Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • doar opel

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Buna
am un opel corsa 1.2 16v,fab.1999,zilele trecute am incercat sa curat putin motorul(era cam prafuit,cel de la care am cumparat masina nu a avut grija de ea),am incercat doar cu apa fiind vorba doar de praf.Toate bune si frumoase pana cand am plecat cu masina,dupa cateva sute de metri motorul nu mai mergea rotund,parca mergea in 3 pistoane(tin sa mentionez ca nu am dat cu apa pe partea de sus a motorului unde se afla bobina de inductie),am desfacut bobina,am scos bujiile,una era uda,am schimbat-o si la fel mergea,am verificat daca imi da scanteie la respectivul piston si....nu mai da.
Ma poate ajuta cineva cu vreo sugestie?sa se fi defectat bobina de inductie la pistonul respectiv,sau sa fie problema din alta parte.Sper ca am fost destul de explicit.

Multumesc anticipat
  • tita alin

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2012

  • Mesaj Privat
cum ai verificat daca da scanteie?
  • doar opel

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Relativ simplu,desfaci sistemul de aprindere(bobina de inductie) de pe chiulasa,scoti bujiile,lasi cuplata bobina,bagi pe rand cate o bujie in fisele bobinei,dandu-le cate o masa(-), de la baterie sau caroserie,apoi dai la automat si vezi daca da scanteie.am facut asa pentru fiecare piston in parte,asa am constatat ca la pistonul 2, nu am scanteie.
O zi buna
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu ai udat bobina atunci ai pus apa pe ECU ca doar el o comanda, posibil si bobina sa fi crapat (coincidenta) si sa nu aiba nimic spalatul motorului.
  • CatalinG1980

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 1998 x12x
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
salutare, este cineva din bacau care poate sa imi imprumute o bobina de inductie pentru test?
corda b 1.2 16v.
Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR