Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
pentru cei care au calibra( sau pt cei care stiu). am schimbat mai demult farurile si am luat dinalea care au si proiector in ele. azi am cumparat si butonul avea preinstalarea facuta deci exista mufa pt buton in spatele acelui dop. faza e ca nu se aprind mai trebuie sa pun ceva sau ce ca nu pricep. Si inca o chestie in locul ceasului ala amarat am montat display bc si imi indica inainte doar consumul instant pt. ca nu aveam butoanele de setup. Am cumparat si butoane intre timp dar nu le-am montat inca. faza e alta. De cand am montat motorul asta nu mai imi indica consum inst. imi indica temperatura numai ca nu am instalat senzorul de temperatura iar el totusi indica. De exemplu ieri arata - 12 grade si in 3-4 minute a inceput sa scada temperatura pana la -18/ - 20 grade. Sa fie montat deja senzorul ala? sau daca nu are senzor indica aiurea ?
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
senzorul de temperatura ar trebui sa fie acolo din fabrica. probabil ca e un contact aiurea care ii da semnale ciudate. asa facea si al meu cind s-a rupt partial firul, chiar linga senzor. poate ai ciupit vreun fir cind ai umblat la faruri?

poti cauta senzorul: in functie de anul de fabricatie, ar trebui sa fie
- in bara fata, chiar in fata rotii din stinga, prins in interiorul barei, pe marginea de jos. la mine e o chestie albastra. bagi capul si te uiti.
- atirna si se balangane in fata radiatorului, in interiorul mastii fata.

astea sint locatiile pe care le cunosc eu. daca gasesti un fir ciupit il lipesti, izolezi si e ca nou.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
[quote="arthurro"]pentru cei care au calibra( sau pt cei care stiu). am schimbat mai demult farurile si am luat dinalea care au si proiector in ele. azi am cumparat si butonul avea preinstalarea facuta deci exista mufa pt buton in spatele acelui dop. faza e ca nu se aprind mai trebuie sa pun ceva sau ce ca nu pricep. Si inca o chestie in locul ceasului ala amarat am montat display bc si imi indica inainte doar consumul instant pt. ca nu aveam butoanele de setup. Am cumparat si butoane intre timp dar nu le-am montat inca. faza e alta. De cand am montat motorul asta nu mai imi indica consum inst. imi indica temperatura numai ca nu am instalat senzorul de temperatura iar el totusi indica. De exemplu ieri arata - 12 grade si in 3-4 minute a inceput sa scada temperatura pana la -18/ - 20 grade. Sa fie montat deja senzorul ala? sau daca nu are senzor indica aiurea ?[/quote]
daca in spatele butonului respectiv sunt conectate firele pt. proiectoare poate mai este nevoie sa adaugi si o siguranta in panoul electric poate chiar un releu...
daca inainte indica consumul instantaneu cu acelasi BC iar acum nu mai indica ceva este in neregula la BC, verifica poate ai instalat ceva aiurea...
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
am instalat chiar acum 15 min butonul de setup pt bc si nu mai indica nimic la temperatura ( deci nu am senzor delok ) in rest merge tot. Iar la treaba cu proiectoarele este ciudat pt ca nu mai am loc pe panou pt nici o siguranta si nici loc de releu nu este. am verificat si sigurantele totul este ok. numai ca nu se aprind proiectoarele. Iar cabluri sunt trase pt ca banuiesc ca altfel nu avea cum sa se aprinda becul din buton.
Skip ads

  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
verifica la tabloul de sigurantze, in dreapta sus, ai o clema metalica pusa intr-o mufa ca de releu. tot ce trebuie sa faci este sa ii shimbi pozitia, astfel incat sa faca jonctiunea intre altzi 2 papuci.se ia prin incercari. la mine sta perpendicular pe sol
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ciudat sa nu ai senzorul de temperatura. e standard pe toate versiunile de echipare. poate intr-adevar nu il ai, sau poate s-a intrerupt complet circuitul sau.
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
radu a scris:verifica la tabloul de sigurantze, in dreapta sus, ai o clema metalica pusa intr-o mufa ca de releu. tot ce trebuie sa faci este sa ii shimbi pozitia, astfel incat sa faca jonctiunea intre altzi 2 papuci.se ia prin incercari. la mine sta perpendicular pe sol


a incercat cineva sa faca gluma asta acum cateva luni ( de fapt chiar a facut-o) si cand a pus contactul mi-a dat foc la instalatie toate cablurile s-au facut scrum era un ghem din care nu mai intelegeai nimic. M-am chinuit 2 zile sa schimb panoul de sigurante si sa izolez toate firele pana sub bord. Nu cred ca o sa mai fac experienta asta inca odata Smile
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:ciudat sa nu ai senzorul de temperatura. e standard pe toate versiunile de echipare. poate intr-adevar nu il ai, sau poate s-a intrerupt complet circuitul sau.


chiar am sa verific maine pe lumina sa vad ce este cu el. Faza e ca am si senzorul l-am luat de pe calibra aia de la care am luat bc-ul dar nu stiu unde sa-l leg
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
eu inclin spre pozitia din bara.
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
radu a scris:verifica la tabloul de sigurantze, in dreapta sus, ai o clema metalica pusa intr-o mufa ca de releu. tot ce trebuie sa faci este sa ii shimbi pozitia, astfel incat sa faca jonctiunea intre altzi 2 papuci.se ia prin incercari. la mine sta perpendicular pe sol


dupa cum am mai spus. am incercat azi sa fac cum ai zis tu si iar era sa dau foc la instalatie doar ca stiind ce se poate intampla am luat contactul imediat cum a inceput sa iasa fum. asa ca..... nu e de acolo Sad btw perpendicular pe sol era si la mine.
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:eu inclin spre pozitia din bara.


iar cu senzorul de temperatura nu am gasit nici urma lui macar Sad dar sa fie rupt
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ce an e masina?
Skip ads

  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
92
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Senzorul de temp. se conecteaza la o mufa cu doua fire albatru/alb si negru/alb cauta pe partea stanga prin zona bateriei.
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
thx! cred ca stiu mufa chiar ma intrebam cand amschimbat motorul ca mai ramasese cu inca vre-o doua mufe libere si nu stiam daca am pus tot Smile bine. Nu stiam ca are mufa pe acolo eu am taiat ca tzaranul firele de la senzor. M-am uitat dupa cablu dar se ducea prea mult pe langa motor si m-am lasat. Maine vad ce improvizez in locul mufei
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
sfatul doctorului .iomu "abtine-te de la taieturi" Smile
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
am gasit mufa aia deccere ziceai si este aceeasi mufa cu cea din bara. Am scos senzorul din mufa aia cu firele pe care le-am taiat si am pus senzorul direct acolo langa parbriz in mufa aia libera de care ziceai. Dar tot nu indica nimic Sad si... mai mult am mers azi la drum si am observat ca in afara de ceas si consum instant nu indica nimic bine nici viteza medie nici consum mediu nici temperatura nimic. Ce pot sa fac ca ma dispera. Cel putin temperatura daca mergea era bun.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
esti sigur ca senzorul pe care l-ai montat este ok?
eu am fost o data la dezm si imi vindeau aia decat jumatate de senzor Smile
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
cum adica o jumatate? e o chestie patrata neagra si scrie siemens pe el si are niste aripioare intr-o parte dar faza e ca inauntru intre aripioarele alea este o chestie putin umflata asa si varful este un pic ciupit. ai cumva o poza sa vad si eu daca ala e? poate am luat altceva Rolling Eyes
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
al meu este de la o Astra si merge prefect pe BC de Calibra sper sa ajung mai pe seara la garaj sa-i fac poza
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR