Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • Cristi-Geo

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Aveam in minte instalarea unui circuit de temporizare pentru plafoniera si plecand de la aceasta idee, am cumparat un releu de timp ce functioneaza la 12v.




In final, datorita faptului ca a plouat si trebuia sa demontez tapiteria plafonului + fetele de usi (pentru ca vreau sa pun leduri si la manerele exterioare de deschidere a portierelor), m-am reorientat catre aprinderea automata a farurilor la armare/dezarmare.

Nu am facut multe poze, voi incerca insa sa fiu cat mai explicit.

Desi acel modul are o schema de functionare, o voi detalia deoarece initial mie mi-a dat mici batai de cap, din neatentie :

Plotul + se leaga la un + permanent, in cazul meu cel de la modulul de alarma
Plotul - se leaga la - , tot cel al modulului de alarma.
Plotul A eu l-am legat impreuna cu + la modulul de alarma

Plotul K, cel care realizeaza contactul :

Din modulul de alarma, atat pe comanda armat cat si dezarmat, am plecat cu cate un fir printr-o dioda BY252 (0,25ron/buc) si le-am unit in pinul 30 al unui releu cu 4 pini. (87 si 86 la caroserie, adica pe -) Din pinul 85 am dus un fir catre plotul K.

Plotul B nu se foloseste !

Din plotul C am plecat cu un fir printr-o dioda BY255P(0,35ron) catre releul* care imi comanda aprinderea farurilor la punerea contactului.

Firul care vine de la contact la releu l-am sectionat si am pus o dioda de tip BY255P, astfel incat aceasta vine in paralel cu cea de la plotul C, pentru a nu permite curentului sa se duca spre contact la armare/dezarmare.

*Am sectionat firul rosu care alimenta farurile si l-am folosit in alimentarea unui releu cu 4 pini.

Firul rosu de la baterie la pinul 30
Firul rosu care duce la mufa la pinul 87
Un fir de la contact la pinul 85
Un fir de la caroserie la pinul 86

Video de prezentare
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Acum pune-te in pozitia unuia care nu stie despre ce este vorba. Reciteste textul pe care l-ai scris si vezi, intelegi ceva?
  • Cristi-Geo

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Cine stie ce-i ala un releu si cum functioneaza sau ce este acea placuta cu circuite, intelege despre ce este vorba si isi poate face asa ceva. Cine nu, nu intelege. Nu este pentru oricine. Initial si eu mi-am batut capul cautand module de sute de lei pe internet care sa indeplineasca aceasi functie cu acest modul de 23 de ron si 2 relee a cate 4 ron/bucata si cateva diode. Nu inteleg ce este asa greu de inteles.


Dar in fine, se poate sterge tot topicul daca este asa irelevant.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu cum functioneaza un releu e greu de inteles, explicatia ta cu ce ai facut acolo!
Si ca sa-ti dai seama ca nu vorbesti cu un novice, pot sa-ti spun ca am montat pe Tigra, care acum e a fiicei mele, computer de bord, ceasuri cu afisaj digital, pilot automat modul follow me home si mai am si altele in plan. Asa ca lectii cu ce face un releu e mai greu sa imi dai mie.
Iar daca vrei sa faci un tutorial cu ceva montat pe masina, vezi tutorialul meu cu montajul computerului de bord pe Tigra si poate ai sa intelegi cum ii poti invata si pe altii sa faca.


Ultima modificare facuta de LDivora la Mie 25 Jun, 2014 12:34 am
Skip ads

  • Cristi-Geo

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Ok, rog atunci stergerea topicului !
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sters, trebuie modificat astfel incat sa poata sa reproduca usor si altcineva ce ai facut tu acolo daca doreste. Exista pe forum un exemplu pus de Stefan Tolos cum se face un tutorial. In cazul in care nu mai poti edita, poti sa vii cu completari si adaugiri.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR