Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
problema nu era de cai .... ci de cuplu Smile ca pe ala il simti si o sa il folosesti tot timpul 1,6 > 155 N·m vs 1,4T > 200NM vs 1.6 diesel nou > 320 Nm

dar da, discountul de 3000 euro face mai mult decat diferenta de motor in bani

oricum asteptare usoara Smile
Skip ads

  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut ,sper sa fiu multumit de motor , oricum am mai compensat prin alegerea unor dotari optionale : Pana la opel eu nu am mai auzit sa platesti 15 euro pachetul de fumatori ca sa iti dea o bricheta , iar daca nu le ai cu tigarile si omiti acest aspect la comanda versiunii essentia , vei sta cu un locas gol chiar in fata schimbatorului Smile. Dar astea sunt nimicuri pe langa aceasta asteptare foarte grea. Sper sa vina cat mai repede la toti colegii de "suferinta" , bineanteles si mie Smile
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
nu e un locas gol ....e cup holder Smile
  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Noroc ca volanul , oglinzile si rotile sunt dotari standard fiindca locul lor nu cred ca puteau sa-l transforme in suport de pahare Smile
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ehh atunci masina se numea land rover ...... ia uite aici http://www.landrover.ro/lan.../lista-de-preturi

vezi preturile la defender ...... cu dotarea standard ....PREGATIRE RADIO Smile) si multe altele
  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Oricum e aiurea sa dai 37000 pe o masina si cand o parchezi sa trebuiasca sa pliezi tu oglinzile . Deci fiecare firma cu hibele lor , fie ea si landrover. Din cate am inteles ca sa iti pui bricheta , scrumiera si mai era ceva parca pe un range , te costa undeva la 4000. Pana la urma totusi, 15 euro la opel pentru pachetul de fumatori parca suna mai lumesc , iar de 4000 de euro mai bine cumpar tigari si fumez pana imi sar plamanii..Smile.
  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Revenind la subiectul topicului , azi o luna de la comanda "prioritara" masina se afla in status 25 inca. Sper sa se schimbe cat mai repede si sa intre in fabricatie.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Asteptare usoara! Wink

Vad ca abia astepti masina asta,sper sa te "bucure"... Smile
Skip ads

  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
"gyzmo" spunea un coleg de forum ca daca ai trece prin 2-3 asteptari din astea ,cu siguranta ti se scurteaza viata . La inceput nu am realizat , cat poate fi de greu ,ma gandeam ca o sa treaca timpul mai repede . Oricum sper sa merite asteptarea , noroc ca nu am luat Moka ,din cate am inteles la reprezentanta din Iasi termenul ajunge si la 8 luni. Totusi nu inteleg de ce dureaza atat de mult , daca ar avea asa multe comenzi ar trebui sa vad strazile pline de astra , hatchback vad dar sedan cum am facut eu comanda nici unul prin zona mea. Am un verisor cu o insignia , masini super , eu din pacate nu am mai avut bani disponibili, ca la ele ma bagam Smile. Iti multumesc pentru incurajari si calatorii fara incidente !
  • shakwano

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut, urmeazã sã achizitionez un sedan, sunt la capitolul acte. Dealerul m-a avertizat însã ca nu sunt masini in stoc si ca dureazã pana la 2 luni. Dupa ce semnez contractul si da comanda o sa stiu mai bine. Am optat pentru motorul 1.4 de 100 cp pentru ca stiu exact ca atât mã pot intinde la buget. Îmi poate spune cineva cum se simte si cum se comporta acest motor?
  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut , sa stii ca ai facut o alegere buna ,daca ai vrut sedan neaparat , parerea mea ca altul mai frumos si mai practic nu gaseai sub 18000. Pe parte de motorizare parerile sunt impartite , eu zic ca daca o folosesti mai mult pentru oras si distante scurte 1,4 de 100cp este mai mult decat suficient. Multi din cei care au deja aceasta motorizare sunt destul de multumiti , acum depinde si ce vrei tu de la masina. Ideea este sa nu te astepti la performante sportive de la el ,fiindca vei fi dezamagit . Eu am luat 1,6 de 115cp si cred ca se misca un pic mai bine. Nu cred ca este diferenta asa mare de pret intre ele si un sfat sincer ar fi sa mai urci un pic cu motorizarea . Oricum iti urez bafta si asteptare usoara , eu mai am cam o luna de asteptat si imi vine sa iau pastile de somn sa treaca timpul mai repede !Smile
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
shakwano a scris:Salut, urmeazã sã achizitionez un sedan, sunt la capitolul acte. Dealerul m-a avertizat însã ca nu sunt masini in stoc si ca dureazã pana la 2 luni. Dupa ce semnez contractul si da comanda o sa stiu mai bine. Am optat pentru motorul 1.4 de 100 cp pentru ca stiu exact ca atât mã pot intinde la buget. Îmi poate spune cineva cum se simte si cum se comporta acest motor?


Mai negociaza pretul masinii si ia o motorizare mai mare. Masina e destul de grea pentru 100CP/130Nm.
Skip ads

  • tazucu

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut, felicitari pentru alegere si sper sa te bucuri de ea. In ceea ce priveste motorizare are dreptate Merlucio pentru oras este buna si cred ca si la drum lung nu vei avea un mare disconfort. Dar daca vrei putin mai mult de la ea sfatul meu este sa te gandesti macar la un Turbo. Acum sincer nu stiu care este diferenta intre 1.4 si 1.4 Trubo dpdv pret(plus ca poti primi ceva discount). Ma rog tine de banutii fiecaruia. Eu de exemplu am renuntat la Cosmo si mi-am luat Active si mi-am pus AFL iar diferenta intre cele doua adica COSMO Vs Actvie cu AFL + niste optionale(care erau incluse in cosmo dar pe ACTIVE nu le aveam default si fara ele era cam naspa) a fost de 300 eruo.
  • shakwano

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru rãspunsuri.
Acum am un Astra G cu motorul diesel de 2l (Y20DTH) care e încã bun, însã m-am sãturat sã tot bag bani în mașinã. Cum repar ceva se stricã altceva, e un cerc vicios care începe sã se repete din ce în ce mai des. Așa cã am decis ca dupã 7 ani sã o schimb.
ÃŽn ce privește motorul, clar n-o sã am astfel de performanțe de la cel de 1.4 benzinã. La cele cu turbo parcã nu m-aș bãga. La fel ca mulți alții, am temeri în ce privește fiabilitatea pe termen lung la motoarele astea mici cu turbinã. Nu sunt o persoanã care sã schimbe des mașina, probabil cã o sã o țin o perioadã de 5-6 ani și cine știe dacã acestea vor funcționa la fel de bine ca diesel-ul meu dupã aproape 14 ani.
Probabil cã ar trebui sã fac un pas cãtre motorul 1.6. Am sã-mi pun soția sã negocieze, se pricepe, eu de obicei nu mã târguiesc. Smile
Și da, m-am hotãrât la sedan pentru cã e frumos și pentru cã are un portbagaj mai mare decât hatchback-ul. Și când ai familie, e mai potrivit.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Eu zic sa te targuiesti la sange, cum se zice. Sunt destui dealeri in Bucuresti. Fata de pretul de lista poti obtine un discount frumusel care sa il folosesti pentru o motorizare mai puternica decat cea de 1.4 100CP si ceva optionale. Acum depinde si ce buget ai alocat.
  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Fa un efort financiar daca ai posibilitati si ia macar 1,6 . Dealerul zice ca este un motor cu istoric bun si ca in ultimii ani a fost upgradat. Motorizarile turbo si ma refer doar la cele pe benzina sunt relativ noi ,asa ca nu putem sa vorbim inca de fiabilitatea lor ,cu toate ca din 2010 pana in prezent, cel putin 1,4 turbo 140 cp s-a ridicat la nivelul asteptarilor.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
shakwano a scris:Mulțumesc pentru rãspunsuri.
Acum am un Astra G cu motorul diesel de 2l (Y20DTH) care e încã bun, însã m-am sãturat sã tot bag bani în mașinã. Cum repar ceva se stricã altceva, e un cerc vicios care începe sã se repete din ce în ce mai des. Așa cã am decis ca dupã 7 ani sã o schimb.
ÃŽn ce privește motorul, clar n-o sã am astfel de performanțe de la cel de 1.4 benzinã. La cele cu turbo parcã nu m-aș bãga. La fel ca mulți alții, am temeri în ce privește fiabilitatea pe termen lung la motoarele astea mici cu turbinã. Nu sunt o persoanã care sã schimbe des mașina, probabil cã o sã o țin o perioadã de 5-6 ani și cine știe dacã acestea vor funcționa la fel de bine ca diesel-ul meu dupã aproape 14 ani.
Probabil cã ar trebui sã fac un pas cãtre motorul 1.6. Am sã-mi pun soția sã negocieze, se pricepe, eu de obicei nu mã târguiesc. Smile
Și da, m-am hotãrât la sedan pentru cã e frumos și pentru cã are un portbagaj mai mare decât hatchback-ul. Și când ai familie, e mai potrivit.


si crezi ca diselul ala 2.0 care il ai tu nu are turbo? ..... depinde cati km faci pe an, daca faci mai multi de 20-25 de mii incepe sa renteze diselul, daca nu mai bine benzina

eu am luat benzina pentru ca nu fac mai mult de 15mii pe an si motoarele noi diesel sunt foarte "finute" si pretentioase la motorina ..... iar la noi calitatea e cum e.

un motor aspirat si cu cilindree mare e cel mai fiabil asta e clar ....dar nici motoarele astea mai mici turbo cu o intretinere corecta , si exploatare corecta nu ar trebui sa iti creeze probleme pentru cel putin 2-300 mii km, care se traduce in 10 ani de daca faci 30 de mii pe an
  • tazucu

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Ca sa revenim la subiect. Astazi am primit o veste proasta statusul trrecut nu era ca masina este in productie adica status 33 ci este data estimata a intrarii in asamblare care este pe 10 iunie (atunci va fi amsamblata). Status 35 masina este gata. Temen de livrare daca toate sunt ok undeva pe 7 iulie Smile. Deci mda... problema mea existentiala este ca in contract am 3 luni de la comanda stipulat ceea ce inseamna ca depasesc cam cu 11 zile termenul de livrare... Daca eu depaseam o plata la ei cu 11 zile cam ce imi faceam cate 100 de telefoane imi dadeau sa platesc datoria? Realizez ca depinde de fabrica ca nu dau cei de aici din ro acele statusuri dar totusi... Rolling Eyes Crying or Very sad
  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
tazucu ,tu ai datele astea de la dealer sau ai sunat pe undeva? La mine mi-a spus ca e in status 25 dar ca nu stie cand este programata sa intre in fabricatie. Imi este greu sa cred ca reprezentantele auto chiar nu au acces la mai multe informatii legate de o comanda data. Eu ma gandesc ca este vorba de comoditatea unor dealeri carora le vine greu sa - si informeze corect clientii.Adica de ce nu spun clar: in data de.... se fabrica , in data de.....se livreaza . Am inteles ca sunt anumiti factori care influenteaza unele etape ale comenzii si nu depind de dealer dar cand tu simti ca te duce cu vorba ceva sigur nu este in regula. Cand te duci sa cumperi , iti spune ca dureaza 2,5 luni maxim , dupa ce semnezi e 3 luni aproximativ si la prima intrebare: cand vine masina afli ca in 4 luni vine sigur. Smile
  • tazucu

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Datele astea le stiu de la dealer. Mi s-a schimbat dealerul cel care se ocupa de mine a plecat si a venit altul care mi-a explicat mai multe.
Deci:
25 - nu se stie nimic, doar ca comanda a fost plasata
33 - estimarea datei de ansamblare
35 - ansamblata
40 - livrata sau ceva de genul
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR