Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • crisluca1985

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucucresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Deci am nevoie sa schimb la masina mea (e la semnatura) caseta de directie, discuri de frana pe fata + placute de frana (acum nu stiu daca sunt aerate, ca daca sunt e bine dar daca nu sunt as vrea sa cumpar aerate, sport) si debimetru de aer.
Acum am auzit ca, caseta de directie e super scumpa, de unde as putea sa le iau mai ieftin?
Sau daca stiti cam la cat m-ar duce toate astea?
Skip ads

  • sbirlut

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Cei de la opel din Timisoara mi-au spus ca debimetru de aer e in jur de 7.8 mil. (fara manopera) de restul pieselor nu stiu.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
discurile trebuie sa fie aerate. nu am mai vazut pline de la dacia 1300.
discurile si placutele nu ar tebui sa fie exagerat de scumpe. de caseta nu stiu si sper sa nu aflu vreodata. magazine mai ieftine de la care am mai luat piese (nu orice e mai ieftin, unele da, unele nu) sint auto karma (lacul tei vizavi de circ) si gut auto (dr. taberei 93 sau pe acolo).
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
caseta de directie pt o masina din 2001?.... dar ce ai facut cu ea? foarte greu ce cauti tu, o sa iasa scump daca o vrei noua! daca cauti SH, vezi ca multe de la dezmembrari sunt lovite, si foarte posibil au caseta varza.
Skip ads

  • crisluca1985

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucucresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Pai eu am luat masina din Germania cu 50000 de km si am dus-o dupa vreo 8000 la o reprezentanta opel din Otopeni sa imi schimbe unele lucruri, si ala a zis ca trebuie schimbate si astea dar nu mi-a zis cat dar a zis ca e mult, normal ca vreau noua, dar vroiam sa aflu cam la cat de mult se ridica, si daca nu o schimb ce se poate intampla.
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Un sfat pentru tine si pentru toti care si-au luat masini de curand:

NU mai aveti incredere in NICI UN "mecanic" de la service. Pana si cei de la reprezentantzele Opel sunt corupti (iau mita sa minta clientii) si sunt PROSTI. Nu stiu ce pregatire fac ei dar sunt idioti. Ganditi-va ca cei care se fac "mecanici" au "promovat" liceul AUTO adica cunostintele lor sunt aproape 0 !!! Ei cunosc tot din auzit si din practica pe masinile noastre. Cel mai bun lucru care poti sa-l faci e sa inveti singur cum functioneaza masina ta si ce are nevoie si s anu te duci la service decat pentru body work (desi si acolo se fac tampenii) si pentru tester pentru ca nu este accesibil...

Eu am invatat mult despre masina mea si acum diagnostichez singur ce are si ce chiar trebuie sa schimb. Tot ce v-am spus a fost din experienta. Nu aruncati banii aiurea pe service pentru ca multi mecanici dau sfaturi PROASTE despre ce e de vina si ce trebuie schimbat...
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Caseta de directie? Deja ? Pai asta nu e masina de off-road! Sau ai luat vreun canal...de vreo 2 m? Eu am reusit sa rup o caseta de VW luand un sant de 50 cm la 120km/h...si tot am reusit sa o repar. Oricum, te am in vedere, stiu pe cineva care s-ar putea sa aibe sh.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Si eu am luat aceeasi teapa de la un mecanic. ...
Ca sa te "linistesti" (eu am facut-o de vreo 15000 km Laughing ) una noua originala (zafira-2001) e la dealeri Opel cam 1800 Eur; la Augsburg cam 1200 si tot la Augsburg neoriginala cam 600 cu conditia sa o returnezi pe cea veche (care va fi reconditinata!!!!)
Zic ca m-am linistit pt ca problemele NU erau din caseta.....
Mai e o chestie interesanta pe care am aflat-o in toate aceste cautari: sint vreo 6 (!!) tipuri de casete pt . anul si modelul meu, asa ca a trebuit sa aflu la un service (alti bani...) ce tip am ca sa vad ce pret ar fi.
Asa ca "masoara de 10 ori si taie 1 data"!
Daca totusi chiar asta e problema incearca la dezmembrari sau ar mai fi un mic magazinas cu SH pe Banu Manta (cam vizavi -stinga fata de Primarie) mi s-a parut f. civilizat
Discuri: cam 150-200 eur
Placute: cam 40-60 eur
Skip ads

  • florin

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 B X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Si mie mi-a spus o maimuta de la service ca as avea probleme cu caseta de directie. Masina are 78 000 km.
Care ar fi primele simptome de moarte ale casetei de directie.
Ce riscuri implica mersul cu o caseta de directie defecta?
  • crisluca1985

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucucresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Zafir mersi de raspuns, si acum ca m-am hotarat si nu vreau sa dau atatia bani, pun si eu intrebare pe care a pus-o si florin, ce risc daca e defecta si merg cu ea asa?
  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
in cel mai rau caz ai sa ramai fara directie, dar pana acolo mai e cale multa. adika pana se rupe de tot caseta de directie o sa o repari sigur, ca n-ai sa suporti cum se aude, simte, etc....
  • crisluca1985

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucucresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Nu cred ca am vazut bine, tu ai zis cumva ca raman fara directie?
Eu ma gandeam al ceva de genu ca nu mai ai servo directie dar directie de tot e grav. Credeti-ma ca mi s-a intamplat nu stiuce era noroi sau nisip dar la 80 la ora sa iti fuga fata nu e o priveliste frumoasa, noroc cu stalpu si boschetii ca altfel ajungeam pe calea ferata.
Cred ca ma apuc sa strang bani si imi iau neaparat una noua, dar daca tu zici ca se strica pe parcurs, ce sa fac sa astept sa vad daca imi da indicii?
Problema e ca eu o cam alerg si daca se intampla cum a zis ce fac?
Spunea cineva ca merge reparata nu?
Unde si cum si cat?
Skip ads

  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
daca voua va cade caseta de directie la masini din 2000 atunci eu ce sa mai zic... din 91` nu a fost schimbata caseta pana acum si merge perfect.
si nici nu pierde lichid pentru ca de ~1 an nu am completat nimic.

crisluca1985, sa nu`mi zici mie ca nu o alergi ca te vad mereu prin zona Laughing
am sa ma interesez si eu luni pentru discuri si placute de frana sa vad ce pret iti gasesc si iti raspund aici.
bafta!
  • crisluca1985

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucucresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Nu e frumos sa stai si sa te uiti, cand vezi ca trec dai blana si te iei dupa mine, ma intreci (ca ai calibra) si apoi pui frana in fata mea, cobori din masina imi deschizi portiera ma tragi afara si am inviti la o bere, asa mi se pare corect. Laughing Laughing Laughing
Frate adevaru e ca si mie mi se pare suspect mai ales ca masina e in stare super buna dar daca ala a zis asa cine stie chiar asa o fi, mai ales ca la astea nu prea ma pricep, sunt mai complicate.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cris,
ai incercat la mai multi "doctori"?
treba asta-i (usor exagerat) ca atunci cind ti-ar zice un doctor c-ai o boala incurabila.
Nu te duci la cit mai multi sa vezi dac-o fi asa???
simptome caseta:
cloncane fata (fara sa fie din flanse amortizor/pivoti/bucsi/cap bara/bielete antiruliu)
trebuie sa aiba putin joc la intrarea in caseta
directia tb sa mearga din ce in ce mai greu si/sau sa pierzi lichid servo
si-or mai fi si altele dar nu ma pricep....
Si eu am intrebat: dar daca intr-adevar e defecta ce riscuri am?
Baietii de la Augsburg (care ar fi avut interesul sa-si vinda marfa ...) mi-au zis stai domne linistit ca nu cade asa deodata... ai o gramada de simptome inainte (cam alea de mai sus)
personal cred ca e mai bine sa mai vezi
  • crisluca1985

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucucresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Nu m-am dus la nimeni, oricum asta s-a intamplat acum cateva luni, dar ce ma ingrijoreaza este ca atunci nu aveam lichid la servodirectie, adica a venit din germania unde avea 50000 si dupa vreo 6000 dimineata imi scotea un sunet ciudat si m-am dus sa vad ce are si cica nu aveam deloc lichid in servo si mi-a pus si pana acum nu am mai avut probleme, acum ma intreb unde a disparut lichidu ala, ca ala cand a venit a dus-o la rar si nu a avut nimik, iar dupa vreo 2 luni sa ramana fara, sau aia la rar nu verifica asa ceva. E ciudat, oricum pana nu imi face probleme nu am chef s-o duc iar pe la mecanici sa ma sece de bani.
Daca aveti si voi o poza sau sa-mi explicati unde se afla caseta de directie si debimetrul de aer, care ma omoara cu zile.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
zafirul a scris:cris,
ai incercat la mai multi "doctori"?
treba asta-i (usor exagerat) ca atunci cind ti-ar zice un doctor c-ai o boala incurabila.
Nu te duci la cit mai multi sa vezi dac-o fi asa???


off-topic: si reversul e valabil. eu stiu pe cineva care credea ca are o boala grava si toti doctorii ii spuneau ca nu are nimic. pina la urma s-a dovedit ca toti acei doctori (si nu erau doctorasi de la tara) erau cu vaca la pascut.

on-topic: pina la urma ideal e ca mai bun decit toti meseriasii sa fie proprietarul. meseriasul eventual sa faca munca, pentru care proprietarul nu are atelier si scule.
  • crisluca1985

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucucresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Adica eu trebuie sa descopar daca are ceva caseta de directie?
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
daca nu ai joc la volan, nu ai zgomote suspecte, virezi toata cursa fara sa simti nimic ciudat in volan si nu iti papa ulei, atunci ai o caseta perfect sanatoasa.
  • MadCow

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2004

  • Mesaj Privat
am si eu o problema cu caseta de directie, sau asa cred...
cand merg prin gropi, se aude un cloncanit in volan. Servo imi merge bine, se invarte super usor.
Unde ar trebui sa ma uit sa vad daca pird ulei din caseta?
Mie mi-a psus un prieten care se pricepe cat de cat ca ar fi un ochelar de la caseta care e stricat si de asta de aude asa....stie cineva ceva de lucrul asta?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR