Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
in ceea ce priveste timoneria sa inteleg ca mine nu e pb cu ea?corsa 1.3 cdti 2004?e modelul cu timoneria metalica ,nu?
Skip ads

  • Papasan

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Opel Corsa C 2004 Z10XEP
Am inlocuit timoneria. Destul de simplu insa trebuie atentie la stiftul care leaga timoneria de cutia de viteze. Are o siguranta din sarma de arc si trebuie apasata siguranta in interior si apoi scos stiftul. Altfel risti sa indoi sau sa rupi siguranta. Iata cateva poze:
cea veche

cea noua


  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Atentie: la timoneriile noi se cam pierde urmatoarea piesa, defapt siguranta Smile si daca se intampla asta face urat datorita faptului ca timoniera culiseaza pe tija sus/jos si se aude un troncanit nasol.


  • goldeye3002

  • Mesaje scrise: 448
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
La cei ce ati schimbat timoneria, are vreun pic de joc sus-jos? cativa milimetrii dar totusi sesizabil daca trageti de ea? Eu am schimbat-o in service dar parca are ceva joc si nu stiu daca e normal...
Skip ads

  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Zici de jocul descris de mine? Cu siguranta originala are un joc, poti inlocui cu unul facut din metal, mergi la un strungar si-ti face in 5 minute.
  • flopem

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
a mea corsa din 2001 c intra perfect in viteze,nu agata deloc(cu timoneria originala) dar ma enerveaza ca schimbatorul are joc sau este instabil in sensul ca se misca foarte usor in orice directie cu toate ca in viteze intra perfect si as vrea sa fie mai tzapan
mai am o alta masina si la aceea schimbatorul este foarte tzapan si intra perfect in viteze!
cum as putea face sau ce as putea regla sa file si la corsa mea mai fix acel schimbator sa nu am impesia ca mestec intr-o oala cand bag in viteze/?
  • goldeye3002

  • Mesaje scrise: 448
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Prin schimbarea timoneriei scapi si de jocul din schimbator. Cu timoneria metalica schimbator e tzapan calumea, daca vrei iti arat.
  • flopem

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bine dar nu vad de ce as schimba-o cand intra in viteze super perfect abia daca ating schimbatorul!
nu cred ca merita sa dau atatia bani daca e buuna mai ales ca e originala!
trebuie sa se poata regla jocul ala de undeva!
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi dilema o am si eu flopem. In general intra bine in viteze, insa are joc. Timoneria este cea originala, din metal.
Uneori imi mai pune probleme la treapta intai. Cand se intampla asta, introduc in treapta a doua, dupa care in treapta intai, si intra usor, fara sa fortez. Astazi arunc o privire la ea, ca tot vroiam sa ma uit la bucsele de pe spate. Nu-mi dau seama de unde poate fi jocul ala lateral, destul de mare. In plus, e pozitionata ca naiba. Macar daca aveam groapa, sa ma bag sub masina.

Papasan, cat a costat piesa? Vad ca e cumparata din Bucuresti. Rugamintea mea catre cei care o schimba e sa ne spuna cat a costat piesa si de unde au cumparat-o.
  • flopem

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu stiu...eu ma gandesc ca ar trebui sa fie o nuca ceva sub mansonu de la schimbator de unde se poate regla?!
  • Papasan

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Timoneria am cumparat-o de la BOZON GROUP Bucuresti (Splaiul Unirii nr.144) si a costat 350RON. Am dat comanda si a venit dupa aproape o saptamana. In Focsani, de unde sunt eu, imi cereau pe timonerie 600RON.
  • bebe2284

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salutare.
uitandu-ma zilele trecute pe la motorul corsei c a prietenei mele am vazut ca "patina" (nu stiu mecanica Very Happy ) de la cutia de viteze atinge "suportul de care e prinsa, si asta numai cand vreau sa bag in mars-arierre, in rest in orice viteza as da nu atinge. "suportul" este un pic tocit si ma gandesc ca se va toci si mai rau. rog un cunoscator sa imi dea un sfat sau pe cineva care a avut la fel sa imi zica ce a facut.
corsa c 2003 1.0 ecotec
atasez 2 poze, una in mars-arierre si una facuta pe liber



Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Regleaza timoneria, vezi uzura cit ai si daca mai este siguranta (marcata cu rosu in poza).

  • Paun Mihai

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Tocmai am ramas cu masina-n drum din cauza timoneriei si as vrea daca se poate sa o schimb singur. Dupa ce am analizat situatia mai am un singur dubiu: cum se regleaza cea noua dupa schimb?
Ca nu as vrea sa o fac din incercari. Stie cineva? Eventual din Brasov? Daca o pot gasi mai ieftin de 350 lei (in Brasov)?
Mersi!
  • Paun Mihai

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Treaba rezolvata! Am gasit timonerie metalica, cel mai bun pret pe Brasov (din ce am cautat eu) este la Opel Victoria - 341 lei (originala, made by GM). Schimbul puteam sa-l fac si eu (la documentatii e un manual de service foarte bun - e in engleza da' ne descurcam noi cat avem net...) dar teama si lipsa de scule m-au facut sa caut un service mai ieftin si bun si am si gasit unul. E pe strada Spartacus, 40 de lei ora de manopera, afacere de familie a lui nenea Hizo (ungur batran si serios) il recomand cu incredere, oamenii stiu ce fac si nu te jupoaie de piele. Programarea am facut-o prin telefon, la ora stabilita am fost acolo sa duc masina, la ora stabilita masina era gata! Very Happy Acum e ca noua Very Happy
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
http://www.autoconsultonlin...corsa+c&id=98
aici pret si mai bun , dar in Ploiesti
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mihai, spune-mi te rog daca mai ai joc in nuca dupa schimbare. Multumesc.
  • Paun Mihai

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
La care nuca te referi? Question Un pic de joc are schimbatorul dar nu deranjant, ceva de genul cativa mm in viteza si oricum nu sta teapan pe liber, se misca putin...
Pentru Stefan: Stiu ca sunt preturi mai bune in Bucuresti si in Ploiesti dar cu drumul sau curierul tot aia e....
Eu am pus acolo pretul si restul pentru Brasov, ca poate mai are cineva nevoie si sa nu mai alerge si sa sune degeaba, sa stie din start unde sa mearga...
Daca stie cineva preturi mai bune Brasov la piese (dar de origine!) si la service-uri, il rog sa ma informeze si pe mine! Mersi! Very Happy
  • Paun Mihai

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mihai, sa nu fie din articulatia aia de la levierul schimbatorului de viteze, care vine in interior, sub burduful ala de imitatie de piele... Ai verificat acolo?
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Da, m-am uitat. Am gresat articulatia cu vaselina rosie, din plin. Se misca impreuna cu levierul prins in timonerie. Nu e de la timonerie jocul?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR