Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • misu_imv75

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: craiova
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Roaga un prieten mai priceput sa mai '' ridice'' putin ambreiajul si daca nici asa nu mere trebuie reglata sau chiar inlocuita timoneria.... nu cred sa fie de la cutia de viteze Idea
Skip ads

  • Jojodan

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2006

  • Mesaj Privat
shi a mea la fel adusa din germania, rulata 10 mii in rom shi apoi am facut io cu ea 5 mii in doua luni..... dar mie imi intra altfel fata de cum intra cand am luat-o... intra foarte greu; dar daca e sa o conduca altcineva, trebuie sa stau in dreapta, sa schimb eu vitezele.... Si nu e vorba de o persoana..... au fost vreo 6 persoane pe care le-am rugat sa bage in viteza, shinu au reushit. Cateodata nici eu nu reushesc sa bag din prima. Nu am nici bani sa-mi permit s-o bag intr-un service, shi sa-mi ia ala zeci de milioane.....
  • Jojodan

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2006

  • Mesaj Privat
cam cat m-ar costa sa inlocuiesc timoneria???? A si inca ceva.... la turatie mica, motorul(1l) are o trepidatie de parca ar fi pe motorina
  • misu_imv75

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: craiova
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nush exact cat o fi o timonerie de Corsa ,dar se poate regla sau repara prin inlocuirea bucselor uzate ( destul de firave ) cu niste bucsi mai sanatoase ; la mine cind aveam Cielo mi-a inlocuit un prieten bucsile uzate ( o porcarie firava si complicata ) cu o bucsa de volan de dacie care din cate am vazut nu mai are moarte ).... aceeasi problema o aveam si io la Cielo , nu intra bine in 1-a si a2-a.
Totul e sa gasesti un mecanic priceput ca la service iau astia si pielea de pe noi Sad ... daca erai din Craiova iti puteam recomanda pe cineva.... Idea
Skip ads

  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
shi... daca era din craiova pe cine-i recomandai? Wink
  • Jojodan

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu, imi pare rau; sunt din Buc, dar multumesc oricum pentru intentie si bineinteles pentru sfaturi...
  • Xenomorph

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Raspunsurile la intrebarile tale sunt foarte simple, dat fiind ca (inca) mai am aceeasi masina ca si tine, am avut aceleasi probleme si le-am lamurit:

Cutia de viteze: de vina este timoneria, partial din plastic, prost conceputa la modelele pana in 2003. O timonerie metalica originala (modelul dupa 2003) costa 270 RON la OpelGTT iar manopera de montare e vreo 64 RON la Opel Radacini / 80 RON la OpelGTT. Iti sugerez sa faci schimbul cat mai repede, pana nu se agraveaza problema (respectiv sa ajungi sa nu mai poti accesa unele dintre viteze).

Tremuratul motorului: l-am avut, il am si acolo va ramane. Am facut nenumarate chestii in incercarea de a-l elimina dar asta este comportamentul unui "trei cilindri" Opel, n-ai ce-i face. Te vei obisnui cu timpul, ca si mine...

Bafta!
  • Jojodan

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc mult Xenomorph, shi celor care mi-au raspuns
Skip ads

  • valyc76

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Lexxx se monteaza greu timoneria ? Adica sunt reglaje complicate de facut ?
Am si eu probleme cu timoneria si nu stiu ce sa fac... sa ma duc la mecanic cu ea sau sa o schimb eu.
Thx!
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
s-a mai discutat pe forum, dar iti raspund si aici, nu e neaparat greu sa schimbi timopneria, atata timp cat ai la dispozitie o rampa sau canal, dar pana am reglat-o ca lumea mi-a luat 3 saptamani si 3 vizite la mecanic....
  • blondu17m

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2006

  • Mesaj Privat
am un corsa 1.0 2003 shi nu mai intra bine in viteze .am obs ca are un mecanism foarte ciudat unde il pot gasi shi cat costa
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Este vorba de timonerie (=ansamblul de parghii ce fac legatura intre maneta schimbator si axul de comanda al cutiei de viteze). Daca are articulatii de plastic inseamna ca are uzura excesiva. Incearca la dezmembrari, dar verifica jocurile in articulatii sa nu iei alta gata uzata.
Skip ads

  • Grig

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Incearca la dezmembrari si vezi daca gasesti ceva de calitate sau la Augsburg. Aduc si pe comanda.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
blondu17m a scris:am un corsa 1.0 2003 shi nu mai intra bine in viteze .am obs ca are un mecanism foarte ciudat unde il pot gasi shi cat costa


oferi prea putine informatii pentru a putea primi un raspuns multumitor...da-ne mai multe detalii ...

...si ...bine ai venit pe forum

toate bune
  • B_Stefan

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Si eu, din pacate, am fost nevoit sa schimb timoneria.
De fapt.... n-am schimbat-o eu, am apelat la OPEL_Erebus.
Cei de la receptie au fost foarte amabili si prietenosi (Daniel este numele celui care s-a ocupat de cazul meu)

Masina mea este o Corsa C, din aprilie-2004, motor Z12XE si 25.000 km parcursi.
Speram, pentru ca fusese fabricata dupa 2003, ca nu voi avea probleme cu timoneria ce contine piese din plastic, etc. S-a constatat, din pacate, ca si masina mea utiliza o timonerie cu numeroase elemente din plastic, etc.

Uzura acestei timonerii se manifesta sub forma unor 'refuzuri' la tentativele mele de a utiliza vitezele 1 si 2.

Rezolvarea: OPEL_EREBUS.
Pret: 477,83 RON (din care manopera: 80 ron).
Timp (facturat si real): 1,5 ore.

Acum schimbarea vitezelor se face usor, foarte usor.... ca in prima zi !

B_Stefan
  • gabi_brigate

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Imi puteti spune un pret (OEM sau for use)? este scumpa manopera? dureaza mult?
Am celebrul tacanit la schimbator de care vad ca se plang tot mai multi pe aici Sad
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Aici e raspuns la problema ta.

https://www.clubopel.com/vie...ghlight=timonerie
  • malekAdi2

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat-o acum cateva zile.Pret fix 300Ron(timonerie metal),dureaza in jur de 30 de minute...manopera 50RON.
  • BOA

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,

evident am aceeasi problema cu schimbatul intr-a doua si a-ntaia ( in care uneori se "agata" si trebuie sa mai incerc din nou sa reusesc...) si mecanicul la care am dus-o a observat un joc al timoneriei.
Solutia care mia propus-o a fost sa schimb acele piese ( el neavind experienta la reparatii de Opel Corsa a presupus ca din cauza plasticelor folosite in timonerie am problema).Dupa ce-am cautat pe forum si am constatat ca e o problema generala pt Corsa C ( mai ales dinainte de 2003) am ajuns la concluzia ca are dreptate.

Am sunat le reprezentanta Opel si am intrebat daca kit-ul de timonerie ce-l comercilizeaza e din plastci sau din metal. Nu a reusit dsa ma lamureasca la telefon.... Intrebare pentru cine si-a schimbat mai curind timoneria : acum ( Mar 2007) se fabrica din metal sau s-a revenit la piese din plastic?

Merci anticipat de raspuns!
  • xexe

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 1 litru
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2006

  • Mesaj Privat
eu l-am schimbat anul trecut si e din metal
a costat cam 350 RON
si manopera cam 80 - 100 nu mai tin minte
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR