Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • stefanmatasaru

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Va salut dragilor. As dori sa deschid un topic unde sa ne impartim recomandarile pentru cei mai nefericiti ca si mine care nu au ocazia sa mearga zilnic sau multi km pe saptamana cu masina lor ....Insignia A20 DTH.
Avand in vedere ca din momentul in care am luat-o si pana acum nu am fost 100% sigur ca vreau sa o tin ( Tourer Sh, automatic,2009 noiembrie.. cam cheala..dar... din Germania cautata de mine....150 k acuma, vreo 10-15k facuti de mine etc... ) , voiam initial sa o vand pentru ca deja incepusera sa cam pice una alta pe la ea, ma gandesc ca orice alta masina o fi tot mancatoare de bani sunt, asa ca nu mai merita stresul.
Dar in cazurile cum sunt eu ( am ocazia sa o conduc doar la sfarsit de saptamana ...200-300 km..sau cateodata o tura de oras sa incalzesc uleiul si sa incarc bateria pe perioadele mai reci ) , care ar fi recomandarile , experientele voastre de intretinere...atat la caroserie, motor sau altele...daca o mai fi ceva care "pica "daca nu este rulata.. Smile
Va salut cu stima si astept cu placere recomandarile, pataniile fiecaruia din acest punct de vedere.
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut, si eu sunt printre cei care merg putini km cu insignia pentru ca de acesta vorbim.
Se pare ca mergi nu mergi cu ea tot se strica cate ceva, vorba ta,. Mi-au picat incalzirile in scaune fara nici un semn, vara functionau si in iarna cand aveam nevoie...trosc 1400 ron ! Trei rezistente. A ramas o enigma.

In rest nu ma plang este o placere sa o conduc. Stii cum vine asta ? Noi punem masina asta la suflet ca este perfecta iar vecinii nostrii din vest o folosesc drept masina de distribuitor de comerciant care bate tara in lung si lat.

Oricum ar fi este unica si cu personalitate asta-mi place !

- ca intretinere mai mult decat cauciucuri de iarna si dotari specifice, lanturi , lopata etc nu am investit.
- este spalata, parfumata si gata de drum oricand, este masina de back-up asta daca pica vectra b-ul, sau dusterul .
  • stefanmatasaru

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Ce fel de lanturi folosesti ? si pe unde le-ai gasit, eu tot caut peste tot ( bine magazine ma refer nu online ..) si parca exista numai masini cu maxim 16 inch la janta.. Smile)) eu am cauciucuri de iarna 215/55R17 si nu gasesc nimic compatibil...in afara de plasa care s-ar rupe dupa cateva sute de metri..sau la un patinaj mai serios...
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cauta la Norauto,eu de acolo am cumparat ,pe 17"(sper sa nu se considere reclama),bine asta acum (aproximativ) patru ani....,cand am cumparat masina. Wink
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
stefanmatasaru a scris:Ce fel de lanturi folosesti ? si pe unde le-ai gasit, eu tot caut peste tot ( bine magazine ma refer nu online ..) si parca exista numai masini cu maxim 16 inch la janta.. Smile)) eu am cauciucuri de iarna 215/55R17 si nu gasesc nimic compatibil...in afara de plasa care s-ar rupe dupa cateva sute de metri..sau la un patinaj mai serios...

salut, pentru vara am 245/45/18 iar pentru iarna 225/55/17 - lanturile le am gasit pe net la cineva de noi cu za de 9mm, nu le-am folosit niciodata insa am sa incerc sa le montez sper sa fie locul necesar deasupra rotii pentru imbinarea cablului otelit. Eu le car dupa mine in caz de nevoie dar nu le-am probat. Sper sa nu fie o problema ca pe cutie sta scris 225/50/17 si eu am roata de 225/55/17.
Altfel nu prea se gasesc la dimensiunile astea asa este !
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
NU vei putea sa le montezi pe 225/55/17,daca imi aduc bine aminte dimensiunea maxima era 225/50/17... Sad
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Edit (a raspuns gyzmo).
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
descurajator, am sa incerc totusi si va comunic. Pentru acei 0,5 cm nu pot instala lanturile ziceti ?
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
NU! I-ati gandul ca te poti baza pe ele........le poti vinde.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pai nu prea sunt 0.5cm. La 225/55 flancul e 12.37cm, la 225/50 flancul e 11.25cm, deci diferenta e 1.12cm (pe raza).
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
borsy a scris:NU! I-ati gandul ca te poti baza pe ele........le poti vinde.


Dragilor: functioneaza ! sunt la limita dar le pot instala foarte usor. Mai este nevoie de unul sau doua intinzatoare acolo...o sa fac rost pentru set.



Oricum se pare dimensiunea anvelopei este 225/50/17, m-am inselat eu cu 55/17
  • stefanmatasaru

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2014

  • Mesaj Privat
par sa fie ok, ...numai clema de final parca trebuie sa treaca si prin ochiul rosu...sau ma insel?
oricum lantul de intindere trece prin acea piesa care are grija sa blocheze deci nu cred ca va sari...
baga o tura la munte si asteptam poze din zapada ..astea nu se pun Very Happy
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
hog33, normal ca merg daca anvelopele sunt cu balonul de 50, la 225/55 nu merg.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Asa este setul este cam stramt, trebuia sa mai agate pentru intindere inca un punct prin inelul rosu...dar nu o face.
Sunt nevoit sa zic ..merge si asa din pacate. Eu sper sa nu le folosesc prea curand sincer.....dar poze la munte o sa fac... fara lanturi.....merci de sfaturi !
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ești funny... Wink
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
stefanmatasaru a scris:Ce fel de lanturi folosesti ? si pe unde le-ai gasit, eu tot caut peste tot ( bine magazine ma refer nu online ..) si parca exista numai masini cu maxim 16 inch la janta.. Smile)) eu am cauciucuri de iarna 215/55R17 si nu gasesc nimic compatibil...in afara de plasa care s-ar rupe dupa cateva sute de metri..sau la un patinaj mai serios...


poti gasi la emag, costa in jur de 235 ron, THULE .. uite linkul :
http://www.emag.ro/search/l...12866/lanturi+215
  • stefanmatasaru

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Ha ha , foarte tare, ieri voiam sa comand o carcasa hdd de 2,5' si nu stiam ce sa mai iau pe langa sa fie gratuit transportul Smile
mersi mult de link, nu m-am gandit sa ma uit acolo, de obicei ii aveam in minte cu componente de PC.
mersi inca odata Very Happy
  • stefanmatasaru

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Dragilor ce parere aveti daca la spalare se foloseste constant ceara ( ceara aia pe care o dau ei...nu ceruirea aia manuala...care am inteles ca e cu totul altceva .. ) ajuta cu ceva...sau face mai mult rau?! Am tot discutat cu diversi meseriasi la spalatorie si unii sustin ca folosirea constanta duce la afectarea vopselei...?
o fi asa..? a patit careva sa i se pateze, sau sa ii fie afectata vopseaua?
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Depinde foarte mult de "calitatea" acelui produs,insa din pacate, toti incearca sa coboare pretul serviciilor oferite in detrimentul calitatii produselor utilizate...
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Cu totii detinem seturi de cauciucuri pentru vara sau iarna, exista un mediu anume, un tratament anume prin care se pastreaza amvelopele de la un sezon la altul ? Ideal ar fi sa avem o temperatura constanta de depozitare dar si un silicon ceva cu care sa conservam cauciucul.....folositi ceva din aceste masuri ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR