluca1985

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucucresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Baieti e posibil sa iti ia aia la reprezentante piese bune dupa masina si sa puna altele proaste? ma pune pe ganduri asta deoarece cand m-am dus la ei le-am lasat masina cateva ore si nu m-au lasat sa stau acolo sa ma uit, e posibil sa fie asa de nesimtiti? si daca e asa unde s-o duc daca am probleme cu ea? daca nici in reprezentante nu mai ai incredere? Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
  • Polenstein

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: TM-BV
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Salutare...Am si eu un Vectra A '91. Imi curgea ulei din caseta de directie si am mers la reprezentanta Opel sa o schimb (Arad- Zimand Cuz) toate bune si frumoase... de acolo am plecat spre Oradea...pe la ora 16..nebunie mare pe sosea..nu am putut sa merg mai tare de 50-70km/h
noaptea cand am venit inapoi spre TM i-am dat putin gaz...dar cum ajungeam la 100km/h volanul vibra foarte tare si nu prea mai aveam nici un el de control...am tras pe dreapta am crezut ca pierd vreo roata..Am ridicat-o pe cric(dreapta fata) si cand am miscat roata stanga-dreapta am vazut ca se misca tot ansamblul (cu tot cu caseta de directie). Dupa cum poate stiti la vectra A caseta de directie e fixata de caroserie cu 2 coliere(4 suruburi)...la mine cele 4 suruburi erau infiletate doar 2-3 spire de filet
adica doar puse suruburile acolo cu mana...m-am pus , le-am strans si am mers mai departe...A doua zi am sunat la reprezentanta Opel unde am facut reparatiile cu o zi inainte...iar raspunsul sefului de atelier a fost...
"E NORMAL SE SE MAI DESTRANGA NISTE SURUBURI" doar ca de cand le-am strans nu s-au mai desfacut deloc...si le-am verificat periodic..
asa ca BAFTA LA MECANICI...
Skip ads

  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am un Vectra B din 2001 recent achizitzionata. De la o vreme incoace cand merg cu ea pe piatra cubica (la viteza mica) simt un trepidat in volan si un zgomot foarte mic (sincronizat cu trepidatul volanului).Stiu ca la dacia lu' tata era o chestie acolo la volan(la nush ce cruce) care in timp se uza si care dadea aceleasi simptome. Este oare si la Vectra-ul meu cam aceeasi problema? adica se poate remedia la fel de usor? Este normal ca dupa un timp de mers pe drumurile noastre cu cratere sa apara un astfel de trepidat? Multzumesc anticipat
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
intr-adevar, la dacie este o bucsa de plastic care se mai uzeaza .....imediat ce te uiti sub bord....la opel nu stiu cum e Sad
  • AlexyMir

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ashe...... deci: in primul rand sal'tare la toata lumea..... Wink
revenind la topic...... NU va-ncredeti niciodata 100% in ce spun mecanicii de la reprezentante.... mai sus mentionati cei din Otopeni.... am avut o exp super neplacuta cu ei.... Evil or Very Mad Am dus masina acolo pt un schimbat de garnitura de chiulasa, ok, si-n afara de planat si sch garnitura nimic altceva.... SURPRIZA!! dupa cca 4ore de asteptat in sala... n-ai voie in atelier.... Evil or Very Mad vine la mine cu o lista de ce ar trebui facut.... piese (doar de la ei) si manopera 20mil. M-am gandit si razgandit si m-am dus cu tupeu in hala langa masina (mititica era singura.... Laughing ) iar mecanicul care lucrase la ea ma trage sub masina si-mi sopteste ca daca nu vreau s-o fac acolo mi-o face la el acasa cu 8 mil (piese + manopera) ca nu tb schimbat tot ce mi-au pus acolo (seful de service si-un supraveghtor evreu tare scarbit si-nfumurat). pana la urma tot prin cunostinte am "scapat" cu 4 mil (adika interventii la patronul companiei, Dl Mozafi, care mi-a acceptat sa vin cu piesele mele si mi-a facut si reducere la manopera....)
Iar ca tot veni vorba de sch piese bune sau f putin uzate ca "asa trebuie", am un coleg cu o Octavia TDI la care s-a stricat o pompa de vacuum care nu se gaseste decat impreuna cu toata turbina... cca 1600 EUR.. dar din vorba in vorba a ajuns la Porsche la cineva care i-a dat una cu doar 200 EUR (pompa de vacuum) perfect functionala data jos de la altul..... de' doar tb schimbata, nu? Evil or Very Mad
  • AlexyMir

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
si acum revenind in totalitate la subiect... la vectra mea, la rece, imi cloncane si volanul cam are trepidatii (asta tot timpul) sa fie din planetare care sunt cam obosite sau are prbl si caseta? Confused thnks
  • Andrei34

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 1,6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o marre problema...
Am un Vectra b hatchback din '96.Cand l-am luat servo mergea putin de tot mai greu ca la un servo perfect...cateodata isi dadea drumu si mergea bine.Am mers cu ea vreo 1500 km si dintr-o data cand am scos masina la o plimbare mi s-a intarit brusc volanul si de atunci se aud zgomote ciudate in volan...Nu mai aveam lichid de servo asa k i-am pus.5 min masina a mers perfect,dupa care iar s-a intarit volanul....si cand ma uit sub ea...balta de ulei roz!(ala de srevodir)-o teava de sub masina e sparta(cred ca pe acolo curge uleiul)Am dus-o la service si mi-au spus ca e dusa caseta de directie si ca am indoita bara de pe partea stanga a casetei....ARE CINEVA caseta de directie de vectra b model '96?(la service dezmembrau un vauxhall si mi-au spus k nu se potrivesc casetele-aia era cu volan p dreapta)....Am uitat s spun ca se ia fff greu de volan...mai greu ca la tractor!
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Nu e indoita nici o ''bara''. Caseta ta se reconditioneaza. Am si casete gata reconditionate la Targoviste, unde putem face si demontajul/montajul de pe/pe masina.
Reconditionarea casetei costa 800 ron + tva, daca vrei si demontaj-montaj pe masina inca 300 ron + tva, inclusiv ulei si convergenta. Se rezolva intr-o singura zi.
  • Andrei34

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 1,6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
trami a scris:Nu e indoita nici o ''bara''. Caseta ta se reconditioneaza. Am si casete gata reconditionate la Targoviste, unde putem face si demontajul/montajul de pe/pe masina.
Reconditionarea casetei costa 800 ron + tva, daca vrei si demontaj-montaj pe masina inca 300 ron + tva, inclusiv ulei si convergenta. Se rezolva intr-o singura zi.

Problema este ca nu sunt sigur ca e de vina caseta.O voi mai duce si la alt service sa vad ce zic si aia(eu am masina la Pitesti si lucrez in Bucuresti-va fi cam greu s vin la Targoviste,dar cand ma decid s fac masina te voi contacta).Lasa-mi shi mie un id d mess sau un nr de tel ceva s te contactez k s putem vb mai multe.Mss
  • Andrei34

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 1,6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
nu mai e nevoie k am gasit nr de tel pe servodirectii.com. Mss mult d tot
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR