Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salveaza-ti suspensia

Gropometru este o aplicatie mobila care foloseste puterea telefonului tau pentru a inregistra gropile pe care nu apuci sa le eviti cand conduci masina ta. Folosind accelerometrul telefonului tau, Gropometru colecteaza datele inregistrate la o viteza mai mare de 20 km/h.
Gropometru
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nu prea reusesc sa-i vad utilitatea acestei aplicatii... adica deja stiu si eu ca am dat intr-o groapa iar intr-o tara ca a noastra mai mult decat sa-mi zica ca-s gropi peste tot nu cred ca face altceva...
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Dar cand o mai iei pe acolo.Sau daca cineva a semnalizat deja groapa.Deja nu mai dai in ea.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ai sa ajungi sa stai mai mult cu ochii in tel decat pe drum si ai sa te trezesti ca dai in altceva... mai ales in bucuresti...
l-am vazut si eu aseara laudat la protv si mi s-a parut din nou o chestie cam inutila pe care protv o ridica in slavi aiurea...
Skip ads

  • octaviantomescu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
In afara de faptul ca in mod practic nu prea are nici o utilitate pentru ca nu prea exista strazi fara gropi in Romania, eu cred ca adevaratul scop al acestei actiuni este sensibilizarea autoritatilor ca sa ia mai repede masuri pentru repararea strazilor. Faptul ca ma uit pe harta gropometrului si vad ca din locatia A pana in B e plin de puncte rosii pe oricare traseu l-as alege, ma duce cu gandul sa-mi cumpar elicopter...
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
discutam inca despre romania? Smile)) nu de alta dar vad ca discutam despre politicieni carora le-ar pasa de fraierii ce i-au votat si despre facut ceva constructiv pentru cetatean Smile)))
  • Gropometru

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Multumim pentru feedback si pentru pareri. Poate parea inutila aplicatia, dar dorim in viitorul apropiat sa notificam soferii de eventualele pericole de pe sosele (in speta gropi mai mari) prin introducerea datelor culese in aplicatiile de navigatie, pentru incepu Google Maps. Momentan avem nevoie de suportul utilizatorilor pentru a imbunatati alogritmul de identificare si inregistrare a gropilor.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
dar aici intervine o alta problema, ce sofer nebun la cap musca ditamai craterul din asfalt cu peste 20 kmh? adica ai de ales:1. dau bine pe gropometru si sparg masina sau 2. ocolesc gropile pe cat posibil pe la 5-10 kmh
Skip ads

  • Gropometru

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Aveti dreptate, este important si rugam orice sofer sa ocoleasca pe cat posibil orice groapa din carosabil. Dar, din pacate, cum am scris si pe website, Gropometru inregistreaza gropile care sunt luate involuntar, pe acelea care de multe ori nu le vede soferul.

Din nou, nu sugeram ca utilizatorii Gropometru sa dea in gropi intentionat, ci sa le ocoleasca pe cat posibil.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
HAz de necaz...tara in care se inventeaza o aplicatie de telefon mobil pentru a numara gropile in asfalt...si in Germania sunt gropi, unele strazi i-ar face pe romani sa se creada la ei acasa, insa nemtii se ocupa cu altceva...nu cu numarat gropi. Din aia ne iau toti in ras de ceva timp incoace...reinventam apa calda. Soferii sa caste ochii la drum, ca din aia sunt soferi, iar restul care nu sunt soferi si inca le este teama sa devina din cauza craterelor din asfaltul patriei sa caste ochii pe cine pun stampila la vot, uneori chiar mai repede...de exemplu la...referendumuri.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Dragi colegi.
Va rog sa fiti cu capul pe umeri si sa evitati asemenea aplicatii. Intradevar se specifica destul de clar ca "inregistreaza gropile din carosabil pe care nu reusesti sa le eviti", INSA...nu se specifica care este adevaratul scop al acestei aplicatii si a multor altele de genul.
Suntem practic considerati niste "cobai" si se arunca pe piata tot felul de acest gen de aplicatii, chipurile ca ajuta soferii.
Unii doresc sa "le numaram si sa le contorizam" noi gropile din asfalt si sa acoperim incompetenta altora care ar trebui, pe linga faptul ca trebuie sa le repare trebuie mai intai sa le semnalizeze corespunzator.
In Romania, daca toti soferii(dar absolut toti) ar folosi aceasta aplicatie, Gropoharta aia ar fi complet rosie si nu s-ar mai cunoaste niciun drum.
Chiar nu vad rostul aceste aplicatii.
O sa vina o aplicatie:
- Asfaltometru- sa inregistreze drumurile doar cu asfalt(mai ales in periferia Bucurestilor)
- Bordurometru- sa inregistreze de cate ori se inlocuiesc bordurile
Va rog sa ma iertati ca poate sunt Gigi Contra, dar ar trebui sa fim atenti la trafic si la parametri masinii. Cu tot respectul pentru munca depusa in a realiza aceasta aplicatie.
  • Gropometru

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Multumim @ksper pentru comentariu. Dorim sa venim in ajutorarea soferilor prin identificarea gropilor periculoase. Datele colectate sunt anonime si vor fi introduse in aplicatii de navigatie astfel incat un sofer care merge cu 120 km/h pe autostrada sa stie cu 200 m inainte ca pe banda sa exista un crater si nu cum a patit-o un coleg de al nostru - 2 cauciucuri de pe partea dreapta explodate. Astfel de pericole sunt prezente in viata noastra si cu ajutorul telefonului mobil si a utilizatorilor le putem semnala.

Nu sunteti Gica Contra, aveti o parere care trebuie respectata. Noi marsam pentru oferirea datelor inregistrate catre autoritati care sa poata actiuna mai eficient in repararea drumurilor. In momentul de fata nu exista astfel de date disponibile.

Multumim pentru aprecierea efortului depus si va uram cat mai putine gropi,
Echipa Gropometru
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din ce inteleg eu, voi de fapt incercati sa va faceti cunoscuta aplicatia (promovare) si sa va mariti baza de testeri.
Am ratat ceva?
  • Gropometru

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@jE - Multumim de mesaj si de parere. Incercam sa aplicam zicala "learn by doing". Ne confruntam cu probleme din carosabil in fiecare zi, avem in buzunare telefoane inteligente care fac multe task-uri. Am impreunat aceste lucruri si a iesit Gropometru care vrem sa fie un instrument util pentru soferi. In acelasi timp, invatam de la utilizatori unde sunt cele mai mari probleme in carosabil si dorim sa fim mai buni in precizarea pe harta daca avem de a face cu o groapa sau un limitator de viteza. Pentru astfel de invataminte avem nevoie de utilizatori.

La cat mai putine gropi,
Echipa Gropometru
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu personal cum am mai zis-o nu prea ii vad utilitatea, cum a zis un coleg mai sus, daca ar instala-o toti ai vedea romania rosie....
ar fi folositoare daca chiar ar tine cineva cont de ea (acum vreo 6 ani in orasul unde locuiam primaria facea concurs si care trimitea cele mai multe poze cu gropi si locatia lor primea un cadou, ceva simbolic, caci au realizat ca e mult mai ieftin sa carpeasca rapid o groapa ce abia se formeaza decat una veche in care s-a tot dat si din care a tot disparut asfalt si s-a infiltrat apa).
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Si daca eu franez sa evit groapa marcata pe "harta" si constat ca intre timp s-a reparat ... La ce interval de timp se fac actualizarile gropilor? Ca nici sa evit ceva ce nu mai exista nu e in regula ... Nu ca s-ar repara gropile asa cum ar trebui, dar nici sa eviti ce nu mai exista si sa iei in plin ce n-a apucat sa fie marcat.
  • Gropometru

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@stelea - Gropile vor disparea de indata ce vom avea confirmarea de la cel putin 5 utilzatori care au trecut prin acelasi punct si telefonul nu inregistreaza groapa.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
desi inca sunt de parere ca aplicatia nu prea are utilitate, doresc totusi daca tot am ocazia sa ii felicit pe cei care au facut aplicatia, nu ma pot decat bucura cand vad ca avem macar niste oameni care pot programa, si chiar daca din punctul meu de vedere nu e cel mai folositor lucru din lume, stiu cat de greu e sa codezi si sa faci un program. Asa ca felicitari....
  • Gropometru

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@scorpio18 - Multumim foarte mult pentru aprecieri, asta ne face sa mergem mai departe si sa invatam sa imbunatatim aplicatia astfel incat sa devina cat mai utila.

In numele echipei Gropometru, multumim Smile
  • rudy_80

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Pentru toti cei care au comentat trebuie sa spun ca in Estonia s-a organizat o actiune de strangere a gunoaielor pe baza inregistrarilor facute de oameni cu telefonul mobil.
Si acolo au fost multi... Prea multi negativisti dar cu efortul catorva voluntari au reusit sa curete o tara sufocata in gunoaie.
Detalii despre actiunea care apoi a fost replicata si in multe alte tari puteti gasi aici: http://m.youtube.com/watch?v=A5GryIDl0qY
Site-ul unde voluntari inclusiv din Romania au marcat locurile unde se arunca gunoaie este http://www.letsdoitworld.org/
Daca acolo au reusit sa curete cu 50k voluntati intreaga tara, project managementul fiind facut pe baza informatiilor obtinute de la telefoane mobile, nu inteleg de ce nu am putea semnala gropile si face o petitie ca politicienii sa fure mai putin si sa faca mai mult... Sa asfalteze macar ce este grav si foarte problematic.

Felicitari pentru actiune!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR