Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • vuvugabi

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

Am si eu o problema si sper sa o pot rezolva cu ajutorul vostru.Am un Opel ASTRA G 1.6 benzina,care devre-o doua saptamana imi face ceva probleme cu ABS-ul,mai exact,dupa ce incep franarea,pe ultimii doi,trei metri imi intra ABS-ul indiferent de starea carosabilului:se activeaza si pe asfalt curat si uscat si pe carosabil umed.Imi poate da cineva ceva sfaturi,va rog!
Skip ads

  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Abs-ul intra si pe carosabil uscat daca franezi mai brusc.
  • Giucfli

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Verifica senzorii unul din ei poate citeste o valoare eronata,dai cu spray la contacte sau roata polara de pe care citeste are ceva!
  • vuvugabi

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Pai asta e naspa,ca nu franez brusc...si am mai observat ceva....cand sunt reci franele,nu-mi face probleme.
Skip ads

  • vuvugabi

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Merci de sfat....o sa verific si contactele de la senzori...dar acea roata polara de care zici,zau ca nu stiu ce-i aia! Embarassed
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Giucfli, colegu' are astra g, deci, din ce tin eu minte, senzorul de ABS e incapsulat in rulment, nu separat
vuvule, colegu' se refera la sistemul de pe CorsaC (si altele) unde senzorul ABS e separat, si citeste semnal de pe o coroana dintata de pe rulment (or something)
Oricum, cel mai bine, interfata de diagnoza, si vezi valorile de pe roti. Cel mai probabil senzor ABS busit. Care? Ala care o sa iti arate valori aberante fata de ceilalti si vitezometru.
  • Giucfli

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Da eu nu am zis ca nu e incapsulat am zis doar ca poate fi de la roata polara daca nu e de la senzori.
  • vuvugabi

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc mult...o sa o duc la un doctor sa-i fac o diagnoza!
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Nu prea are cum sa fie senzor deoarece asta ar insemna ca un senzor sa trimita catre ECU permenent faptul ca roata respectiva este blocata. Chestia asta nu este posibila deoarece ECU ar sesiza chestia asta si ar genera eroare (ABS aprins in bord). Nu sunt sigur cum este la Astra G dar la Astra H daca un senzor indica roata blocata in miscare > 5km/h ( 0km/h) timp de 5 secunde se genereaza automat eroare cu dezactivarea aferenta a sistemului ABS (ESP daca exista).
ABS-ul poate intra (arproape) permanent in cazul utilizarii anvelopelor de iarna (nu mixte) pe temperaturi > 20 grade, sau in cazul utilizarii anvelopelor cu profil diferit, dimensiuni diferite intre ele sau anvelope de vara BETON cu DOT (fabricatie) mai mare de 6-7 ani adica anvelopa devine ca o bucata de plastic dur.
Cam astea sunt situatiile in care am intalnit simptom "intra ABS prea devreme" foarte rar senzor defect fara eroare.
Pot sa verifici si cu un Op-Com daca vreun senzor indica 0km/h in timp ce masina se misca ala-i defect dar cum am mai spus foarte rar fara eroare. Chiar daca indica cu diferente senzorii intre ei , nu afecteaza cu nimic ABS-ul ci doar ESP-ul.
  • Militaru Simion

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu cam aceasi problema la opelul meu la finalul franari imi intra abs-ul cand roata aproape s-aoprit nu stiu ce sa ii fac am pus testarul pe ea nici un cod totul functioneaza perfect am pus si in mers valorile sunt toate le fel pentru fiecare roata in parte am curatat etrierii fata spate cablul de la frana de mana este vorba de opel astra 1,7 cdti din 2004 nu stiu ce sa ii mai fac, am observat ca se aude un fasait intre motor si caroserie (mai sus de pompa de injectie)
Multumesc anticipat si scuze daca am deranjat.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR