Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • dhany

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Va salut!
Am o problema care ma macina ca sa zic asa.Am o crapatura in bord destul de serioasa,care mi-a aparut acum cateva zile.Nu stiu de la ce ar putea fi,multi zic ca este de la soare,altii zic ca este din cauza materialului din care este confectionat bordul (plastic).Aveti careva vreo solutie de remediere in afara de schimbatul plansei de bord?
Skip ads

  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Masina lovita,airbag declansat , iar plansa de bord retapitata cam asta s-a intamplat la tine.N-ai ce sa-i faci o sa crape si mai mult, ala este doar inceputul.Oricum este refacuta destul de prost nici la textura nu seamana prea mult,se poate face sa semene cu orginalul dar dupa 1 luna de stat in soare se va intampla exact acelasi lucru.
Momentan nimeni nu retapiteaza planse bord care sa tina mai mult de 1-2 luni, adica fix pentru vanzare, ei o sa incerce sa-si promoveze serviciile garantatand ca nu va crapa dar nu este deloc asa.
  • dhany

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
In februarie anul asta am cumparat masina,nici nu mi-a dat prin cap sa vad care este treaba cu bordul,chiar daca mi s-a parut suspect faptul ca nu seamana cu nici un bord la care m-am uitat.
Cred ca este ghinion.
Cineva mi-a sugerat sa fac doua gauri cu un burghiu una in fata crapaturii si alta in spate,doar ca sa nu se mai intinda crapatura,dupa care sa pun niste folie tip carbon sa nu se mai vada.
Credeti ca este bine?
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Masina a avut airbagul declansat, plansa se vede ca e de alta textura. Decat sa iti faci griji pentru o bucata de plastic, mai bine vezi daca mai ai are airbaguri inauntru, daca a fost reparata cum trebuie, etc
Skip ads

  • simionmarius

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Folia de carbon nu o sa tina deloc. cel mai bine dute la remat si cauta o plansa sw bord.
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Inrteresanta ideea colegului cu cautatul de plansa SH... dar probabil colegul nu stie ca toti care dezmebreaza Astra H iti vand DOAR la pachet plansa bord +airbag+airbag volan iar ca pret se pleaca de la 750 de EURO plus manopera aferenta inlocuirii categoric nu se merita mai ales daca masina este fabricatie 2005. Daca ai sa gsesti la 200 E plansa fii sigur ca este refacuta.
Ca solutii pentru problema ta nu prea exista,decat sa aplici folie, un covoras de bord etc.
@seftaka Nu mai are airbag-uri garantat.Am intalnit destui care fac asa ceva. Pun pariu airbag-ul volan este ori de Vauxhall (cost derizoriu 20 E) sau la fel retapitat.
Asta este.... sper ca ai cumparat-o mult sub pretul pietei in caz contrar , nu stiu ce sa zic. Dar cel care ti-a vandut masina merita sa i se rupa degetele pe rand cate unul daca ti-a vandut-o la pret de intreaga.In strainatate chestia asta intra la inselatorie si se face inchisoare CU EXECUTARE . La noi ... nu.
  • dhany

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Va multumesc tuturor pentru raspunsurile primite,airbagul este inca la locul lui,o sa mai astept un timp sa vad ce se intampla,daca se intinde aceasta crapatura ma vad nevoit sa-mi cumpar o plansa bord,dumnezeule o gramada de banuti.
Pana acum am fost multumit de masina,dar cand a aparut chestia asta m-a dat peste cap ca sa zic asa.
In cazul in care nu se intinde poate sa ramana asa,nu ma deranjeaza prea mult.
O zi buna tuturor.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Poate te ajuta ToniStorm cu ceva SH din Dez.
Se ocupa numai cu Opel.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=43375
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
''Asta este.... sper ca ai cumparat-o mult sub pretul pietei in caz contrar , nu stiu ce sa zic. Dar cel care ti-a vandut masina merita sa i se rupa degetele pe rand cate unul daca ti-a vandut-o la pret de intreaga.In strainatate chestia asta intra la inselatorie si se face inchisoare CU EXECUTARE . La noi ... nu. ''
Vanzatorul nu poate fi tras la raspundere pentru ca va spune ca asa a cumparat masina si e foarte greu sa dovedesti ca el e vinovat. Iti trebuie avocat, cautate acte cand a avut accidentul, cine a facut reparatia. In strainatate e fix la fel ...timp si bani ca sa dovedesti ceva, d-aia e plina germania de turci si albanezi care ne vand noua masini toate cu 80 de mii de km.

In alta ordine de idei strict la problema omului, verifica si lonjeroanele fata precum si ranforsarea fata. E foarte posbil ca reparatia sa fie facuta de mantuiala.

O plansa de bord astra h cu airbag pasager costa 400 de euro.
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Cand te duci in Germania in parcuri ai sa vezi pe unele masini scris nur export (sau ti se spune de catre dealer) .Chestia asta inseamna ca se vand exclusiv pentru export. De ce? Pentru ca Dealer-ul este obligat prin lege sa ofere garantie in cazul in care este vanduta unui neamt, garantia se rezuma la asumarea responsabilitatii ca masini este intreaga, respectiv numarul de km inclusiv cartea service este ok.,inclusiv TUV asigurare etc. Daca masina este doar pentru export nu conteaza ,ba mai mult majoritatea nu au TUV (ITP) la momentul vanzarii DAR se poate circula fara TUV exclusiv cu numere de zoll galbene.
O plansa de bord de Astra H costa 400 E pe google, dar de aici pana la realitate si integritatea produsului este calea lunga.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Nu prea e asa, la unele parcuri masinile sunt cat de cat in regula, dar la cele mai multe toate masinile au km dati inapoi, neconcordante intre revizii, gen mergi 100 000 km intr-un an, si dupa in 3 ani mai apar 2 revizii la reprezentanta, ca nu s-a mai mers cu masina asa mult dupa, si multe alte povesti. Eu iti spun ca am cautat un bmw 120, si m-am lasat pagubas, absolut toate aveau cate ceva
  • dhany

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Va salut din nou,
Crapatura din bord s-a extins,au trecut cativa ani.Am acoperit bordul cu un mousepad Smile).
Acum am facut rost de o plansa de bord intacta.
Stiti cumva unde as putea sa schimb bordul,sau daca se ocupa careva cu asa ceva?
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
autoa?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
in Bucuresti poti merge la Autoa cum spunea si Hora sau la EDS. Pune o intrebare la fieacare si vezi cat este manopera... nu este greu de facut schimbarea dar este mult de lucru si trebuie lucrat curat, cu grija si mai ales cu atentie sa nu se deterioreze si altceva. succes si sa ne pui poze cu noua plansa dupa ce o schimbi si poate si poze din timpul operatiunii Smile
  • dhany

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Baieti,am incercat la Autoa si ei au spus ca nu se ocupa cu asa ceva.
La EDS mi-au cerut 800 ron pe manopera,pentru mine cam scumput.Am dat mai putin pe plansa de bord.
In schimb m-am programat la Bertone Garage , la indemnul unui coleg de forum,pentru miercuri.
Doamne-ajuta.
Multumesc tuturor pentru sfaturi.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
800 de lei pentru schimb de plansa bord? Ce scor sa-mi bag piciorul. De banii aia iti cumperi scule si o schimbi acasa impreuna cu un bax de bere. La bertone cat costa?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR