Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • deScandal

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua , imi cer scuze daca creez neplaceri postand aici , dar am cautat si nu am gasit in alta parte unde as putea intreba asa ca rog adminii sa imi mute topicul unde trebuie daca deranjeaza aci , acum ca am scris formalitatile sa incep Smile am citit pe net mai multi posesori de masini diesel ca au alimentat cu ulei vegetal cu o proportie de 50% ulei si 50% motorina si nu au avut probleme , acum nu stiu daca se incadreaza motorizarea pe care o am(2.0 DTI-X20DTH- ) si astept pareri din partea dvs. Va multumesc anticipat
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
poti sa alimentezi cu asa ceva doar ca iti recomand sa alternezi un plin asa si unul doar cu motorina. Altfel vei avea depuneri la nivelul cilindrilor si supapelor...
  • deScandal

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
A mai folosit cineva de pe forum astfel de combinatie ? Chiar is curios citisem acum cateva zile pe 4tuning[dot]ro un astfel de articol si m-a pus pe ganduri de "economie" : ]]
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Interesant. Si totusi....cam cat de mare sa fie economia? Adica, un litru de ulei vegetal nu e extrem de ieftin raportat la un litru de motorina (cel putin uleiul din comert). In conditiile in care e nevoie sa alimentezi 50% ulei si 50% motorina, nu cred ca profitul e indeajuns de mare incat sa merite riscul.
Skip ads

  • deScandal

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Orice e economie e bine venita in Romania : ] avand in vedere situatia in care ne aflam , un litru de ulei acum 1h fusei prin LIDL si era 4 RON.
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, pe plaiurile mioritice nu strica niciun fel de economie Smile
Totusi, sa facem un calcul:
Sa presupunem ca e nevoie ca la un plin sa fie 50% ulei si 50% motorina iar apoi e nevoie sa fie un plin doar de motorina. La un rezervor de 60 de litri, si la pretul de 4 RON litrul de ulei, iese o economie de aprox 75 de RON la doua plinuri. Deci, putin peste 35 RON la un plin.
Punand in balanta economia asta cu faptul ca uleiul nu e totusi solutia ideala si ca e posibil sa duca la alte probleme, tot nu cred ca se merita.

P.S. : nu am benzinarie si sunt la fel de indignat ca si toata lumea de pretul exagerat al carburantilor Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR