Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • maverik_ro

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cum spune si titlu subiectului creeat ... a incercat cineva transformarea unui omega din omega normal in facelift?

stiu ..... si am participat la transformarea unui vectra B1 in B2 ... cari schimbare , portbagaj....si altele ....

stie cineva daca capotele dupa fata se potrivesc? bara de pe facelift se potriveste pe omega B ? are prinderile la fel ?
Skip ads

  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Uita-te la Omega din semnatura,este B1 din '97 ...metamorfozat in B2 Smile
Se potriveste capota,trebuie doar cuiul prindere prelungit vre-o 40mm.Bineanteles,schimbate toate,bara,faruri,ramforsare bara(traversa).Barile au aceleasi prinderi pe caroserie,dar trebuie schimbate cu tot cu traverse.Mai complicat a fost cu triplele spate,eu am decapsat scoicile de pe B2,apoi am decupat tabla pe forma,la aripile mele,le-am refacut buza dupa modelul B2,apo am prins scoicile(interioarele cu prinderea tripelor),dupa care mai e de lucru ceva la schimbat plansa de bord si modulul AC/clima.Eu am avut AC manual.Daca ai clima,nu mai scimbi modulul,doar plansa si instalatia de pe modul,mai dai 2 gauri in el si introduci cei 2 senzori suplimentari pe care-i are B2-ul la clima.Restul este usor,fete interioare usi,eventual usi cu totul,portbagaj,bara spate,etc.
Se poate,bineanteles! Smile
  • maverik_ro

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
asta este raspunsul de care am avut nevoie..l
  • maverik_ro

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
inca un lucru .... sti cumva se potriveste bancheta dun spate de la caravan la sedan?
Skip ads

  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu se potriveste.Are alta configuratie in spatele"pinguinilor".Spatarul,nici atat,alte prinderi,alta modulatie.Daca bancheta ar mai merge..."tiganita",cu urme vizibile insa,spatarul nici o sansa!
  • aiusi

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2012

  • Mesaj Privat
adica scaunele fata merge schimbate cu altele incalzite si memori fara probleme pe omega b din 95? am doar reglaj electric pe inaltime, pentru scaune incalzite si memori ce trebuie sa mai cumpar, sunt si eu hotarat sa le schimb, imi place foarte mult cum tia iesit masina dupa upgrade
  • maverik_ro

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
va salut din nou si va cer un mare ajutor ..... stie cumva care dracu este mufa A si Mufa B din climatronic de facelift
una din mufe este albastra si una este gri .....

astept raspuns urgent sau un cunoscator ... sa ma sune nr meu de tel este 0762620101
  • e_vasalos

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut!
La transformarea ar trebui adaugate si farurile xenon cu autoleveling. Te as ruga sa ne ajuti cu o poza sau cu niste informatii privind locul exact unde se monteaza senzori de autoleveling de pe bascula fata stanga si spate. Daca ai cum sa masori distanta unde ar trebui sa fie gaurile de pe bascula unde se monteaza acesti senzori, ti, as fi recunoscator. Daca are cineva de aici un Omega B facelift, il rog sa ne ajute cu aceasta informatie, sau daca este prin Bucuresti sa ne intilnim sa masor eu. Multumesc.
Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR